doc! photo magazine, nr 20

0
Marcin Grabowiecki
11 Luty 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Głównym bohaterem 20. numeru doc! photo magazine jest ubiegłoroczny laureat prestiżowej nagrody Leica Oskar Barnack Newcomer Award - słoweński fotograf Ciril Jazbec. W numerze można zobaczyć jego nagrodzony materiał "Czekając na przeniesienie", opowiadający o sytuacji mieszkańców wioski Shishmaref na Alasce, zagrożonej skutkami zmian klimatycznych. 
Okładka 20. numeru doc! photo magazine. Autorem zdjęcia jest Ciril Jazbec.


Jak zwykle w przypadku głównych postaci numeru, tak i teraz możemy także przeczytać wywiad z Cirilem, który zapytany o jego metodę nawiązywania relacji z fotografowanymi społecznościami, powiedział m.in.:

Relacja, którą budujesz z ludźmi jest bardzo ważna i zawsze powinna być autentyczna, ponieważ wchodzisz do ich świata i prosisz, byś mógł zabrać jego cząstkę ze sobą, gdy ich opuszczasz. Zawsze dokładnie tłumaczę im moje zamiary, pokazuję dotychczasowe zdjęcia i w ten sposób mogą sobie wyobrazić, o co mi chodzi. Jako kompensatę, zwykle oferuję im zdjęcia do ich rodzinnych i prywatnych archiwów. Podkreślam też potencjał fotografii dokumentalnej, jako dowodu ilustrującego ich życie, który mogą następnie przekazać swoim dzieciom. Bardzo ważne jest również to, by po prostu być człowiekiem i nawiązać prawdziwą więź, zanim wyjmiesz aparat z torby.

Autorami pozostałych materiałów przedstawionych w lutowym numerze doc! photo magazine są: "Kibera Jamii";
Laure Maugeais "Czekając na odwilż";
Dina Oganowa "Na imię mi Gruzja";
Marcin Płonka "Złamane obietnice";
Omri Talmor "Zakamarki pamięci";
Ryan Walker "Kuzynie, dorośliśmy";
Laurent Ziegler "Portrety Butoh"]

20. numer doc! photo magazine obfituje także w zapowiedzi warsztatów fotografii ulicznej organizowanych pod szyldem doc! academy - z Maciejem Dakowiczem w Indiach i Knutem Skjervenem w Berlinie. 

Magazyn przypomina także o swoim projekcie książkowym DEBUTS, do którego trwa obecnie przyjmowanie zgłoszeń. Książka, która ma przedstawić sylwetki 100 najbardziej utalentowanych, młodych duchem polskich fotografów ukaże się w lipcu tego roku.

Tradycyjnie ostatnie strony miesięcznika są poświęcone zapowiedziom wybranych wystaw i książek fotograficznych, jak również najbliższego spotkania z cyklu doc! talks. Tym razem zaproszenie magazynu przyjęła agencja Napo Images, która w zeszłym roku obchodziła 5. urodziny. Spotkanie z fotografami agencji odbędzie się 27 lutego o godz. 19:00 w Faktycznym Domu Kultury (ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa).

Lutowy numer doc! photo magazine można pobrać ze strony www.docphotomagazine.com lub przeczytać online na www.issuu.com/docphotomagazine.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Co łączy twórców ze Śląska? Przekonaj się z albumem „Śląska Fotografia Artystyczna”
Co łączy twórców ze Śląska? Przekonaj się z albumem „Śląska Fotografia Artystyczna”
Rydet, Lewczyński, Milach i inni. Nowy album to zwieńczenie intensywnej, wielomiesięcznej pracy artystów i teoretyków fotografii. Publikacja prezentuje dzieła i...
17
0
660 zdjęć, 112 fotoreporterów. Oto album z okazji 15-lecia konkursu Grand Press Photo
660 zdjęć, 112 fotoreporterów. Oto album z okazji 15-lecia konkursu Grand Press Photo
Dziś podczas gali Grand Press odbędzie się premiera albumu „15 lat Grand Press Photo”. Wydawnictwo podsumowujące historię jedynego w Polsce konkursu fotografii...
32
0
Nowy album Szymona Brodziaka to ponad 500 stron świetnych czarno-białych fotografii
Nowy album Szymona Brodziaka to ponad 500 stron świetnych czarno-białych fotografii
Album “Jesteś tym, co widzisz” to spojrzenie na 20-letni dorobek fotografa i wnikliwe spojrzenie w jego proces twórczy. W środku ponad 500 stron zdjęć i ciekawych...
12
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (15)