doc! photo magazine, nr 17

0
Marcin Grabowiecki
14 Listopad 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Ukazał się 17. numer internetowego miesięcznika o fotografii dokumentalnej - doc! photo magazine. Listopadowy numer zdominowały materiały odwołujące się do przemijania. Bohaterem wydania jest Wojtek Wieteska. Fotograf będzie również gościem kolejnego spotkania z cyklu "doc! talks", które odbędzie się 28 listopada o godz. 19:00 w warszawskim Wrzeniu Świata (ul. Gałczyńskiego 7).
Okładka 17. numeru doc! photo magazine ze zdjęciem Wojtka Wieteski.


Ukazał się 17. numer internetowego miesięcznika o fotografii dokumentalnej doc! photo magazine. Tym razem, z racji listopadowych klimatów dyktowanych bądź to przez tradycje, bądź przez aurę, w numerze przeważają materiały odnoszące się do przemijania. Ten wątek można odnaleźć w materiałach Dany Stirling (USA), Phadthanuna Rueangpeerapaty (Tajlandia) czy Wojtka Wieteski (Polska), który jest głównym fotografem tego wydania magazynu. Zapytany o rolę jaką spełniają wystawy fotograficzne, odpowiedział:

Wystawa jest odczuciem w sensie bezpośredniej, przestrzennej emocji, która znika wraz z zamknięciem wystawy i nie powtórzy się już więcej. Dam przykład. W galerii Atlas Sztuki, gdzie była pokazywana wystawa "Jestem z Polski", w jednej z dwóch sal wystawienniczych, całkowicie białej, były pokazane fotografie z ostatniego rozdziału albumu, pt. "Epilog 2012-2013". Było ich 14. Dziesięć w formacie 150x150 cm, podwójnie złożonych i wiszących w tej przestrzeni, w zasadzie lewitujących. Można było między nimi chodzić i widzieć różne związki, relacje, własne wyobrażenia. To sytuacja nie do powtórzenia w albumie, gdzie liczy się linearność opowieści i dokonujące się w naszej wyobraźni przeniki mentalne pomiędzy poszczególnymi fotografiami. Ale doznania fizycznego bycia pomiędzy fotografiami nie da się już przełożyć na skalę albumu. Skali i wielkości wystawy nigdy się nie da przełożyć z trójwymiarowości na dwuwymiarowość albumu.

Poza wspomnieniami, listopadowy numer doc! photo magazine porusza także (po raz ostatni) wpływ współczesnych kanonów piękna na społeczeństwo i jego zachowania. Tym razem tematem mody i urody zajął się członek agencji INSTITUTE - Zed Nelson (Wielka Brytania), który nad prezentowanym materiałem pracował 5 lat. 

17. numer doc! wraca także to rozpoczętego w poprzednim wydaniu tematu szpitali psychiatrycznych. Fotoreportaż Scotta Typaldosa (Szwajcaria), zrealizowany w Kosowie, udowadnia, że bez względu na szerokość geograficzną, człowiek nie ma poszanowania dla godności słabszych, bardziej potrzebujących i całkowicie od niego zależnych.

Polski fotograf Mikołaj Nowacki, autor kolejnego materiału, zabierze was w podróż wzdłuż Odry, w której towarzyszyć będziecie załodze barki, a dzięki fotografiom Jiana Gao (USA) przemierzycie współczesne Chiny w poszukiwaniu ich prawdziwego obrazu.

A na poprawę humoru, jako dowód, że świat jednak nie jest taki ponury, warto też zapoznać się ze scenkami z życia podpatrzonymi przez Roberta Rutöda z Austrii.

Pełna lista fotografów i materiałów 17. numeru doc!:
  • Jian Gao - "Czerwone fragmenty"
  • Zed Nelson - "Kochaj mnie"
  • Mikołaj Nowacki - "Ostatni królowie Odry"
  • Phadthanum Rueangpeerapat - "Pierwszoroczna rolka"
  • Robert Rutöd - "Właściwy czas, właściwe miejsce"
  • Dana Stirling - "Martwa woda"
  • Scott Typaldos - "Motyle Rozdział 2"
  • Wojtek Wieteska - "Jestem z Polski" (foto esej) i "Moje projekty wynikają z emocji lub pasji" (wywiad)

Listopad to także kolejne spotkanie z cyklu doc! talks. Tym razem jego bohaterem będzie Wojtek Wieteska. Listopadowe doc! talks odbędzie się 28 listopada o godz. 19:00 w warszawskiej klubo-księgarni Wrzenie Świata (ul. Gałczyńskiego 7).

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula Trevora
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula...
Paul Trevor od kilkudziesięciu lat fotografuje mieszkańców londyńskiego East Endu. Właśnie ukazała się pierwsza książka z serii poświęconej kultowej dzielnicy. Pozycja...
20
2
Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji
Portretprowincji.pl - 360-stronicowy album opowiadający o Polsce, której nie zobaczysz w telewizji
Trwa zbiórka na wydanie albumu „portretprowincji.pl”, niezwykłego dokumentu będącego zapisem ponad sześcioletniej podróży przez małomiasteczkową Polskę.
65
1
Szykujesz się na jesienny plener? Podbij go z nowym numerem Digital Camera Polska
Szykujesz się na jesienny plener? Podbij go z nowym numerem Digital Camera Polska
Do salonów prasowych trafiło październikowe wydanie Digital Camera Polska, a w nim m.in. porady dot. fotografii pejzażowej, wywiad z Toddem Hido oraz testy głowic...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (14)