Trzeci odcinek cyklu “Historia jednej fotografii”

0
Maciej Luśtyk
10 Marzec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
"Historia jednej fotografii" to krótkie programy, w których fotografowie przedstawiają historie powstawania ich najważniejszych zdjęć. Bohaterem trzeciego odcinka jest laureat konkursu World Press Photo, Chris Niedenthal.

Gościem trzeciego odcinka cyklu ”Historia jednej fotografii” Chris Niedenthal, który znany jest przede wszystkim jako autor słynnego zdjęcia z okresu stanu wojennego przedstawiającego transporter opancerzony przed kinem Moskwa wyświetlającym w tamtym czasie film “Czas Apokalipsy”. Fotograf urodził się w 1950 r. w Londynie. W swojej karierze współpracował z takimi magazynami, jak “Time”, “Newsweek”, “Der Spiegel” i “Forbes”, zajmując się głównie fotografią polityczną i społeczną Europy Wschodniej i krajów Byłego ZSRR.

Paradoksalnie, w tym odcinku fotograf opowiada o zdjęciu, które wykonał podczas strajków studenckich w Łodzi w 1981 roku, a które odkrył dopiero w ubiegłym roku przy okazji pracy nad albumem „Wybrane fotografie 1973-1989”. W strajku będącym najdłuższym studenckim strajkiem okupacyjnym w Europie uczestniczyło około 10 000 osób. Jego efektem było zarejestrowanie pierwszego Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Jak opowiada sam autor, niektóre fotografie mogą nabrać szczególnego znaczenia nawet kilkadziesiąt lat od momentu wciśnięcia spustu migawki. Zapraszamy Was do obejrzenia kolejnego odcinka serii.

Po nagraniu programu fotograf miał okazję poznać bohatera swojego zdjęcia, Bogusława Święcickiego. Na stronie projektu “Historia jednej fotografii” możecie przeczytać ciekawy wywiad, w którym opowiada on o kulisach tamtych wydarzeń.

Więcej informacji znajdziemy na stronie centrumjp2.pl

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku przyznane!
Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku przyznane!
Już po raz piętnasty wręczamy najważniejsze nagrody branżowe, których laureaci zostali wyłonieni przez naszych czytelników. Zobaczcie, które produkty i wydarzenia...
24
1
Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia
Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia
Jeśli chcecie wiedzieć jak szybko rośnie zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową, warto prześledzić historię nośników SD, które właśnie skończyły 20 lat. W tym czasie...
18
0
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać problemy z zasilaniem
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać...
Czy już niedługo akumulatory będą pozwalać na zasilanie urządzeń przez kilka dni? Taką wydajność obiecują naukowcy z australijskiego Monash University, których bateria...
27
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)