Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Targi Photokina zagrożone koronawirusem? Mamy komentarz organizatora

3

Autor: Maciej Luśtyk

20 Luty 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Trwająca od grudnia epidemia wirusa COVID-19 zbiera coraz większe żniwo, zagrażając już nie tylko zdrowiu ludzi, ale też odciskając piętno na zależnym od Chin rynku elektroniki. Z powodu wirusa odwołano już szereg światowych targów. Czy podobny los spotka Photokinę?

Największe targi fotograficzne na świecie Photokina w ostatnich latach przechodzą szereg zawirowań. Choć zainteresowanie wśród odwiedzających wydaje się nie słabnąć, z roku na rok targi są coraz mniejsze. Jeszcze w 2016 roku obejmowały 7 dużych hal targowych, w roku 2018 już tylko 5. kto był, ten wie, jak dużo przestrzeni wystawienniczej ubyło.

Nowa formuła - miało być lepiej, wyszedł falstart

Prawdopodobnie ze względu na mniejsze zainteresowanie wystawców i kurczący się rynek fotograficzny, a także z powodu galopującego rozwoju technologicznego, w 2018 roku organizatorzy ogłosili fundamentalną zmianę - od teraz targi miały odbywać się co roku (wcześniej Photokina organizowana była cyklicznie, w odstępie dwuletnim), a dodatkowo być rozszerzone o sprzęt wykraczający poza sam segment fotografii.

Targi przesunięte zostały na wiosnę, co oznaczało, że pierwsza edycja w nowej formule miała by odbyć się raptem 7 miesięcy po poprzedniej. Jak można się było spodziewać, zainteresowanie targami wśród wystawców było niewielkie, co spowodowało decyzję o ich odwołaniu. Start nowej Photokiny przeniesiony został ostatecznie na maj 2020 roku i choć planowana edycja targów ma być jeszcze mniejsza od poprzedniej (tylko 3 hale), a ze swojego udziału zrezygnowało wielu czołowych producentów (np. Nikon, Olympus czy Leica), to wreszcie otrzymaliśmy nadzieję na to, że znów będziemy mogli odwiedzić centrum Koelnmesse i zapoznać się zarówno z najnowszym, jak i zupełnie nieznanym sprzętem fotograficznym. Oprócz czołowych producentów, na targach obecnych jest zawsze dużo mniejszych firm oferujących oryginalne, niszowe rozwiązania.

Na całym świecie odwoływane są targi. Czy podobny los spotka Photokinę?

Niestety los nie sprzyja organizatorom, którzy na raptem kilka miesięcy przed planowanymi targami stają przed kolejnym zagrożeniem, mogącym pokrzyżować ich plany. Mowa oczywiście o wirusie COVID-19, którego epidemia objęła już dużą część Azji i która odbija coraz większe piętno na światowym rynku elektroniki.

Photokina 2018 / Photokina.com

Z powodu wirusa odwołano już dwa czołowe wydarzenia - poświęcone rynkowi mobile targi MSCW w Barcelonie oraz targi fotograficzne CP+ w Yokohamie. Czy podobny los spotka Photokinę? Zapytaliśmy o to organizatorów.

“Stan podwyższonej ostrożności”

Osoby, które z wyprzedzeniem wykupiły bilety lotnicze do Niemiec uspokajamy - targi mają odbyć się zgodnie z harmonogramem, organizator zastosował jeszcze szereg środków zapobiegawczych, mających na celu ograniczenie ewentualnego ryzyka zarażenia się podczas targów.

“Traktujemy sprawę bardzo poważnie i działamy w stanie podwyższonej ostrożności. W związku z tym, jesteśmy w stałym kontakcie z organami opieki zdrowotnej. Kierując się wytycznymi WHO, niemieckiego Ministerstwa Zdrowia i lokalnych władz, nie widzimy jednak podstawy do odwoływania targów.” - czytamy w oficjalnym oświadczeniu, które otrzymaliśmy od organizatora.

Photokina 2018 / Photokina.com

“Wszystkie wydarzenia odbędą się zgodnie z planem. Powzięliśmy jednak szereg środków zapobiegawczych, o których będziemy informować odwiedzających. Zwiększyliśmy m.in. zapas środków dezynfekujących, a najczęściej odwiedzane miejsca targów będą czyszczone w krótszych  odstępach. Oprócz tego, na targach obecny będzie sztab lekarzy i ratowników medycznych, przeszkolonych w zakresie zagrożenia wirusem".

W obliczu rozprzestrzeniającej się epidemii, pewność co do podtrzymania tegorocznej edycji targów może u niektórych rodzić pewne wątpliwości co do motywacji organizatorów, nie powinniśmy jednak doszukiwać się tu makiawelizmu. Decyzja o podtrzymaniu organizacji targów opiera się bowiem na oświadczeniu Niemieckiego Stowarzyszenia Targów Wystawienniczych (AUMA) i wytycznych WHO.

“Na dzień dzisiejszy nie widzimy powodu, by ograniczać, lub odwoływać wydarzenia. (…) Zdrowie odwiedzających i wystawców jest naszym najwyższym priorytetem, dlatego organizatorzy poszczególnych targów powzięli szereg środków ochronnych (…) od wdrożenia specjalnych systemów dezynfekcji, po obecność personelu medycznego na miejscu targów. (…) Niemieckie targi opowiadają się za najlepszą możliwą ochroną zdrowia tak, aby możliwe było dalsze łączenie wystawców i odwiedzających z całego świata”  - pisze w oficjalnym stanowisku Harald Kötter, dyrektor ds. PR stowarzyszenia AUMA.

Photokina 2018 / Photokina.com

Oczywiście gotowość organizatora nie równa się pełnej frekwencji wystawców, którzy to sami mogą zdecydować o zaniechaniu uczestnictwa w obawie o zdrowie pracowników i odwiedzających. Masowa rezygnacja producentów była zresztą jednym z głównych powodów odwołania wspomnianych wcześniej targów Mobile World Congress w Barcelonie. Aby dowiedzieć się czy któryś z wystawców zrezygnował już z uczestnictwa z obawy przed epidemią, wystosowaliśmy osobne zapytanie do organizatora. O rozwoju sytuacji będziemy was informować na bieżąco.

Photokina 2020

Photokina to największe i najstarsze targi fotograficzne na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1950 roku, natomiast od roku 1966 impreza organizowana jest w formie biennale. Odbywające się cyklicznie od prawie 70 lat targi za każdym razem przyciągają najważniejszych producentów z branży fotograficznej i tłumy odwiedzających, którzy pragną na własne oczy zobaczyć ostatnie premiery i technologiczne nowości.

Kolejna edycja targów Photokina odbędzie się w dniach 27-30 maja 2019 roku w Kolonii.

Więcej informacji i szczegółowy harmonogram wydarzeń znajdziecie pod adresem photokina.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Kodak Alaris zapowiada podniesienie od nowego roku cen materiałów światłoczułych o nawet 20 procent. Tłumaczy to wzrostem kosztów spowodowanych przez światową pandemią...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)