Panasonic Lumix DMC-GH3 - test

Panasonic Lumix GH3 to trzecia wersja flagowego aparatu japońskiego producenta w systemie Mikro Cztery Trzecie. Lumix GH3, poza 16-megapikselową matrycą, oferuje magnezowy korpus, szybki autofokus, wbudowany wizjer i lampę błyskową. Przekonajcie się jak Panasonic GH3 wypadł w naszym teście.

Autor: Marcin Falana

4 Marzec 2013
Artykuł na: 38-48 minut

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenie

Panasonic GH3 na pierwszy rzut oka przypomina lustrzankę. Głównie za sprawą dużego uchwytu i wyciągnięciu wielu elementów sterujących na korpus. Także kształt wizjera przypomina te znane z lustrzanek. Panasonic wygląda na tle konkurencji konserwatywnie nie dając ani nowoczesnego wzornictwa jak NEX-7, ani nie nawiązując do aparatów analogowych jak robi to Olympus modelem OMD E-M5 czy Fujifilm serią X.

Panasonic GH3 różni się od swojego poprzednika modelu GH2 już na pierwszy rzut oka. Zrezygnowano z chromowanej wstawki na uchwycie, zmieniono także jego kształt. Grip został też całkowicie pokryty tworzywem antypoślizgowym. Kolejne zmiany dotyczą rozmieszczenia przycisków, w modelu GH3 zastosowano także tarczę wokół nawigatora i dwie tarcze nastaw.

Obudowa GH3 jest w całości wykonana ze stopów magnezu, została także uszczelniona więc na solidność wykonania trudno narzekać. Da się to także odczuć w wadze aparatu, który bez obiektywu waży prawie pół kilo, a z 12-35 mm f/2.8 ponad 850 g.

Panasonic GH3 został wyposażony w duży uchwyt rodem z lustrzanki. Samo fotografowanie, szczególnie z użyciem wizjera, jest dość wygodne. Zabrakło jednak wycięcia na opuszki palców z przodu uchwytu. Przez co dłuższe noszenie GH3 nie jest wygodne. Uchwyt robi też wrażenie trochę przerośniętego. Został jednak pokryty gumowanym tworzywem o przyjemnej fakturze, dzięki czemu aparat nie ślizga się nawet trzymając go spoconą dłonią.

Funkcje przycisków

Panasonic GH3 oferuje 5 przycisków programowalnych na korpusie i dwa na dotykowym ekranie LCD. Domyślnie przyciski mają przypisane funkcje, które są opisane pod nimi. Na przyciskach umieszczono cyfrę przy symbolu Fn, która oznacza, z którym programowalnym przyciskiem mamy do czynienia.

Opis funkcjonalności przycisków zaczniemy od górnej ścianki gdzie tuż nad spustem migawki i tarczą nastaw znajdziemy trzy przyciski: WB, ISO oraz korekty ekspozycji. Przycisk ISO został dodatkowo oznaczony wypustką dzięki czemu łatwo na niego trafić. W ich okolicy znajdziemy jeszcze przycisk Fn 1, który domyślnie jest odpowiedzialny za Wi-Fi. Tuż obok znajduje się tarcza trybów ekspozycji, przy której umieszczono włącznik ON/OFF.

Panasonic Lumix DMC-GH3

Z drugiej strony wizjera znajdziemy tarczę napędu, która uruchamia zdjęcia seryjne, bracketing i samowyzwalacz. Z lewej strony wizjera umieszczono jeszcze przycisk zwalniający lampę błyskową.

Reszta elementów sterujących znajduje się na tylnej ściance. Z lewej strony wizjera umieszczono przycisk odtwarzania zdjęć i przycisk Fn5, który domyślnie umożliwia przełączanie między ekranem LCD, a wizjerem elektronicznym. Ponieważ GH3 został wyposażony w czujnik zbliżeniowy, który automatycznie przełącza obraz na wizjer, gdy zbliżamy do niego oko, sporadycznie korzystaliśmy z przycisku LVF/LCD.

Panasonic Lumix DMC-GH3

Z prawej strony wizjera znalazł się przycisk blokady ekspozycji, autofokusa AF/AE LOCK. Okala go tarcza, która umożliwia wybór trybu autofokusa - pojedynczy, ciągły, manualny. Tuż obok umieszczono bezpośredni przycisk nagrywania filmów.

Na skraju, tuż pod kciukiem znajduje się tarcza nastaw. W modelu GH3 nie jest już wciskana ponieważ do dyspozycji mamy dwie tarcze nastaw. Poniżej znajdziemy resztę elementów sterujących. Przyciski Fn2 i {UTL|Fn3] domyślnie dopowiadają za dostęp do menu podrecznego Q. MENU oraz trybu wyboru pola autofokusa.

Poniżej znajduje się nawigator z okalającą tarczą i środkowym przyciskiem MENU/SET. Tarcza obsługuje się słabo ze względu na wyprofilowanie uchwytu, który uniemożliwia kręcenie w kółko, co zmniejsza jej funkcjonalność. Drugim rozwiązaniem nie do końca funkcjonalnym jest umieszczenie przycisku DISP na uchwycie przez co musimy odrywać kciuk od aparatu żeby go obsłużyć. Ostatni przycisk Fn4 umieszczono pod nawigatorem. Domyślnie pozwala on na uruchomienie podglądu głębi ostrości.

Ergonomia

Panasonic GH3 oferuje dopracowaną ergonomię. Elementy sterujące znajdują się w większości w odpowiednich miejscach i zapewniają wygodna obsługę. Gdy dodamy do tego duże możliwości personalizacji i menu podręczne dostajemy dopracowany produkt. GH3 oferuje także dwie tarcze nastaw. Delikatne minusy należą się za niezbyt wygodną tarczę wokół nawigatora oraz umieszczenie przycisku DISP.

Podsumowanie

Panasonic Lumix GH3 to dobrze wykonany aparat, który oferuje magnezowe, uszczelnione body i duży uchwyt. Wzornictwo GH3 jest dość konserwatywne przez co aparat przypomina lustrzankę albo superzooma. Ergonomia stoi na bardzo wysokim poziomie i pozwala sprawnie i szybko obsługiwać aparat.

+ wygodny uchwyt

+ staranne wykonanie i dobre materiały

+ dwie tarcze nastaw

+ magnezowe body

+ wyciągnięcie wielu funkcji na korpus

+ siedem programowalnych przycisków

- konserwatywne wzornictwo

- umieszczenie przycisku DISP

- niewygodna tarcza wokół nawigatora

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
18
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Druga generacja tego nie-do-końca-klasycznego tele to ważne zmiany, które przybliżają go do segmentu profesjonalnego. A pod niektórymi względami nawet je wyprzedza. Co potrafi i dla kogo jest...
39
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja OM System OM-1 przynosi nowe funkcje i jeszcze większą wydajność. Sprawdzamy, jak najnowszy flagowy aparat systemu Micro 4/3 spisuje się w praktyce.
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)