doc! photo magazine, nr 21

0
Marcin Grabowiecki
12 Marzec 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Ukazał się 21. numer internetowego miesięcznika fotografii dokumentalnej - doc! photo magazine. Wewnątrz znajduje się 8 materiałów przedstawiających współczesnego człowieka i problemy, z jakimi musi się zmierzyć. Wśród prezentowanych autorów na pierwszy plan wysuwa się Tomasz Tomaszewski.
Okładka marcowego doc! photo magazine. Autorem zdjęcia jest Tomasz Tomaszewski.


Regularność z jaką ukazują się kolejne numery doc! photo magazine jest imponująca. Bez względu na okoliczności, zawsze 9. dnia miesiąca w sieci pojawia się kolejna odsłona tego czytanego, czy też może oglądanego w ponad 150 krajach e-miesięcznika. I tak już od 21 miesięcy. W trakcie tych blisko 2 lat, przez które towarzyszy nam ten periodyk, na jego łamach zaprezentowano materiały wielu wyśmienitych fotografów z całego świata. W tym najnowszym znajdziemy kolejną ich porcję.

Marcowy numer doc! photo magazine zdominował Tomasz Tomaszewski, prawdziwa legenda polskiego fotoreportażu. W numerze znajdziemy nie tylko na poły edukacyjny materiał podsumowujący wyprawę Tomasza Tomaszewskiego do najdalej wysuniętego na południe miasteczka w USA - Key West na Florydzie ("Key West, Floryda"), ale także bardzo obszerny jak na ten magazyn wywiad ("Trzeba być ogniem, a nie ćmą"), z którego m.in. możemy dowiedzieć się, jakimi cechami powinien wyróżniać się fotoreporter:

Motywacja jest jedną z fundamentalnych rzeczy, które tworzą z nas fotografów. Powinna być jak najdalej od pieniędzy, zysku i sławy. Jeśli przyłapujemy siebie, że mamy tego typu myśli, to jest to bardzo zły sygnał. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby się z tego wyzwolić. Motywacją może być ciekawość świata, chęć poprawienia rzeczy, które człowiekowi nie wyszły, chęć zaspokojenia naszego podstawowego prawa do bycia informowanym o świecie, w którym żyjemy. I to jest wtedy dobry sygnał. Drugą tak samo ważną rzeczą jest zaangażowanie. To z kolei jest świadectwem, że traktujemy temat, czyli człowieka podmiotowo, a nie przedmiotowo, że to, czym się zajmujemy traktujemy poważnie. Jeżeli tego nie wyczuwam w fotografiach, nie jestem w stanie się nimi przejąć, bo jeśli autor tego nie robi, to dlaczego ja miałbym to robić? Oddzielnie ważną sprawą jest otwartość na świat, która była kiedyś cnotą i pozwalała na poszukiwanie dobra za pomocą rozumu. Takiej otwartości zawsze towarzyszy pragnienie poznania, a zatem zbawienne poczucie niewiedzy. Wierzę, że ci, których nazywamy fotoreporterami, to tacy właśnie ludzie: zmotywowani, zaangażowani i otwarci. Gotowi zrezygnować z wielu rzeczy, żeby zrobić coś lepiej niż gorzej.

Pozostałymi fotografami, których materiały można obejrzeć w 21. wydaniu doc! photo magazine są:
  • Astrid Bartl "Pokoje przejściowe"
  • Yaakov Israel "W poszukiwaniu człowieka na białym ośle"
  • Zhang Kechun "Żółta Rzeka (burzliwie płynąca na północ)"
  • Joanna Nottebrock "Z Grecji do Niemiec"
  • Borut Peterlin "Wielki kryzys"
  • Vlad Sokhin "Płacząca meri - Przemoc wobec kobiet w Papui Nowej Gwinei"
  • Marcin Zaborowski "The Unregistered"


W numerze znajdują się także zapowiedzi wybranych wystaw, jak i publikacji książkowych, przypomnienie oferty edukacyjnej magazynu prowadzonej pod szyldem doc! academy oraz rzecz jasna przypomnienie o DEBUTS, pierwszej w Polsce przekrojowej publikacji prezentującej najzdolniejszych polskich fotografów, do której nadal można nadsyłać swoje portfolia. 

Nie mogło też zabraknąć informacji o marcowym spotkaniu z cyklu doc! talks. Tym razem jego gościem będzie Michał Przedlacki (doc! #14), laureat nagrody Grand Press 2013 za najlepszy reportaż telewizyjny. Marcowe doc! talks odbędą się 26 marca o godz. 19:00 w warszawskiej klubo-księgarni Wrzenie Świata (ul. Gałczyńskiego 7).

Marcowy numer doc! photo magazine można pobrać ze strony www.docphotomagazine.com lub przeczytać online na www.issuu.com/docphotomagazine.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula Trevora
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula...
Paul Trevor od kilkudziesięciu lat fotografuje mieszkańców londyńskiego East Endu. Właśnie ukazała się pierwsza książka z serii poświęconej kultowej dzielnicy. Pozycja...
17
1
Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji
Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji
Trwa zbiórka na wydanie albumu „portretprowincji.pl”, niezwykłego dokumentu będącego zapisem ponad sześcioletniej podróży przez małomiasteczkową Polskę.
61
1
Szykujesz się na jesienny plener? Podbij go z nowym numerem Digital Camera Polska
Szykujesz się na jesienny plener? Podbij go z nowym numerem Digital Camera Polska
Do salonów prasowych trafiło październikowe wydanie Digital Camera Polska, a w nim m.in. porady dot. fotografii pejzażowej, wywiad z Toddem Hido oraz testy głowic...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (15)