doc! photo magazine, nr 20

0
Marcin Grabowiecki
11 Luty 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Głównym bohaterem 20. numeru doc! photo magazine jest ubiegłoroczny laureat prestiżowej nagrody Leica Oskar Barnack Newcomer Award - słoweński fotograf Ciril Jazbec. W numerze można zobaczyć jego nagrodzony materiał "Czekając na przeniesienie", opowiadający o sytuacji mieszkańców wioski Shishmaref na Alasce, zagrożonej skutkami zmian klimatycznych. 
Okładka 20. numeru doc! photo magazine. Autorem zdjęcia jest Ciril Jazbec.


Jak zwykle w przypadku głównych postaci numeru, tak i teraz możemy także przeczytać wywiad z Cirilem, który zapytany o jego metodę nawiązywania relacji z fotografowanymi społecznościami, powiedział m.in.:

Relacja, którą budujesz z ludźmi jest bardzo ważna i zawsze powinna być autentyczna, ponieważ wchodzisz do ich świata i prosisz, byś mógł zabrać jego cząstkę ze sobą, gdy ich opuszczasz. Zawsze dokładnie tłumaczę im moje zamiary, pokazuję dotychczasowe zdjęcia i w ten sposób mogą sobie wyobrazić, o co mi chodzi. Jako kompensatę, zwykle oferuję im zdjęcia do ich rodzinnych i prywatnych archiwów. Podkreślam też potencjał fotografii dokumentalnej, jako dowodu ilustrującego ich życie, który mogą następnie przekazać swoim dzieciom. Bardzo ważne jest również to, by po prostu być człowiekiem i nawiązać prawdziwą więź, zanim wyjmiesz aparat z torby.

Autorami pozostałych materiałów przedstawionych w lutowym numerze doc! photo magazine są: "Kibera Jamii";
Laure Maugeais "Czekając na odwilż";
Dina Oganowa "Na imię mi Gruzja";
Marcin Płonka "Złamane obietnice";
Omri Talmor "Zakamarki pamięci";
Ryan Walker "Kuzynie, dorośliśmy";
Laurent Ziegler "Portrety Butoh"]

20. numer doc! photo magazine obfituje także w zapowiedzi warsztatów fotografii ulicznej organizowanych pod szyldem doc! academy - z Maciejem Dakowiczem w Indiach i Knutem Skjervenem w Berlinie. 

Magazyn przypomina także o swoim projekcie książkowym DEBUTS, do którego trwa obecnie przyjmowanie zgłoszeń. Książka, która ma przedstawić sylwetki 100 najbardziej utalentowanych, młodych duchem polskich fotografów ukaże się w lipcu tego roku.

Tradycyjnie ostatnie strony miesięcznika są poświęcone zapowiedziom wybranych wystaw i książek fotograficznych, jak również najbliższego spotkania z cyklu doc! talks. Tym razem zaproszenie magazynu przyjęła agencja Napo Images, która w zeszłym roku obchodziła 5. urodziny. Spotkanie z fotografami agencji odbędzie się 27 lutego o godz. 19:00 w Faktycznym Domu Kultury (ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa).

Lutowy numer doc! photo magazine można pobrać ze strony www.docphotomagazine.com lub przeczytać online na www.issuu.com/docphotomagazine.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula Trevora
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula...
Paul Trevor od kilkudziesięciu lat fotografuje mieszkańców londyńskiego East Endu. Właśnie ukazała się pierwsza książka z serii poświęconej kultowej dzielnicy. Pozycja...
20
2
Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji
Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji
Trwa zbiórka na wydanie albumu „portretprowincji.pl”, niezwykłego dokumentu będącego zapisem ponad sześcioletniej podróży przez małomiasteczkową Polskę.
65
1
Szykujesz się na jesienny plener? Podbij go z nowym numerem Digital Camera Polska
Szykujesz się na jesienny plener? Podbij go z nowym numerem Digital Camera Polska
Do salonów prasowych trafiło październikowe wydanie Digital Camera Polska, a w nim m.in. porady dot. fotografii pejzażowej, wywiad z Toddem Hido oraz testy głowic...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (15)