Light L16 - 52 megapiksele w kieszeni

Light L16 - 52 megapiksele w kieszeni
Gdy w kwietniu firma Light przekonywała o wprowadzeniu wielosoczewkowych aparatów wysokiej rozdzielczości do smartfonów już w 2016 roku, patrzyliśmy na to z rezerwą. Pokazany dziś aparat Light L16, wyposażony w 16 obiektywów, które pozwolą na pracę w zakresie 35-150 mm i uzyskanie 50-megapikselowych zdjęć udowadnia, że rewolucja na rynku kompaktowych rozwiązań fotograficznych jest bliżej niż nam się wydaje.
O firmie Light usłyszeliśmy w kwietniu, za sprawą wielosoczewkowych modułów aparatów, które już w przyszłym roku miałyby trafić do najnowszych smartfonów. Informację potaktowaliśmy jako ciekawostkę, nie sądziliśmy jednak, że firma już pracuje nad wykorzystującym tę technologię autonomicznym aparatem.

Aparat Light L16 bazuje na 16 płaskich obiektywach o ogniskowych 35, 70 i 150 mm, za którymi umieszczono matryce o rozdzielczości 13 Mp. Podczas fotografowania obraz zapisywany jest jednocześnie przez 10 modułów, z których informacje, według wybranych przez nas ustawień, łączone są w jedno 52-megapikselowe zdjęcie. Dzięki wykorzystaniu wielu modułów obejmujących różne plany, możliwe będzie dostosowywanie głębi ostrości już po wykonaniu zdjęcia, podobnie jak ma to miejsce w aparatach Lytro.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)
Twórcy chwalą się, że nowy aparat oferuje jakość porównywalną do najlepszych lustrzanek i świetnie radzi sobie w warunkach słabego oświetlenia. Dopóki nie będziemy mieli okazji przetestować aparatu, ciężko nam się na ten temat wypowiedzieć, niemniej jednak udostępnione przez firmę zdjęcia przykładowe robią fenomenalne wrażenie.

Za obsługę aparatu odpowiada 5-calowy, dotykowy ekran LCD, a moduł Wi-Fi pozwoli nam szybko przesyłać zdjęcia na smartfony i inne urządzenia mobilne. Trzeba przyznać, że jest to jedna z ciekawszych rzeczy z jakimi ostatnio się spotkaliśmy. Czy właśnie otwiera się nowy rozdział aparatów kompaktowych? Nawet jeśli aparat nie będzie oferował wyników porównywalnych z lustrzankami, to technologia oferująca superjasny zoom w płaskiej obudowie z pewnością spotka się z dużym odzewem.

[HTML|
]

Jesteśmy ciekawi jak prezentuje się kwestia funkcjonalności aparatu. Wygląda na to, że zmiany wszystkich ustawień trzeba będzie dokonywać z poziomu ekranu. Osobom przyzwyczajonym do smartfonów z pewnością nie będzie to przeszkadzać, ale pod względem ergonomii takie rozwiązanie na pewno nie będzie mogło równać się z tradycyjnymi aparatami. Zastanawiamy się też czy aparat będzie umożliwiał manualne sterowanie parametrami ekspozycji.

O tym wszystkim przekonamy się najwcześniej latem 2016 roku. Niemniej jednak już teraz można zamówić ten niecodzienny aparat w przedsprzedaży za $1300. Warto się spieszyć. Do produkcji trafić ma jedynie kilka tysięcy egzemplarzy, a od listopada cena wzrośnie do $1700. Drogo, ale jeśli rzeczywiście aparat sprawuje się tak, jak opisują to twórcy, być może właśnie jesteśmy świadkami dokonywania się małej rewolucji na rynku fotograficznym.

Więcej informacji i galerię zdjęć przykładowych znajdziecie na stronie light.co.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12