Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?

6
Maciej Luśtyk
19 Wrzesień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do czegoś potrzebne?

W ostatnich latach największe targi fotograficzne na świecie przeszły szereg zawirowań. Najpierw organizatorzy ogłosili ich nową, doroczną i rozszerzoną formułę (oprócz sprzętu fotograficznego prezentowana ma być ogólnie elektronika użytkowa związana z obrazem), później odwołali edycję, która miała odbyć się w 2019 roku, tłumacząc to zbyt dużym zainteresowaniem edycją, która odbyła się w roku 2018.

Nowa formuła i szybki falstart

"Photokina 2018 przekroczyła nasze oczekiwania, prezentując przełomowe rozwiązania i przyciągając 180 tys. odwiedzających ze 127 krajów świata. W związku z tym mało prawdopodobne jest, byśmy w maju 2019 roku, po zaledwie 7 miesiącach byli w stanie zapewnić równie entuzjastyczną atmosferę targów. Dlatego zdecydowaliśmy się przełożyć wdrożenie corocznej formuły targów na rok 2020" - komentował Rainer Führes, przewodniczący stowarzyszenia PIV.

fot. Photokina / Koelnmesse

Bardziej prawdopodobne jest jednak, że spowodowane było to niewystarczającym zainteresowaniem wystawców, co wydaje się potwierdzać wypowiedź prezesa centrum targowo-wystawienniczego Koelnmesse.

"Rozumiemy, że nawet największe firmy z branży technologicznej mogą nie być w stanie dostarczyć równie innowacyjnych produktów w tak krótkim odstępie czasu. A to właśnie te innowacje i obecność liderów branży kształtują obecny charakter targów. Aby być w stanie sprostać wysokim oczekiwaniom z każdą kolejną odsłoną targów, odpowiadamy na prośby stowarzyszenia PIV. Ruch ten ma zapewnić konkurencyjność i atrakcyjność jednym z naszych flagowych wydarzeń" - mówił Gerald Böse.

Teraz wreszcie organizatorzy targów zapowiedzieli pierwszą edycję tagów Photokina w nowej formule, które odbyć mają się już wiosną i od razu zaliczają kolejną wpadkę. Jak piszą w informacji prasowej, w targach nie wezmą udziału firmy Nikon, Leica i Olympus, czyli jedni z głównych i najbardziej rozpoznawalnych producentów sprzętu foto. Ale może to po prostu znak naszych czasów?

Czy dziś targi są jeszcze komuś potrzebne?

Bo o ile jeszcze decyzję Nikona można tłumaczyć restrukturyzacją, cięciem kosztów i niechęcią do wydawania bajońskich sum na targowe stoisko, to już brak kultowego niemieckiego producenta na niemieckich targach zapala w głowie czerwoną lampkę i rodzi pytania o to, czy w dzisiejszych czasach tego typu wydarzenia są jeszcze producentom potrzebne. Bo o ile kiedyś targi dawały fantastyczną możliwość przyjrzenia się aktualnemu stanowi rynku fotograficznego, dzisiaj taki sam wgląd - nie licząc może małych, nieznanych producentów - daje nam internet.

fot. Photokina / Koelnmesse

Do tego dochodzi fakt, że z edycji na edycję Photokina staje się jakby mniejsza i skromniejsza (stąd też prawdopodobnie decyzja o rozszerzeniu idei targów), a także zauważalne w ostatnich latach odejście producentów od prezentowania najważniejszych premier podczas targów. Ostatnimi czasy większość premier odbywa się albo w tygodniach przed targami, albo w terminach zupełnie z nimi nie związanych. I trudno się temu dziwić. W ten sposób firmy są w stanie skupić na sobie znacznie większą uwagę mediów, niż w zalewie targowych wydarzeń.

Czy wszystko to oznacza zbliżający się koniec kluczowych targów fotograficznych? Prawdopodobnie jeszcze nieprędki, ale zupełnie by nas nie zdziwiło, gdyby okazało się, że producentom większe korzyści przynosi ulokowanie pieniędzy, które musieliby przeznaczyć na targowe stoisko np. w popularny ostatnio influencer marketing. Nie można zapominać, że dla producentów fotografia to przede wszystkim sposób na biznes.

Photokina - najstarsze targi fotograficzne na świecie

fot. Photokina / Koelnmesse

Photokina to największe i najstarsze targi fotograficzne na świecie. Pierwsza Photokina odbyła się w 1950 roku, natomiast od roku 1966 impreza organizowana jest w formie biennale. Odbywające się cyklicznie od prawie 70 lat targi za każdym razem przyciągają najważniejszych producentów z branży fotograficznej i tłumy odwiedzających, którzy pragną na własne oczy zobaczyć ostatnie premiery i technologiczne nowości.

Kolejna edycja targów odbędzie się w dniach 27-30 maja 2019 roku w Koloni.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem photokina.de.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Po raz kolejny do prestiżowej branżowej nagrody w kategorii Sztuk Wizualnych nominowany jest fotograf. W tym roku o laur powalczy Weronika Gęsicka.
20
3
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Dziś układy wytrenowane w oparciu o sieci neuronowe są podstawą większości nowych technologii. Dlaczego więc tak powolnie wkraczają one na rynek aparatów...
13
6
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
41
0
Powiązane artykuły