Panasonic Lumix DMC-GH3 - test

Panasonic Lumix GH3 to trzecia wersja flagowego aparatu japońskiego producenta w systemie Mikro Cztery Trzecie. Lumix GH3, poza 16-megapikselową matrycą, oferuje magnezowy korpus, szybki autofokus, wbudowany wizjer i lampę błyskową. Przekonajcie się jak Panasonic GH3 wypadł w naszym teście.

Autor: Marcin Falana

4 Marzec 2013
Artykuł na: 38-48 minut

4. Budowa i obsługa

Optyka i sensor

Panasonic Lumix GH3 należy do systemu Mikro Cztery Trzecie i w taki bagnet został wyposażony. Mocowanie obiektywów jest wygodne w czym pomaga dobre oznaczenie na bagnecie i obiektywie. Przelicznik ogniskowej dla małego obrazka wynosi 2x.

Panasonic Lumix GH3 jest wyposażony w 16-megapikselową matrycę Live MOS o rozmiarze 17,3 x 13 mm. Przelicznik ogniskowej dla małego obrazka wynosi 2x. Matryca została wyposażona w filtr ultradźwiękowy, który jest odpowiedzialny za jej czyszczenie.

Wizjer

Lumix GH3 nie został wyposażony w lustro więc nie ma mowy o pryzmacie i wizjerze optycznym. Zastosowano więc wizjer elektroniczny o niebotycznej liczbie punktów 1744 000. Daje on obraz, który jest bogaty w szczegóły i klarowny. Jest przy tym na tyle duży, że nie mamy wrażenia "światełka w tunelu" co ułatwia kadrowanie.

Podczas fotografowania w ciemnych miejscach pojawia się cyfrowy szumu jednak jasność obrazu jest podbita co ułatwia fotografowanie. Przy dynamicznym kadrowaniu wizjer na bieżąco odświeża obraz. Jedynie w sztucznym oświetleniu czasem obraz drga przy ostrzeniu.

Plusem wizjera elektronicznego GH3 jest identyczny zestaw informacji jak na ekranie LCD. Mamy więc do wglądu wszystkie parametry łącznie z funkcjami Q.MENU i menu.

Trochę szybciej mógłby się odbywać powrót do obrazu przy wykonywaniu serii zdjęć. Można też ponarzekać na odświeżanie w słabym oświetleniu.

Ekran

Panasonic GH3 został wyposażony w 3-calowy, dotykowy, obracany i odchylany we wszystkie strony ekran OLED o rozdzielczości 614 tys. punktów.

Co ciekawe, monitor ma proporcje boków 3:2 więc gdy fotografujemy w dedykowanym formacie 4:3 obraz jest wyświetlany z czarnymi paskami po bokach. Pole krycia wynosi około 100%. Obraz na nim wyświetlany jest jasny i bogaty w szczegóły. Bez problemu ocenimy na nim poprawność ekspozycji. Jedyne zastrzeżenia mamy do delikatnej ciepłej albo zimnej dominanty jaka pojawia się gdy patrzymy na ekran pod kątem. Nie jest to tak wyraźna wada jak w Olympusie OMD jednak występuje.

Lampa błyskowa

W modelu GH3 Panasonic zastosował wbudowaną lampę błyskową o liczbie przewodniej 13 (ISO 200), działającą w systemie TTL. Moc błysku możemy regulować w zakresie od -3 do +3 EV. W trybie auto lampa zachowuje się bardzo przyzwoicie - zdjęcia są zazwyczaj poprawnie naświetlone i dają przyjemne kolory skóry. Lampa radzi sobie dobrze zarówno z węższymi portretami jak i szerszymi kadrami. Nawet na 24 mm nie widzimy cienia obiektywu 12-35 f/2.8.

zdjęcie z lampą błyskową
zdjęcie z lampą błyskową

Zasialnie

Lumix GH3 został wyposażony w akumulator litowo-jonowy o pojemności 1860 mAh. Według danych producenta na jednym ładowaniu powinniśmy wykonać ponad 500 zdjęć. Nam udało się osiągnąć 650 zdjęć przy dość rzadkim korzystaniu z lampy błyskowej. Ładowanie baterii trwa dłużej niż w poprzedniku, około 3 h ma na to wpływ większa pojemność baterii niż w poprzedniku.

gniazdo baterii

Złącza

Na lewej ściance Panasonica GH3 umieszczono trzy gumowe zatyczki, pod który znajdują się cztery złącza. Pierwsze obsługuje port USB 2.0 High Speed oraz wyjście wideo, drugie to złącze HDMI. Kolejne złącza ukryte pod oddzielnymi klapkami obsługują słuchawki i mikrofon.

gniazda złącz

Pewnym reliktem, a jednocześnie elementem plasującym GH3 wśród zaawansowanych aparatów jest złącze pozwalające podłączyć wężyk do studyjnych lamp błyskowych. Dlaczego reliktem? Ponieważ większość studyjnych systemów studyjnych lamp błyskowych oferuje wbudowane nadajniki radiowe, które zakładamy na gorącą stopkę. Poza tym do dyspozycji mamy jeszcze gniazdo obsługujące pilota, które znajduje się na prawej ściance GH3.

gniazdo do studyjnych lamp błyskowych

Kolejne złącze obsługuje pionowy uchwyt, który dodaje GH3 jeszcze więcej profesjonalizmu.

złącze pionowego uchwytu
Panasonic GH3, uchwyt pionowy

Wi-Fi

Panasonic GH3 oferuje łączność Wi-Fi. Aparat możemy sparować ze smartfonem albo komputerem za pomocą programu

Z poziomu telefonu, na ekranie którego widzimy to co widzi aparat, możemy wyzwalać migawkę, zmieniać punkt AF i inne podstawowe parametry ekspozycji, ISO, balans bieli itp. Do dyspozycji mamy także dotykowe wyzwalanie migawki. Smartfon może być także wykorzystywany do dostarczenia danych GPS. Podczas obsługi ze smarfona możemy normalnie używać aparatu łącznie ze zmianami różnych parametrów, przyciski nie są zablokowane.

Podsumowanie

Panasonica GH3 możemy na początek pochwalić za bogaty system ciekawych obiektywów. Do dyspozycji mamy zarówno jasne zoomy, stałoogniskowe płaskie obiektywy Pancake, jasne stałki czy dedykowane do filmowania obiektywy Power Zoom.

Kolejny plus należy się za 16-megapikselową matrycę Live MOS, która poza zdjęciami pozwala na filmowanie Full HD. Matryca została wyposażona w ultradźwiękowy system czyszczenia. Inne zalety zalety GH3 to odchylany i obracany ekran OLED i wizjer elektroniczny o rozdzielczości 1744 000 punktów. Niewątpliwym plusem jest też wbudowana lampa błyskowa, która pozwala skutecznie doświetlić pierwszy plan.

Dużą zaletą jest nowa bateria, na której możemy wykonać ponad 500 zdjęć. Nie wspominając już o możliwości podpięcia pionowego uchwytu. Warto także wspomnieć o łączności Wi-Fi, która umożliwia przesyłanie zdjęć i fotografowanie z poziomu smartfona.

+ bogaty system Mikro Cztery Trzecie

+ 16-megapikselowa matryca Live MOS

+ czyszczenie matrycy

+ odchylany i obracany ekran LCD o rozdzielczości 614 000 punktów

+ wizjer elektroniczny o rozdzielczości 1744 000 punktów

+ wbudowana lampa błyskowa

+ wydajna bateria

+ złącza HDMI i mikrofonu oraz słuchawek

+ możliwość podpięcia pionowego uchwytu

+ gniazdo studyjnych lamp błyskowych

+ Wi-Fi

- delikatna dominanta na ekranie LCD

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
18
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Druga generacja tego nie-do-końca-klasycznego tele to ważne zmiany, które przybliżają go do segmentu profesjonalnego. A pod niektórymi względami nawet je wyprzedza. Co potrafi i dla kogo jest...
39
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja OM System OM-1 przynosi nowe funkcje i jeszcze większą wydajność. Sprawdzamy, jak najnowszy flagowy aparat systemu Micro 4/3 spisuje się w praktyce.
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)