doc! photo magazine, nr 23

0

Autor: Marcin Grabowiecki

12 Maj 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Ukazał się 23. numer internetowego miesięcznika fotografii dokumentalnej - doc! photo magazine. Głównym bohaterem numeru jest angielski fotograf od ponad 12 lat mieszkający w Bangkoku - Luke Duggleby.
Okładka 23. numeru doc! photo magazine ze zdjęciem autorstwa Luke’

Luke Duggleby jest tegorocznym laureatem Award of Excellence w prestiżowym konkursie Pictures of the Year International w kategorii Issue Reporting. Nagrodę tę zdobył wstrząsającym i obfitującym w drastyczne zdjęcia materiałem "Nielegalny handel psim mięsem w Tajlandii", którego zmodyfikowaną wersję prezentuje także w magazynie doc! Spytany o kulisy powstania tego fotoreportażu, odpowiedział:

Fotografia dokumentalna jest po to, by mówić ludziom, co się dzieje. Im doskonalszy i dokładniejszy jest dokument, tym większą ma moc oddziaływania na widzów, którzy mogą podjąć decyzję - czy jakoś zareagować, czy też przejść do kolejnych rzeczy. W kontekście mojego materiału o nielegalnym handlu psininą, nikt przedtem nie poruszył tej sprawy w ten sposób. Dzięki działaniu różnych organizacji pozarządowych i aktywistów ludzie ujrzeli zaledwie wycinek tego problemu. Jakieś zdjęcie z komórki z policyjnego nalotu, albo widok zabijanego psa uchwycony z ukrytej kamery. Ale te zdjęcia były pokazywane niezależnie i dlatego trudno było je ze sobą połączyć. Moim celem było pełne pokazanie tego handlu, od początku do końca, by ludzie mogli dokładnie zobaczyć, co dzieje się z tymi psami. Od opublikowania tego materiału, otrzymałem mnóstwo e-maili od ludzi wstrząśniętych tym, co obejrzeli i pytających, jak mogliby pomóc. I to jest to, co chciałem osiągnąć.

Ponadto, w 23. numerze "doc! photo magazine" można zapoznać się z następującymi materiałami:

  • "Busz" Antnoine'a Bruy'ego, tegorocznego finalisty Grand Prix Fotofestiwalu w Łodzi
  • "Siłka" Daniela Frymarka, nagrodzoną na BZ WBK Press Foto 2014
  • "Eiterquellen" Stefana Fürtbauera
  • "Kurban Bajram u polskich Tatarów" Argymira Iwickiego, laureata tegorocznego konkursu BZ WBK Press Foto
  • "Zmierzch rodziny" Nicolasa Landemarda
  • "Elvis wiecznie żywy" Wernera Mansholta
  • "Euromajdan" Michaiła Palinczaka Jr.

Majowy doc! przedstawia także krótkie fotograficzne podsumowanie pierwszych warsztatów zorganizowanych przez doc! academy pod czujnym okiem Macieja Dakowicza. Autorami zdjęć do tego materiału są Benicio Murray, Ridwan Prasetyo i Heriadi Yoewono.

Tradycyjnie wydawcy "doc! photo magazine" zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu doc! talks. Tym razem jego gościem będzie jeden z mistrzów polskiego fotoreportażu - Tomasz Tomaszewski. Majowy doc! talks odbędzie się 29 maja w stałym miejscu, czyli w warszawskiej klubokawiarni Wrzenie Świata przy ul. Gałczyńskiego 7. Serdecznie zapraszamy w imieniu gościa i organizatorów spotkania.

Majowy numer doc! photo magazine można pobrać ze strony www.docphotomagazine.com lub przeczytać online na www.issuu.com/docphotomagazine

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
 Obszerne i pełne wakacyjnych inspiracji - nowe wydanie Digital Camera Polska już w sprzedaży
Obszerne i pełne wakacyjnych inspiracji - nowe wydanie Digital Camera Polska już w sprzedaży
Letni numer magazynu Digital Camera Polska ma aż 160 stron. Obok fotograficznych porad i inspiracji na wakacje, nie zabrakło w nim poważnych dyskusji.
0
0
„Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” - fotografia prasowa PRL-u i okresu transformacji oczami kobiet
„Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” - fotografia prasowa PRL-u i okresu...
Dom Spotkań z Historią zapowiada premierę wyjątkowej książki Moniki Szewczyk-Wittek, odsłaniające kulisy pracy polskich fotografek z okresu PRL-u.
193
0
„Marek Piasecki. Do wnętrza. Fotografie z lat 1954-1967” - poznaj dokumentalne oblicze artysty
„Marek Piasecki. Do wnętrza. Fotografie z lat 1954-1967” - poznaj dokumentalne oblicze artysty
Założeniem publikacji jest przybliżenie dokumentalnej twórczości Marka Piaseckiego (1935-2011) - artysty, grafika, twórcy instalacji, heliografii i miniatur, członka...
6
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (16)