Panasonic Lumix DMC-GH3 - test

Panasonic Lumix GH3 to trzecia wersja flagowego aparatu japońskiego producenta w systemie Mikro Cztery Trzecie. Lumix GH3, poza 16-megapikselową matrycą, oferuje magnezowy korpus, szybki autofokus, wbudowany wizjer i lampę błyskową. Przekonajcie się jak Panasonic GH3 wypadł w naszym teście.

Autor: Marcin Falana

4 Marzec 2013
Artykuł na: 38-48 minut

6. Fotografowanie

Szybkość działania

Lumix GH3 jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia po nieco ponad 0,7 s od włączenia z działającym autofokusem co jest bardzo dobrym wynikiem. Panasonic GH3 nie ma tez problemów z wyzwoleniem migawki dokładnie w momencie, o który nam chodzi. Płynnie odbywa się także przejście do menu i odtwarzanie zdjęć i miniatur. Pod względem szybkości działania trudno GH3 cokolwiek zarzucić.

Zdjęcia seryjne

Panasonic GH3 oferuje zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości na poziomie 6 kl/s co potwierdziło się w naszym teście. Jest to przyzwoity wynik plasujący GH3 razem z bardziej zaawansowanymi lustrzankami. W plikach JPEG bufor jest opróżniany na bieżąco, w formacie RAW + JPEG GH3 złapał czkawkę po 3 s.

Pomiar ostrości

Pod względem pomiaru ostrości Panasonic i system Mikro 4/3 przoduje na rynku bezlusterkowców. Nie inaczej jest z flagowym GH3, który w sprzyjających warunkach osiąga czasy ostrzenia poniżej 0,1 s. Z obiektywem 12-35 mm f/2.8 Panasonic GH3 ostrzy odrobinę szybciej od Olympusa OMD E-M5.

Lumix GH3 jest też pierwszym bezlusterkowcem, w którym tryb ciągłego autofokusa na prawdę działa. Nie jest to skuteczność 9/10 trafionych klatek jak w profesjonalnej lustrzance ale większość zdjęć jadących z naprzeciwka samochodów była trafiona.

Tryby ekspozycji

Na tarczy trybów ekspozycji Panasonika GH3 znajdziemy zarówno filtry artystyczne, scenerie, pełną automatykę jak i tryby manualne - PASM, skierowane do bardziej zaawansowanych użytkowników. Zestaw trybów jakie oferuje GH3 jest podobny do tych obecnych w amatorskich lustrzankach. Uzupełnieniem jest manualny tryb wideo i trzy tryby C1-C3, które możemy zaprogramować.

tarcza trybów ekspozycji

Pomiar światła

Podczas testu głównie korzystaliśmy z pomiaru wielopunktowego, który korzysta ze 144-strefowego czujnika. W większości przypadków pomiar dawał przewidywalne rezultaty. Jeżeli się mylił, to delikatnie nie doświetlał zdjęcia z dużą ilością śniegu, czy nieba w kadrze. Poza tym można polegać na pomiarze wielopunktowym jaki oferuje GH3. Przy portretach warto zastosować detekcję twarzy, która pozwoli właściwie naświetlić twarz nawet w trudnym oświetleniu.

10/25000 s, f/4.5, ISO 200, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Napęd i bracketing

Zdjęcia seryjne, bracketing oraz samowyzwalacz obsługujemy tarczą znajdującą się z lewej strony wizjera. Lumix GH3 umożliwia wykonanie serii 3, 5 lub 7 zdjęć ze zmianą parametrów ekspozycji w skoku 1/3, 2/3 lub 1 EV. Bracketing możemy obsługiwać zarówno w menu podręcznym jak i głównym. Jeżeli chodzi o napęd możemy wykonywać zdjęcia pojedynczo lub w serii. Do dyspozycji mamy także samowyzwalacz, który możemy ustawić w menu lub menu podręcznym na 2 lub 10 s.

Balans bieli

Panasonic GH3 oferuje wszystkie niezbędne tryby balansu bieli. Do dyspozycji poza pięcioma trybami zdefiniowanymi mamy tryb auto, trzy ustawienia według wzorca oraz jedno w Kelvinach. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wybór balansu bieli według wzorca jest przejrzysty i prosty. Zmiany balansu bieli dokonujemy za pomocą menu podręcznego lub dedykowanego przycisku na górnej ściance.

Automatyczny balans bieli radzi sobie bardzo dobrze poza światłem żarowym, w którym widzimy trochę za mocną żółtą dominantę. Jednym słowem w plenerze możemy polagać na automacie poza scenami nocnymi.

Filmowanie

Panasonic GH3 podobnie jak jego poprzednicy został w dużej mierze zaprojektowany z myślą o filmowaniu. Do dyspozycji mamy tryb film, w którym możemy zadecydować w jakim trybie będziemy nagrywać - PASM.

Panasonic GH3 pozwala na nagrywanie filmów w najwyższej jakości Full HD 1920 x 1080 60p w formacie AVCHD. Do dyspozycji mamy także format MOV i MP4. Dźwięk możemy nagrywać korzystając z wbudowanego, stereofonicznego mikrofonu lub za pomocą mikrofonu zewnętrznego, który podłączamy do gniazda MIC.

Dodatkowym plusem filmowania modelem GH3 jest możliwość zastosowania manualnych trybów ekspozycji P, A, S i M. Podczas filmowania możemy płynnie zmieniać czas ekspozycji i przysłonę. Zależnie od trybu w jakim filmujemy możemy uzyskać ciekawe efekty. Do dyspozycji mamy czasy ekspozycji od 1/30 do 1/4000 s oraz przysłony jakie oferuje obiektyw. Dzięki takim rozwiązaniom dostajemy narzędzie, które pozwala na używanie funkcji dotychczas dostępnych tylko w profesjonalnych kamerach.

Podsumowanie

Panasonika GH3 musimy pochwalić za szybkość działania i szybkość autofokusa. Dzięki tym cechom GH3 fotografuje się szybko i bezproblemowo. Aparat możemy też pochwalić za pomiar światła i automatyczny balans bieli, które w większości przypadków dają przewidywalne rezultaty. Duży plus należy się GH3 za rozbudowane funkcje wideo.

+ szybkość działania

+ szybkość autofokusa

+ zdjęcia seryjne 6 kl/s

+ automatyczny balans bieli

+ pomiar światła

+ stabilizacja obrazu Power O.I.S.

+ zaawansowane funkcje wideo

- automatyczny balans bieli w świetle żarowym

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
18
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Druga generacja tego nie-do-końca-klasycznego tele to ważne zmiany, które przybliżają go do segmentu profesjonalnego. A pod niektórymi względami nawet je wyprzedza. Co potrafi i dla kogo jest...
39
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja OM System OM-1 przynosi nowe funkcje i jeszcze większą wydajność. Sprawdzamy, jak najnowszy flagowy aparat systemu Micro 4/3 spisuje się w praktyce.
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)