Warszawa lata 40. - galeria

Nakładem Wydawnictwa BOSZ ukazał się album „Warszawa lata 40.”, prezentujący odnowione fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Książka zawiera kilkaset niepublikowanych dotąd zdjęć, które łamią stereotyp powojennej Warszawy, pokazując odradzającą się z ruin stolicę jako miasto pełne nadziei, ruchu i energii. To pierwsza pozycja z serii FOTO RETRO – cyklu, który w nowoczesnej szacie graficznej ukazuje fotograficzny zapis powojennej historii Polski.
Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

„Warszawa lata 40.” jest opowieścią o stolicy podzieloną na pięć wypełnionych zdjęciami rozdziałów. Każdy z nich przedstawia miasto z odmiennej perspektywy. Album rozpoczyna rozdział „Powroty”, czyli zbiór zdjęć Warszawy zrujnowanej wojenną apokalipsą; pustyni, po której krążą zagubione sylwetki ocalonych. Druga część – „Odbudowa” – skupia się na wspólnocie zaangażowanych w odnowę stolicy robotników, architektów i studentów. Rozdział „Ruch”to fotografie Warszawy dynamicznej, szybko rozwijającej się, w której stukot kopyt po bruku coraz częściej zagłuszany jest przez warkot silników. Część „Od nowa”ukazuje miasto w obliczu socrealizmu. Zdjęcia przedstawiają tłumne wiece, nowe placówki publiczne i zawody sportowe. Zamykające album „Życie”jest z kolei obrazem warszawskiej codzienności – zawiera m.in. portrety spacerujących elegantek i elegantów, gazeciarzy czy pucybutów.

Front walki ideologicznej na polu edukacji był szeroki, nadrzędnym celem było odrzucenie światopoglądu religijnego i kształtowanie młodych pokoleń w duchu światopoglądu materialistycznego. Autor zdjęcia Andrzej Millak /Narodowe Archiwum Cyfrowe. Tuż przed wojną autobusy Chevrolet EFD 183 stanowiły połowę całego taboru. Na zdjęciu autobus linii „P” jeżdżący na trasie Saska Kępa – plac Unii Lubelskiej. W tle ruiny kościoła św. Aleksandra -  Autor zdjęcia Stefan Rassalski / Narodowe Archiwum Cyfrowe. Nawet wykonawcy zawodu czyścibuta potrafili zasłużyć na powszechny szacunek. Pracujący pod hotelem Polonia weteran warszawskich czyścibutów Andrzej Kozłowski stał się bohaterem Polskiej Kroniki Filmowej w 1947 roku, gdy ogłosił, że w związku z Miesiącem Warszawy przeznacza na Fundusz Odbudowy cały niedzielny zarobek. - Autor zdjęcia Stefan Rassalski / Narodowe Archiwum Cyfrowe. W 1947 roku władza komunistyczna postanowiła rozprawić się z drobnym handlem. Z inicjatywy Hilarego Minca rozpętała tzw. bitwę o handel. Jej ofiarą padli prywatni sklepikarze, którzy od zawsze byli fundamentem wymiany towarowej. Na zdjęciu – ówczesny handel uliczny w różnych odsłonach. - Autor zdjęcia Stefan Rassalski / Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Fotografie opatrzono komentarzami uzupełniającymi sferę wizualną, album rozpoczyna zaś wstęp Danuty Szaflarskiej. Jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych wspomina stolicę dźwigającą się z popiołów, trudności codziennego życia, ale i pełny młodzieńczej werwy entuzjazm warszawiaków.

Album jest pierwszą pozycją z cyklu FOTO RETRO. Seria prezentować będzie nieznane zdjęcia wyselekcjonowane z bogatego archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego. W cyklu ukażą się również książki przedstawiające Warszawę w kolejnych dekadach. O latach 50. opowie Krystyna Sienkiewicz, a w lata 60. wprowadzi czytelników Beata Tyszkiewicz. Celem cyklu FOTO RETRO jest odświeżenie wizualnej pamięci Polaków.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Bosz
logo logo
Magazyny
Zamów