Chris Niedenthal - Wybrane Fotografie 1973-1989

Chris Niedenthal - Wybrane Fotografie 1973-1989

Chris Niedenthal to bez wątpienia człowiek legenda. Fotograf odpowiedzialny za najważniejsze zdjęcia z bloku wschodniego po raz kolejny sięgnął do swojego archiwum. Wczoraj do sprzedaży weszła jego najnowsza książka pod tytułem "Wybrane Fotografie 1973-1989", która ukazała się nakładem wydawnictwa Bosz.

Nie jest łatwo recenzować książki historyczne. Zazwyczaj tego typu publikacje dotykają tematów, które wymagają szacunku. W przypadku tej konkretnej dochodzi jeszcze nazwisko autora - Chris Niedenthal. Najważniejszy fotoreporter bloku wschodniego, który jako pierwszy zagraniczny dziennikarz fotografował strajk w gdańskiej stoczni, autor słynnego zdjęcia ilustrującego stan wojenny i laureat nagrody World Press Photo za portret przywódcy węgierskich komunistów Janosa Kadara.

Chris Niedenthal - Wybrane Fotografie 1973-1989


Książka Niedenthala ukazała się nakładem wydawnictwa Bosz. Album w twardej oprawie kryje w sobie prawie 300 zdjęć fotografa. Znajdziemy tu oczywiście zdjęcia symbole, jak wyżej wspomniany transporter opancerzony na tle billboardu z "Czasem Apokalipsy", kobietę modlącą się na chodniku z rolkami papieru toaletowego zawieszonymi na szyi, jak i mniej znane kadry. Wszystko dzięki bogatemu archiwum Niedenthala, które dopiero teraz do niego trafia.

Taka perspektywa nadaje tej propozycji wydawniczej dodatkowego smaczku. Fotoreporter urodzony w Wielkiej Brytanii wysyłał do tygodnika Newsweek niewywołane rolki filmu. To fotoedytorzy decydowali w jaki sposób wykorzystają zdjęcia fotografa. Album po części składa się więc ze zdjęć, które sam autor zobaczył niedawno, ponieważ tygodnik dopiero teraz zwraca mu jego archiwum.

Same zdjęcia są unikatowym zapisem tamtych czasów. Dzięki temu, że Niedenthal był na stałe w Polsce i podróżował po okolicznych demoludach, obcujemy ze zdjęciami, których nikt inny nie był w stanie wykonać. Czasem zabawnymi, czasem smutnymi, czy budzącymi grozę, ale zawsze zmuszającymi do myślenia. I ta cecha jest największą zaletą tej książki. Dla osób, które tak jaka ja PRL znają tylko z podręczników, jest to świetna lekcja historii. Dla tych, którzy wtedy żyli i z rozrzewnieniem wspominają tamte czasy, może być to swego rodzaju powrót do przeszłości.

Wszystko byłoby idealnie, gdyby forma albumu była spójna i klarowna dla oglądającego. Niestety zdjęcia nie są ułożone ani w kluczu chronologicznym, ani tematycznym. Sprawiają wrażenie jakby były wrzucone po prostu na poszczególne karty książki bez głębszej refleksji. A szkoda, ponieważ wtedy mielibyśmy do czynienia z kompletną książką fotograficzną, którą chętnie oglądalibyśmy od deski do deski. A tak otrzymujemy album z przypadkowym ułożeniem zdjęć, w którym każde z nich musimy traktować osobno.


Chris Niedenthal Wybrane fotografie 1973-1989
Twarda oprawa
Format: 205 x 275 mm
320 stron, 288 zdjęć
Wydawnictwo Bosz
cena 79,90 PLN

Komentarze
Polecane artykuły
“Fotografia to moje zajęcie” - wywiad z Tadeuszem Rolke
24 Maj 2019
Z aparatem pracuje od 75 lat, ale ani myśli odwieszać go na kołek. O ostatnich projektach, pomysłach na kolejne cykle i o kobietach z Tadeuszem Rolke rozmawia Monika Szewczyk.
2
Moscow International Foto Awards 2019 - Polacy zdominowali sekcję photobooków. Triumfują też w pozostałych kategoriach
23 Maj 2019
Tegoroczna odsłona konkursu MIFA przynosi wiele nagród fotografom znad Wisły. Książki fotograficzne Igora Pisuka i Dominiki Koszowskiej uznane zostały najlepszymi publikacjami roku. Oprócz nich triumfy święci jeszcze 9 fotografów z Polski.
0
Życie fotograficzne i uczuciowe - historia Tadeusza Rolke
20 Maj 2019
Świadek minionego stulecia - powstaniec warszawski, przymusowy robotnik, stalinowski więzień i... bon vivant. Od kilkudziesięciu lat nie rozstaje się z aparatem, inspirując kolejne pokolenia artystów. Właśnie kończy 90 lat. Życie i twórczość kultowego fotografa przybliża autorka wywiadu rzeki z Tadeuszem Rolke, Małgorzata Purzyńska.
2
Nie żyje Bogdan Konopka - wybitny przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, autor pierwszej Kolekcji Wrzesińskiej
20 Maj 2019
W wieku 66 lat zmarł Bogdan Konopka - jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
0