Epson Stylus Photo R3000 - Jakość druku

Drukarka Stylus Photo R3000 to najnowszy model w ofercie fotograficznych drukarek Epson, skierowanych do zaawansowanych amatorów i profesjonalistów. Proste w obsłudze urządzenie oferuje doskonałą jakość druku do formatu A3+, którą można uzyskać w warunkach domowych.

Autor: Marcin Grabowiecki

9 Wrzesień 2011
Artykuł na: 9-16 minut
Spis treści

Drukarka Epson Stylus Photo R3000 oferuje bardzo dobrą jakość druku, chociaż nie jest to szybko pracujące urządzenie. Osobom, które sięgną po ten produkt nie będzie raczej zależeć na szybkości, a na jakości druku, do której, z małymi wyjątkami, nie mieliśmy zarzutów. Przyjrzyjmy się jak drukarka wypadła w naszej procedurze testowej. Wszystkie testy wykonaliśmy na papierze Epson Luster Photo Paper. Zdajemy sobie sprawę, że z dużym prawdopodobieństwem otrzymalibyśmy inne wyniki, gdybyśmy wykorzystali w teście inny rodzaj papieru. Myślimy jednak, że drukarka będzie głównie wykorzystywana do druku fotografii i dlatego wybraliśmy jeden z podstawowych papierów fotograficznych Epsona.

Zaczęliśmy od sprawdzenia trwałości atramentu. Wydruk okazał się odporny na wodę. Żaden z czterech kolorów nie został rozmazany po naniesieniu na niego kropli wody, która następnie spłynęła na dół kartki.

Gorzej wypadła próba kontaktu z palcami. Dopiero po upływie 30 s. od wydruku na czarnym fragmencie nie były widoczne odciski palców. W obu przypadkach (zarówno zaraz po wydrukowaniu jak i po 30 sekundach) ślady na palcach pozostawiał żółty kolor. Barwa ta wypadła również słabo w teście na przenoszenie się atramentu po złożeniu kartki, jak i w przypadku testu na rozmazywanie pod wpływem nacisku mechanicznego.

Bezbłędnie wypadł test na marszczenie się papieru. Już od razu po wydruku papier był całkowicie prosty.

R3000 nie miał żadnych problemów z odwzorowanie delikatnych przejść tonalnych, jeśli chodzi o odcienie szarości. W przypadku koloru problem pojawił się w przypadku ciemnych odcieni niebieskiego. Również test na gradient radialny wypadł znakomicie. Przejścia tonalne są płynne i przyjemne dla oka.

W przypadku gradientów mieliśmy zastrzeżenie jedynie w przypadku koloru żółtego. Pozostałe składowe CMYK wypadły zadowalająco. W próbie na rozróżnienie nieznacznie różniących się od siebie barw drukarka zanotowała najlepszy wynik. Z oddaniem drobnych detali drukarka poradziła sobie gorzej. Drobne litery zlewały się ze sobą, a bardzo cienkie linie o różnej grubości nie były rozpoznawalne.

Nasza drukarka otrzymała w całym teście 78/100 pkt. Słabe wyniki dotyczyły części trwałości tuszu zaraz po wydruku i rozróżniania delikatnych linii. Te cechy na szczęście nie są najważniejsze w przypadku druku zdjęć. To nie punkty są najważniejsze, ale subiektywna ocena wydrukowanych fotografii. Postanowiliśmy sprawdzić, jak drukarka sprawuje się w praktyce.

W tym celu wykonaliśmy wydruki zdjęć zarówno czarno-białych jak i kolorowych, wykonanych w plenerze i studio, o różnej rozpiętości tonalnej, pochodzących z plików z aparatów cyfrowych, skanów wykonanych z negatywów małoobrazkowych i średnioformatowych.

U góry oryginalne zdjęcie, u dołu skan wydruku.

Stylus Photo R3000 znakomicie poradził sobie z wydrukami z wszystkich plików. Czarno-białe charakteryzowały się płynnymi przejściami w tonach jasnych i ciemnych, a czernie były głębokie i smoliste. Widoczne były także najdelikatniejsze różnice w światłach.

W przypadku wydruków kolorowych również nie mieliśmy uwag do reprodukcji barw, wszystkie były nasycone i naturalne.

Wszystko to potwierdziło to doskonałe wyniki, jakie sprzęt uzyskał w części testu dotyczącej reprodukcji kolorów i przejść tonalnych. Nie powinniśmy sugerować się słabszymi wynikami w innych kategoriach, gdyż nie wpływają one na jakość drukowanych zdjęć.

Rewelacyjne efekty można osiągnąć czerpiąc z całej gamy artystycznych papierów z serii "Fine Art", które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających fotografów.

U góry oryginalne zdjęcie, u dołu skan wydruku.
U góry oryginalne zdjęcie, u dołu skan wydruku.
Z lewej oryginalne zdjęcie, z prawej skan wydruku.
Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
W góry jeżdżę kilka razy w roku, ale przyznam się, że aparat nie zawsze mi towarzyszy. Mój plecak, mimo posiadania komory na aparat, nie zachęca mnie do sięgania po sprzęt w trakcie wędrówki....
44
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Sling to rozbudowana i wytrzymała „nerka” przystosowana do przenoszenia również cięższego zestawu fotograficznego lub filmowego. Sprawdzamy jak taki koncept radzi sobie w praktyce.
39
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite to nowa, plasująca się w segmencie premium marka oświetleniowa, która za cel stawia sobie wszechstronność zastosowań. Możliwości nowych lamp przetestowaliśmy...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (12)