Epson Stylus Photo R3000 - Budowa i ergonomia

Drukarka Stylus Photo R3000 to najnowszy model w ofercie fotograficznych drukarek Epson, skierowanych do zaawansowanych amatorów i profesjonalistów. Proste w obsłudze urządzenie oferuje doskonałą jakość druku do formatu A3+, którą można uzyskać w warunkach domowych.

Autor: Marcin Grabowiecki

9 Wrzesień 2011
Artykuł na: 9-16 minut
Spis treści

Projekt R3000 nie odbiega bardzo od innych modeli z linii Stylus Photo Epsona. Prosty, a zarazem elegancki kształt ma swój łatwo rozpoznawalny styl. Plastikowa obudowa składa się z czarnych i szarych elementów, które tworzą harmonijną całość.

Obsługa drukarki nie powinna sprawić problemu nikomu, kto miał wcześniej do czynienia ze sprzętem tej marki. Osoby po raz pierwszy pracujące z tym modelem szybko opanują jej obsługę.

Drukarka jest ciężka (15 kg), co jednak nie przeszkadza, gdyż jest to sprzęt z założenia stacjonarny, którego miejsce jest na naszym biurku.

Obok 2,5-calowego, kolorowego wyświetlacza, na panelu sterującym zlokalizowanym na przedniej części obudowy, znajdują się cztery przyciski oraz cztery strzałki kierunkowe. Oprócz włącznika jest to "Kosz", przycisk cofania operacji ("Back") oraz przycisk służący do potwierdzania operacji, który służy zarazem do przejścia do "Menu". Z tego poziomu możemy zmieniać rodzaj czarnego tuszu (Photo Black oraz Matt Black), podajnik papieru (papiery artystyczne), ustawiać drukowanie na płycie CD oraz na papierze z rolki. Za jego pomocą dostaniemy się również do zaawansowanych ustawień drukarki (Setup). Dodatkowo, na przedniej ściance, znajduje się dioda, która informuje o wszelkich problemach (w tym brak atramentu), które mogą wystąpić w procesie drukowania.

Bardzo przydatną rzeczą jest informacja o poziomie atramentu. Kiedy jeden z wkładów zaczyna się kończyć na wyświetlaczu pojawia się ostrzegawcza ikonka informująca nas o konieczności wymiany wkładu z atramentem.

O poziomie atramentu możemy się również dowiedzieć z poziomu komputera. Po najechaniu myszką na ikonkę "Supplies..." w oknie "Print" dowiemy się w ilu procentach napełnione są poszczególne pojemniki.

Drukarka wykorzystuje dziewięć tuszy o pojemności 25,9 ml. Warto podkreślić, że znajdują się wśród nich aż cztery czarne tusze (czerń fotograficzna, jasna czerń, czerń matowa oraz bardzo jasna czerń) co umożliwia wykonanie czarno-białych wydruków o bardzo dużej skali tonalnej, z delikatnymi przejściami w szarościach. Powiększone pojemniki (w porównaniu do jej poprzednika R2880) mają zapewnić większą ekonomiczność. To prawda - starczają na dłużej, nie zmienia to jednak faktu, że ich cena nie należy do najniższych (115 zł za jeden wkład). Komplet wkładów kosztuje 1030 zł (sugerowane ceny detaliczne), co przy cenie samej drukarki (3300 zł) stanowi znaczny procent, w szczególności kiedy często musimy wymieniać wkłady.

Wymiana tuszy nie sprawia najmniejszego problemu. Wystarczy podnieść górną pokrywę drukarki, a następnie otworzyć karetkę, w której znajdują się atramenty.

Ciekawą rzeczą jest przedni podajnik papieru. W poprzednim modelu podawanie papieru typu "Fine Art" i bardzo cienkiego papieru odbywało się z tyłu, co wymuszało pozostawienie miejsca z tyłu drukarki. Drukowanie papieru z roli nadal wymaga dostania się do tyłu drukarki.

Ładowanie papieru artystycznego przebiega w następującej kolejności. Na początku kładziemy nośnik na specjalnym podajniku, który wysuwamy z przedniej cześci drukarki i potwierdzamy wykonanie tej czynności przyciskiem "OK". Następnie papier zostaje przetransportowany do tylnej części drukarki, gdzie oczekuje na polecenie drukowania. Musimy pamiętać o zamknięciu przedniego podajnika, co robimy przyciskając palcem plastikowy element.

Niestety drukarce zdarzało się nie radzić sprawnie z tą czynnością. Musieliśmy czekać kilka minut zanim urządzenie odnalazło papier. To samo powtarzało się w przypadku standardowego podajnika.

Chociaż drukarka oferuje możliwość wydruku zdjęć prosto z aparatu (za pomocą portu PictBridge) to mało prawdopodobne jest, żeby z tej opcji korzystali jej użytkownicy, którzy należą raczej do grona zaawansowanych fotografów.

R3000 nie jest cichą drukarką. Poziom hałasu generowany podczas jej pracy jest jednak rekompensowany przez wysokiej jakości wydruki.

Czas wydruku jednej odbitki w formacie A3 na papierze z serii Fine Art to około 3 min. Oznacza to również, że nie jest ona szybka, ale to również wynagradza w pełni efekt końcowy.

Ważne, żeby zwrócić uwagę na wybór papieru (w ustawieniach drukowania). Determinuje to użycie matowego lub fotograficznego czarnego tuszu. Rodzaj atramentu możemy również zmienić w Menu drukarki.

Okno, w którym możemy ustawić rodzaj papieru, determinujący rodzaj użytego tuszu.
Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Pierwsza rolka Harman Phoenix 200 – charakterystyka negatywu i zdjęcia przykładowe
Pierwsza rolka Harman Phoenix 200 – charakterystyka negatywu i zdjęcia przykładowe
Niczym mityczny Fenix, nowy barwny film Harman Technologies symbolizować ma nadzieję, transformację i odrodzenie oferty producenta na rynku analogowej fotografii. Sprawdziliśmy jak w praktyce...
50
Canon Speedlite EL-10 - pierwsze wrażenia
Canon Speedlite EL-10 - pierwsze wrażenia
Najnowsza lampa błyskowa do systemu EOS R to propozycja ekonomiczna. Charakteryzuje się liczbą przewodnią 40, jest zasilana akumulatorkami i ma nową cyfrową stopkę. Jakie zrobiła na nas...
29
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Czy ten stosunkowo mały plecak z wyjmowanym wkładem, to idealne rozwiązanie dla fotografów z podstawowym zestawem foto? Plecak fotograficzny Wandrd All-new Prvke 21 sprawdziliśmy podczas...
30
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (12)