Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania

Autor: Krzysztof Mularczyk

27 Listopad 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.

Photokina pierwszy raz odbyła się 1950 roku w Kolonii w ówczesnych Zachodnich Niemczech. Były to wtedy największe targi fotograficzne na świecie. Przez lata była synonimem fotograficznego święta, w którym uczestniczyły największe firmy z branży oraz przede wszystkim tysiące miłośników i zawodowców skupionych wokół fotografii, wideo i druku.

W wrześniu 2018 roku odbyła się ostatnia edycja. Wtedy jednak nikt nie spodziewał się takiego zakończenia historii. Na maj 2019 roku zaplanowano już bowiem kolejne wydarzenia, a targi miały przejść z cyklu dwurocznego na roczny. I wtedy się zaczęło…

Edycję 2019 szybko odwołano z powodu zbyt małego zainteresowania firm. Przesunięto ją na maj 2020, ale w międzyczasie pojawił się koronawirus, więc postanowiono o kolejnym odroczeniu. Tym razem do 2022 roku.

Photokina odwołana bezterminowo...

Jeszcze przed pandemią koronawirusa rynek obrazowania notował wyraźne spadki. W organizacji targów nie pomogły zmiany koncepcyjne, nowe terminy i próba włączenia smartfonów i nowych technologii do grona wystawców. Gwoździem do trumny okazał się wirus…

Dziś Gerald Böse, prezes i dyrektor generalny Koelnmesse, firmy organizującej targi, poinformował o bezterminowym wstrzymaniu organizowania targów. "Po dziesięcioleciach wspólnej historii, to ostre cięcie jest naprawdę bolesne" - czytamy w informacji prasowej. "Niemniej jednak, musimy zmierzyć się z obecną sytuacją w branży i podjąć jasną, uczciwą decyzję przeciwko kontynuowaniu tego wydarzenia - decyzję, wobec której niestety nie mamy alternatywy".

Czy jest nadzieja, że jeszcze spotkamy się w Kolonii na Photokinie? Niestety dziś trudno to przewidzieć...

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Jury Fotograficznej Publikacji Roku wyłoniło listę wyróżnionych książek fotograficznych. Zwycięską publikację poznamy 15 czerwca podczas otwarcia Fotofestiwalu w Łodzi.
1
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Kiedyś stanowiły marzenie każdego fotografa studyjnego, dziś przechodzą do historii. Hasselblad poinformował, że nie będzie już rozwijał swojego średnioformatowego systemu H.
14
Koniec Imaging Resource - działalność zawiesiła kolejna znana strona o fotografii
Koniec Imaging Resource - działalność zawiesiła kolejna znana strona o fotografii
Raptem miesiąc po szokującej wiadomości o zamknięciu DPReview, z sieci znika kolejny portal fotograficzny z ponad 20-letnim stażem. Tym razem wyłączona została strona...
16