Leica S - cyfrowy, średni format po raz drugi

Autor: Marcin Falana

17 Wrzesień 2012
Artykuł na: 9-16 minut
Photokina 2012 Leica zaprezentowała drugą wersję średnioformatowej lustrzanki. Leica S3 została wyposażona w nową matrycę CCD 30 x 45 mm o rozdzielczości 37,5-megapiksela.

Leica S3 to druga wersja średnioformatowej lustrzanki. Leica S3 została wyposażona w nową matrycę CCD 30 x 45 mm o rozdzielczości 37,5-megapiksela. Matrycas pozwala na fotografowanie z czułościami od ISO 100 do ISO 1600. Poprawiono także działanie bufora i podniesiono prędkość transferu. Dzięki tym zabiegom Leica S może wykonać nawet 32 klatki w formacie RAW z pełną rozdzielczością 37,5-megapiksela. Z nowinek warto wspomnieć o funkcji szarej karty, która pozwala na określenie balansu bieli według wzorca.

Nowa, średnioformatowa Leika S może się także pochwalić ulepszonym systemem AF. Wyposażoną ją także w system GPS oraz poziomicę. Na tylnej ściance znajduje się ekran TFT-LCD o rozdzielczości 921 tys punktów. Korpus Leiki S został wykonany z odlewu z aluminium.

Informacja prasowa:

LEICA S

Synteza optymalnej jakości obrazu, perfekcyjnej obsługi i niezwykłej szybkości.

Leica Camera AG prezentuje nowy aparat w portfolio S-Systemu. W ramach logicznego rozwoju utytułowanego modelu Leica S2, w nowej Leice S podniesiono jakość obrazowania i czułość sensora, ulepszono reakcję autofocusu, podwyższono prędkość i ulepszono funkcje obsługi. Wiele dodatkowych funkcji, w tym niektórych bardzo unikatowych, składają się łącznie na dalsze przyspieszenie i zwiększenie bezpieczeństwa całego cyklu składowych profesjonalnego fotografowania.

Poza nowym korpusem aparatu, do porfolio S-Systemu zostały dodane trzy nowe obiektywy, które w znaczący sposób zwiększają możliwości systemu: superszeroki Leica Super-Elmar-S 24 mm f/3.5 ASPH. , Leica Vario-Elmar-S 30-90 mm f/3.5-5.6 ASPH. oraz Leica TS-APO-Elmar-S 120 mm f/5.6 ASPH. tilt/shift.

Zgodnie ze słowami Stephana Schulza z Leica Camera AG: "logiczna ekspansja systemu jest kolejnym potwierdzeniem założenia, że koncept S-Systemu ustala nowa standardy w świecie fotografii średnioformatowej jednocześnie pozwalając na operowanie z łatwością I szybkością właściwymi dla fotografii małoobrazkowej. Oceniając z perspektywy czystej odporności, niezawodności i wszechstronności, nowa Leica S jest idealnym wyborem dla fotografów nie godzących się w swojej pracy na żadne kompromisy.

Nowa matryca I sensor dla ulepszenia jakości I zwiększenia szybkości.

Jedną z najbardziej istotnych innowacji w Leice S jest nowa matryca I sensor. Ulepszenie tych elementów niezwykle skutecznie wpłynęło na poprawę jakości obrazowania Leiki S, jak również poprawiło charakterystykę szumów, naturalnego oddania kolorów I precyzji w ustawieniach balansu bieli. Ostatania z tych funkcji została teraz także rozszerzona o opcję "szarej kartki", która pozwala fotografującemu na zapewnienie właściwego ustawienia balansu bieli poprzez wykonanie ujęcia szarej powierzchni - jak np. Szarej kartki, która stanie się następnie właściwą referencją dla ustawienia barwnego kolejnych obrazów aż do końca sesji. Zwiększony zakres czułości sensora z obu stron pozwala fotografowi na osiągnięcie większej swobody w doborze parametrów ekspozycji. Niższe podstawowe ustawienie czułości ISO pozwala na dłuższą pracę przy maksymalnej przysłonie w niezwykle jasnych warunkach, podczas gdy maksymalna czułość ISO 1600 pozwala na uzyskiwanie fotografii pozbawionych szumów nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Podwojenie buforu pamięci do 2 GB i podniesienie prędkości transferu nawet do 166 MB/s pozwalają fotografowi na wykonywanie niemal dwukrotnie dłuższych serii ujęć, nawet do 32 następujących po sobie obrazów w formacie RAW przy pełnej rozdzielczości 37,5 MP. Nie ma natomiast żadnego limitu liczby ujęć jakie można wykonać w serii w formacie JPEG. Obrazy w tym formacie mogą być teraz zapisywane równolegle do oryginalnych plików w zakresie wielkości od 37,5 przez 9,3 po 2,3 megapiksele w celu umożliwienia podglądu ujęć prosto z aparatu w pożądanej rozdzielczości.

Szybki, przewidujący autofokus dedykowany dla obiektów w ruchu.

Ulepszony moduł autofokusu spowodował nie tylko podwyższenie prędkości działania, ale także zwiększenie jego precyzji. W celu zapewnienia ostrości szybko poruszającym się obiektom, Leica S została wyposażona w przewidujący moduł autofokusu: aparat porównuje poprzednie ruchy obiektu I zlicza przewidywaną lokacje obiektu w czasie kolejnej ekspozycji. Autofokus blokuje się na wyliczonym punkcie zanim spust migawki zostanie naciśnięty. W połączeniu z fascynującą jakością obrazowania, nowa Leica S ustala nowe standardy w profesjonalnej fotografii utrwalającej dowolny ruch.

Wbudowany GPS oraz poziomica dla zwiększenia precyzji i łatwości pracy.

Leica S jest obecnie jedynym dostępnym na rynku aparatem profesjonalnym ze zintegrowanym modułem GPS, który pozwala na dodawanie danych pozycji geograficznych z lokacji, w jakiej wykonywane jest ujęcie do pliku Exif. Funkcja ta pozwala także na precyzyjne synchronizowanie systemu pomiaru czasu (wewnętrzny zegar) dla jakiejkolwiek lokacji na świecie, o ile tylko sygnał satelitarny jest osiągalny.
Wraz z profesjonalnym systemem zarządzania obrazami I oprogramowaniem AdobeŸ PhotoshopŸ LightroomŸ 4, w jakie zaopatrzony jest aparat,
każdy obraz może być zaznaczony na mapie wraz z nazwą lokacji, która może być w ten sposób wykorzystana ponownie w przyszłości. Nowy dwuosiowy zestaw poziomicowy wyświetla informacje w wizjerze pozwalając fotografowi na absolutnie precyzyjne dopasowanie płaszczyzn poziomych I pionowych bez konieczności używania dodatkowych zewnętrznych przyrządów.

Zoptymalizowana obsługa.

Wyświetlacz najnowszej wersji aparatu S osiągnął rozdzielczość 920,000 pikseli, trzy cale przekątnej w pełnej przestrzeni sRGB jak również zwiększoną kontrastowość i jasność w celu osiągania największej możliwej precyzji w trakcie oceny obrazów. Płytka pokrywająca wyświetlacz jest wytwarzana ręcznie z twardego i odpornego na zarysowania szkła CorningŸGorillaŸGlass. Szereg innych udogodnień zawiera min. powiększone zakres pokrycia obrazu w wizjerze do 98%,
dodatkowe informacje wyświetlane w wizjerze, optymalizację menu aparatu oraz nieco bardziej miękkie pokrycie gumowe w celu uzyskania lepszego uchwytu.
Znacząco przyspieszona nawigacja w menu aparatu jest teraz możliwa za sprawą zintegrowanego joysticka kontrolnego umieszczonego na tylnej części aparatu. Zwiększona kontrola nad systemem oświetlenia studyjnego została osiągnięta poprzez nowe złącze fleszowe LEMO.

Udowodnione zalety S-Systemu.

Nowa Leica S posiada wszystkie cechy jakościowe charakterystyczne dla S-Systemu. Wśród nich jest oczywiście potężny sensor o wymiarach 30x45 mm (Leica Pro Format), wyposazony w specjalną warstwę mikrosoczewek, które gwarantują zuniformizowaną jasność od narożnika do narożnika obrazu. Aparat jest ponadto wyjątkowo solidnie skonstruowany I zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi w postaci deszczu czy kurzu, zupełnie tak samo jak obiektywy serii S. Unikatowy koncept podwójnej migawki oferuje fotografowi wybór pomiędzy szybką migawką szczelinową a centralną migawką dla obiektywów serii CS pozwalającą na synchronizację błysku przy prędkości migawki nawet do 1/1000 sekundy.
Osiem aktualnie dostępnych obiektywów w systemie S (w tym pięć także dostępnych w wersji z centralną migawką) zapewnia fotografującemu dostęp do wszystkich istotnych ogniskowych oraz pierwszorzędnych obiektywów typu tilt/shift. Ponadto, szeroka gama obiektywów średnioformatowych innych producentów może być wykorzystywana do Leiki S za sprawą adaptera. Szczególnie godny uwagi jest S-Adapter-H, który pozwala na używanie obiektywów H Hasselblad w pełnym zakresie ich funkcjonalności, włączając w to autofocus, kontrolę centralnej migawki oraz automatykę kontroli przysłony. Kolejne detale dotyczą bezpiecznych złączy kabla do łaczności z komputerem, wielofunkcyjnych otworów na kartę, zwiększonej efektywności energii, oraz wyświetlacza odpornego na zarysowania.
Sumując wszystkie cechy nowej Leiki S, jest ona pojedynczym I samotnym przykładem godnego zaufania narzędzia do osiągania maksymalnej jakości obrazu tak w warunkach studyjnych, jak i na lokacji, nawet w najtrudniejszych warunkach.

Leica S jest zaopatrzona w kompletny pakiet ochronny dla użytkowników (Leica Protection Plan). Plan LPP oferuje fotografom rozszerzoną gwarancję na okres trzech lat, aparat zastępczy na czas ewentualnej naprawy oraz szereg innych profitów.

Równolegle z wprowadzeniem nowej Leiki M, Leica S zaznacza początek nowej ery w zakresie nazewnictwa produktów. W przyszłości, w modelach Leiki M i S, cyfry występujące w nazwach zostaną wyeliminowane w celu podkreślenia długowieczności i trwałości poszczególnych systemów.

Nowa Leica S będzie dostępna w wybranych przedstawcielstwach marki począwszy od Grudnia 2012.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nadchodzi DJI Mavic 3 - z matrycą 4/3" i drugim obiektywem tele
Nadchodzi DJI Mavic 3 - z matrycą 4/3" i drugim obiektywem tele
W sieci huczy od plotek na temat nadchodzącego drona DJI. Wygląda na to, że konsumencki Mavic może namieszać na rynku profesjonalnego wideo.
9
Miłośnicy APS-C zapnijcie pasy - Fujifilm X-H2 ma mieć 40-megapikselową matrycę
Miłośnicy APS-C zapnijcie pasy - Fujifilm X-H2 ma mieć 40-megapikselową matrycę
Przyszły rok zapowiada się fascynująco. Według plotek Fujifilm ma szansę na dobre odmienić to, jak postrzegamy aparaty z segmentu APS-C i jeszcze bardziej zatrzeć...
12
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
Najnowsza kamera sportowa GoPro wprowadza wachlarz istotnych aktualizacji. Nowy procesor pozwolił na zwiększenie rozdzielczości, lepszą pracę w słabym świetle, a także...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)