Photokina 2012 - relacja

Autor: Marcin Falana

18 Wrzesień 2012
Artykuł na: 23-28 minut
Photokina 2012.Ruszyły największe targi fotograficzne na świecie: Photokina 2012 w Kolonii. Przez najbliższe kilka dni będziemy dla Was relacjonować najważniejsze wydarzenia tej imprezy. Nasi korespondenci będą przemierzali hale targowe wzdłuż i wszerz, aby wyłuskać perełki z setek tysięcy zaprezentowanych w Kolonii produktów fotograficznych. Zapraszamy do obejrzenia nowych zdjęć i relacji z kolejnych dni.

Jesteśmy na targach Photokina od poniedziałku, czyli dnia prasowego. Wczoraj premierom nie było końca. Teraz na dobre rozpoczynamy relację z samych targów - stoisk, konferencji prasowych i kuluarów.

Canon EOS 6D - pierwsze wrażenia

Canon PowerShot S110 - pierwsze zdjęcia testowe i wrażenia z używania funkcji WiFi

Canon EOS M - pierwsze wrażenia

Olympus E-PL5 i E-PM2 - pierwsze wrażenia

Olympus E-PL5 - zdjęcia przykładowe

Olympus E-PM2 - zdjęcia przykładowe

Leica M - pierwsze wrażenia

Leica S - pierwsze zdjęcia przykładowe

Nikon Coolpix S800c - pierwsze wrażenia

Sony NEX-6 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Fujifilm X-E1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Fujifilm X-F1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Samsung NX 12-24 f/4-5.6 mm i 45 mm f/1.8

Pentax K-30 - pierwsze wrażenia

Panasonic Lumix GH3 - pierwsze wrażenia

Sigma DP1M i DP2M - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Samsung - stoisko

Na konferencji prasowej podczas tegorocznej Photokiny Samsung zaprezentował dwa nowe obiektywy do systemu NX. Szerokokątny zoom 12-24 mm f/4-5.6 (18,5-37 mm dla pełnej klatki) oraz jasną portretówkę 45 mm f/1.8 (69,3 mm).

Samsung stoisko

Na stoisku widać było duży nacisk na promocję aparatu Samsung Galaxy Camera. Zwiedzający mogli pobawić się najnowszym aparatem i zobaczyć inne produkty Samsunga jak choćby różowy NX200.

Samsung Galaxy Camera

Ciekawostką cieszącą oko była ciekawa prezentacja napisów w postaci “zamrażania” w ruch spadających kropel.

Ciekawą prezentacją było także tworzenie portretów na tablecie Galaxy, który może służyć do rysowania czy retuszu.

Zeiss i Schneider-Kreuznach - stoiska

W Kolonii na targach Photokina dużym powodzeniem wśród publiczności cieszyły się stoiska dwóch producentów topowej optyki - Zeiss oraz Schneider-Kreuznach. Niemcy słyną przede wszystkim z manualnych szkieł do wielu systemów.

Zeiss, który miał zdecydowanie większe stoisko zaprezentował wszystko co może zaoferować konsumentom. Obiektywy do systemów lustrzankowych zostały podpięte do różnych korpusów udostępnionych publiczności. Dzięki temu można było wsadzić swoją kartę pamięci i wykonać zdjęcia przykładowe na zaaranżowanej scence. Obiektywy z bagnetem M, przeznaczone do aparatu Zeiss Ikon można było obejrzeć na osobnym stoisku i od razu sprawdzić ich działanie na analogowym dalmierzu od Zeissa, Leice M9 oraz Fujifilm X-Pro1 z adapterem.

Nikon D3s z obiektywem Carl Zeiss Apo Sonnar T* 135mm f/2

Osobną część stoiska poświęcono obiektywom filmowym. Komplet szkieł serii Compact Prime CP.2 znajdował się za gablotą, ale mogliśmy także zapoznać się z ich działaniem w praktyce. Producent postawił kilka kamer rejestrujących przykładową scenę. Naszą ciekawość wzbudziła przede wszystkim kamera Blackmagic, o której pisał zaprzyjaźniony serwis RecPlay.

Schneider-Kreuznach miał mniejsze stoisko od Zeissa ale również bardzo ciekawe. Oprócz obiektywów filmowych oraz lustrzankowych producent pochwalił się prototypami swoich obiektywów do systemu Mikro Cztery Trzecie.

Lomography, The Impossible Project, Voigtlander - stoiska

W czasie tegorocznej Photokiny mieliśmy okazję nie tylko obejrzeć stoiska największych producentów fotograficznych ale także tych mniejszych. Zapoznaliśmy się z ofertą Lomography, The Impossible Project oraz Voigtlandera.

Zacznijmy od ostatniej wymienionej przez nas firmy, czyli Voigtlandera. W trakcie targów japoński producent zaprezentował nowy obiektyw z mocowaniem Leica M - Voigtlander Ultron 21mm f/1,8. Potężny obiektyw szerokokątny, to jedna z jaśniejszych konstrukcji tego typu, ustępuje tylko obiektywowi Leica Summilux 21mm f/1.4 ASPH.

Oprócz tej nowości odwiedzający stoisko mogli się zapoznać z pełną ofertą dalmierzowych aparatów analogowych. Skorzystaliśmy z okazji, aby pobawić się Bessą R3A z podpiętym obiektywem Voigtlander Nokton 50mm f/1.1. R3A to aparat dalmierzowy, który oferuje wizjer z powiększeniem 1:1, co oznacza że możemy fotografować obuocznie. Producent pochwalił się także swoim średnioformatowym dalmierzem Bessą 667W.

Bessa R3A z obiektywem Voigtlander Nokton 50mm f/1.1

Na stoisku The Impossible Project mogliśmy zobaczyć dwie nowości w ofercie firmy. Polaroidy w formacie 8x10 cala oraz naświetlarkę przeznaczoną dla telefonów iPhone 4 i 4s.

Trzeba przyznać, że olbrzymie polaroidy robią wrażenie. Jedyne co nas niepokoi, to ich stabilność. W przypadku wkładów Impossible Project do Polaroidów SX70 i 600 nie mogliśmy być pewni ostatecznego rezultatu. Format 8x10 cala jest zdecydowanie droższy, więc miejmy nadzieję, że producent uporał się z tym problemem.

Firma Lomography zdecydowała się na dość luźną konwencję stoiska. Odwiedzający przejście między halą 3, a 4 mogli kupić jeden z modeli oferowanych przez Lomography. Producent oferował wszystkie dostępne aktualnie na stronie aparaty: La Sardina, Fisheye Baby 110, czy Lomo LC-A+. Ponadto producent umożliwiał nagranie filmu na tradycyjnej błonie światłoczułej przy pomocy kamery LomoKino. Oczywiście skorzystaliśmy z tej możliwości. Film ma się pojawić na oficjalnej stronie producenta.

Oprócz sklepu i "planu filmowego", na stoisku znajdowała się także kawiarnia oraz kino pokazujące filmy nagrane kamerą producenta. Dla chętnych zorganizowano warsztaty w czasie których uczono wywoływania filmów m.in. przy pomocy rozpuszczalnej kawy.

Na koniec warto wspomnieć o tradycyjnej inicjatywie producenta czyli "Lomościanie". Mozaika zdjęć wykonanych przy pomocy aparatów Lomo została umieszczona naprzeciwko katedry.

Więcej zdjęć na dole galerii.

Fujifilm - stoisko

Stoisko Fujifilm przyciągnęło mnóstwo odwiedzających targi Photokina w Kolonii. Japoński producent w ostatnich dwóch latach zmienił swój wizerunek. Oferta dobrych superzoomów została, ale Fujifilm wzbogaciło się o grupę zaawansowanych i stylowych kompaktów.

X100, X10, X-Pro1 zostały bardzo gorące przyjęte przez fotografów. Na samych targach mogliśmy się zapoznać także z nowymi premierami, czyli Fujiflim X-E1 oraz X-F1.

przekrój przez flagowy korpus serii X - Fujifilm X-Pro1

Stylowość aparatów serii X została podkreślona niewielką wystawą zdjęć uznanych artystów. Widzowie mogli zobaczyć zdjęcia zrobione X-Pro1 przez Williama Egglestona, czy Stephena Shore'a, który dostał w swoje ręce Fujifilm X10.

Stoisko z serią X cieszyło się dużym powodzeniem. Można było wziąć aparat do ręki sprawdzić jak działa z całą gamą szkieł na bagnet XF oraz jak działa z przejściówką na bagnet M. W tym aspekcie producent również stanął na wysokości zadania, ponieważ do aparatu mogliśmy podpiąć wszystkie Zeissy, Voigtlandery oraz część obiektywów Leiki.

Fujifilm Instax Mini 8

Poza fotografią cyfrową na stoisku mogliśmy zapoznać się także z ofertą fotografii natychmiastowej. Fujifilm na Photokinie zaprezentowało najnowszego Instaxa Mini 8. Każdy chętny, mógł spróbować swoich sił z nową propozycją i zatrzymać swoją fotografię.

Sony - stoisko

Podczas Photokiny na stoisku Sony przypominającym dżunglę mogliśmy bliżej przyjrzeć się całej ofercie firmy od strony fotograficznej i wideo. Na stoisku nieustannie odbywały się warsztaty i inne atrakcje jak np. gimnastycy. Zwiedzający mieli możliwość wypróbowania lustrzanek i NEX-ów z różnymi obiektywami i wykonania nimi zdjęć. Jedyne czego zabrakło to działającego egzemplarza pełnoklatkowego kompaktu Sony RX1.

stoisko Sony
stoisko Sony

Udało nam się wykonać zdjęcia testowe najnowszym bezlusterkowcem NEX-6 z nowym obiektywem kitowym, który zrobił na nas bardzo dobre wrażenie. Sony pokazało także różne przejściówki do NEX-ów, które umożliwiają podpięcie klasycznych obiektywów.

Sony NEX-6

Poza tym bardzo ciekawie prezentowały się kamery NEX z obiektywami Zeiss-a. I freestylowa kamerka Sony Action Cam z różnymi akcesoriami.

kamera Sony NEX
Sony Action Cam

Leica - hala

Leica zaatakowała Photokinę wszystkimi siłami. Po zaprezentowaniu nie tylko następcy M9, czyli nowej Leiki M, ale także średnio formatowej lustrzanki cyfrowej Leika S oraz najmniejszych reprezentantów firmy spod znaku czerwonej kropki, aparatów D-Lux 6 oraz V -Lux 4, na stoisku nadal czekały na nas niespodzianki.

stoiska z serią X, kompaktami oraz z S-ką

Po pierwsze Niemcy zamiast stoiska zajęli całą halę. Nie tylko po to by pomieścić swój sprzęt, ale dlatego, że Leica na czas Photokiny zaprezentowała bardzo ciekawą i obszerną galerię fotografii.

cała od lewej: nowa M w wersji czarnej, M w wersji srebrnej, M-E oraz M Monochrom

Oprócz wymienionych nowości sprzętowych Leica Camera AG Solms w swojej hali zaprezentowała także limitowaną edycję Leiki X2 zaprojektowaną przez światowej sławy designera Paula Smitha. Na koniec tej wyliczanki dodamy regał prezentujący możliwość personalizacji własnej X2-ójki, która została włączona do programu Leica à la carte.

Leica X2 a la carte w kilku wariantach

Leica zaprezentowała także kilka bardzo ciekawych wystaw. Na pochwałę zasługuje to jak zostały przygotowane. Duże odbitki, były bardzo dobrze oświetlone. Hala została całkowicie wyciemniona, więc na taflach szkła nie pojawiały się żadne niepotrzebne bliki. Kto jest w Kolonii powinien skorzystać z okazji, aby zobaczyć klasyczne zdjęcia Elliotta Erwitta, Noboyushi Arakiego (tej wystawie towarzyszy książka), czy Nicka Uta, który został uhonorowany nagrodą Hall of Fame.

najsłynniejsze zdjęcie Nicka Uta

Niemiecki producent nie zapomniał także o młodszym pokoleniu. Widzowie mogą zobaczyć odbitkę Andreasa Gursky'ego, wystawę Platona oraz polski akcent w hali Leiki na Photokinie czyli zdjęcia Piotra Zbierskiego.

Na wychodzących gości czekała hologramowa wersja pierwszego w historii aparatu rejestrującego obraz na powierzchni 36x24mm - Leica 0-Series.

Nikon - konferencja prasowa, stoisko

Podczas konferencji prasowej Nikona w dniu prasowym nie dowiedzieliśmy się przełomowych rzeczy. Przedstawiciele Nikona przedstawili wyniki sprzedaży lustrzanek i kompaktów, następnie zaprezentowali najnowsze produkty: teleobiektyw Nikkor 800mm, Coolpixa S800c, oraz najnowszą lustrzankę pełnoklatkową D600.

konferencja prasowa Nikona
udział Nikona w rynku lustrzanek

Prezentację Nikona D600 uświetnił Florian Schulz wyświetlając swój film promocyjny Nikona D600 - Chasing the Light oraz Making of Chasing the Light.

Florian Schulz

Według zapewnień autora film został wykonany Nikonem D600 przez dwóch braci, przy pomocy samochodu, jednego żurawia i zaprzyjaźnionego pilota awionetki.

Na stoisku Nikona odwiedzający Photokinę mieli okazję wypróbować lustrzanki i kompakty, wykonać zdjęcia obracającego się z dużą prędkością stołu z laleczkami, który symulował ruch z dużą prędkością.

obrotowy stół Nikona

Pentax - stoisko

Pentax wspólnie z Ricohem zaprezentowali swoje produkty na jednym stoisku. Mogliśmy na nim obejrzeć wszystkie dostępne modele, włączając w to Pentaxa K30 i K5 II. Niestety zaprezentowane aparaty miały zaklejone sloty kart pamięci więc nie mogliśmy wykonać zdjęć przykładowych.

Pentax Ricoh stoisko
Pentax Q10

Canon - stoisko

Tradycyjnie stoisko, a raczej hala Canona cieszy się ogromnym powodzeniem podczas Photokiny. Możliwość wykonania zdjęć najdłuższymi teleobiektywami oraz dotknięcia najnowszych produktów przyciąga rzesze ludzi.

hala Canona

Oglądający mieli możliwość przyjrzenia się i "pomacania" najnowszej pełnoklatkowej lustrzanci - Canon 6D. Dostępna była także cała linia kompaktów Powershot i IXUS.

Canon EOS M

Dużo uwagi przedstawiciele Canona poświęcili także swojemu bezlusterkowcowi EOS M. Dostępny był konwerter do obiektywów lustrzankowych. Niestety prezentowany egzemplarz mimo firmwaru 1.0 nie był finalnym więc nie możemy się podzielić pierwszymi wrażeniami z działania np. autofokusa.

Canon EOS M z obiektywem EF-S

Dobre wrażenie zrobił na nas dotykowy ekran EOS-a M. Działa bez zarzutów z możliwością ustawienia czułości na jednym z dwóch poziomów. EOS M oferuje dwa menu podręczne, jedno uruchamiamy przyciskiem Info drugie środkowym przyciskiem nawigatora.

menu podręczne
menu podręczne

Poza tym można się było zapoznać z ofertą Canona w segmencie profesjonalnych kamer jak EOS C300 z różnymi obiektywami.

Canon EOS C300

Fujifilm konferencja prasowa Photokina 2012

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Fujifilm mieliśmy okazję bliżej zapoznać się z najnowszymi aparatami Fujifilm X-E1 oraz XF1. Przedstawiciele Fujifilm przybliżyli kilka rozwiązań technicznych zastosowanych w swoich najnowszych produktach. Między innymi budowę wizjera w modelu X-E1 (ilustracja poniżej).

budowa wizjera X-E1

Dowiedzieliśmy się także o najbliższych planach związanych z nowymi obiektywami. Oferta obiektywów Fujifilm XF ma się zwiększyć do 10 obiektywów. Planowane nowości to: 56 mm f/1.4, 27 mm f/2.8 Pancake, 23 mm f/1.4 oraz dwa zoomy 55-200 mm f/3.5-4.8 oraz 10-24 mm f/4.

system Fujifilm XF

Panasonic - stoisko

Najważniejsza nowość firmy Panasonic zaprezentowana na targach Photokina to Lumix GH3. Pisaliśmy już o nim sporo: opublikowaliśmy pierwsze wrażenia, a w serwisie recplay.pl przyjrzeliśmy się jego funkcjom filmowym. Topowy bezlusterkowiec zdominował wczorajszą konferencję prasową i był jednym z najważniejszych elementów firmowego stoiska. Lumix GH3 to najbardziej profesjonalny bezlusterkowiec systemu Mikro Cztery Trzecie - ma magnezową, uszczelnianą obudowę, nową matrycę, zaawansowane funkcje filmowe - nic więc dziwnego, że był silnie eksponowany i wzbudzał duże zainteresowanie.

Nowy Lumix był w wersji przedprodukcyjnej, ale na stoisku Panasonic można było sprawdzić praktycznie wszystkie pozostałe aparaty tej firmy. Japoński koncern zorganizował kilka planów zdjęciowych z modelkami, a także różne stanowiska demonstrujące działanie poszczególnych podzespołów (np. ciekawie zademonstrowano wydajność stabilizacji obrazu). Nie zabrakło też ciekawych przekrojów (w tym gabloty z soczewkami drugiej nowości - obiektywu 35-100mm f/2,8).

Canon - konferencja prasowa na Photokina 2012

Wczorajsze premiery Canona ukoronowała konferencja prasowa, na której koncern przedstawił zarys swojej strategii. Można ją opisać jednym słowem: connectivity, czyli łączenie urządzeń ze sobą, a ich do Internetu. Najlepiej bezprzewodowo. Canon konsekwentnie wprowadza do nowych produktów łączność bezprzewodową. W aparatach jest to WiFi, ale w przypadku drukarek mamy już całą gamę standardów jak: WLAN PictBridge czy AirPrint.

ikonki opisujące standardy komunikacji drukarki z urządzeniami zewnętrznymi i siecią

Jednak ważnym elementem tej układanki dla japońskiego producenta ma być również Internet. Dlatego na konferencji poinformowano o uruchomieniu w wersji testowej serwisu Project1709, który ma być platformą, gdzie użytkownicy mogą wrzucać swoje zdjęcia, katalogować je, układać w albumy i dzielić się nimi. Takie serwisy już istnieją, ale Canon twierdzi, że jego ma być łatwiejszy w obsłudze i dający większe możliwości odszukiwania zdjęć w archiwum. Szczególnie ta ostatnia cecha była mocno podkreślana.

screenshot przykładowej strony strony Projekt1709

Dodatkowym atutem rozwiązania Canona ma być możliwość wydruku profesjonalnego albumu fotograficznego wprost z własnego konta na Projekt1709. W tym celu Canon będzie nawiązywał współpracę z partnerami na całym świecie, którzy będą realizowali tę usługę dla klientów Canona. Oczywiście w ściśle kontrolowanej jakości i na urządzeniach tego producenta.

Canon podkreśla łatwość z jaką użytkownicy urządzeń tej marki będą mogli włączyć się w cyfrowy świat. Oczywiście na każdym kroku podkreślana jest możliwość dzielenia się zdjęciami na serwisach społecznościowych jak Facebook czy Twitter, jednak dosyć sympatyczną funkcją jest możliwość wydruku kwadratowych zdjęć w formacie Instargrama na najnowszych drukarkach Selphy.

Na konferencji mówiono też oczywiście o nowych produktach, ale o tym nasi czytelnicy mogli już przeczytać w poszczególnych artykułach.

zdjęcia z relacji wykonano aparatami Canon EOS
{GAL|25772
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu rozpoczyna się we wrześniu, natomiast już 8 kwietnia do Sopotu przyjeżdżają tegoroczni rezydenci: Jacek Poremba, Antonina...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)