Rewolucyjny 52-megapikselowy kieszonkowiec coraz bliżej masowej produkcji

Rewolucyjny 52-megapikselowy kieszonkowiec coraz bliżej masowej produkcji

Gdy jesienią zeszłego roku firma Light pokazała swój pierwszy aparat, wydawało się, że rewolucja w fotografii jest tuż za rogiem. Potem o projekcie zrobiło się dosyć cicho. Okazuje się jednak, że jego twórcy nie próżnowali, udoskonalając konstrukcję, która już niedługo może trafić na rynek.

O firmie Light po raz pierwszy usłyszeliśmy w kwietniu zeszłego rogu. Wtedy to twórcy przekonywali, że już w 2016 roku będą w stanie zrewolucjonizować rynek kompaktów i w ogóle fotografii, wprowadzając wieloobiektywowe aparaty, które w obudowie wielkości smartfona zamykałyby funkcjonalność lustrzanki.

Patrzyliśmy na to z niedowierzaniem, jednak już w październiku firma zaprezentowała prototyp aparatu Light L16, który momentalnie zdobył niebywałą popularność. Kilka tysięcy wyprodukowanych sztuk, sprzedawanych w cenie $1300 rozeszło się w przeciągu dwóch dni. Co spowodowało taki szał?

Aparat opiera się na rewolucyjnej technologii, wykorzystującej do obrazowania 16 obiektywów i matryc na raz, pozwalając nam wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 52 Mp i symulować użycie zooma o zakresie 35-150 mm.

Do tego użytkownicy otrzymują możliwość ustawienia ostrości już po wykonaniu zdjęcia, a twórcy obiecują, że technologia będzie pozwalać na osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów podczas fotografowania w słabym świetle. Z takimi możliwościami, podobny aparat w zupełności byłby w stanie zastąpić lustrzankę, a do tego bez problemu mieści się w kieszeni.

 

Jednak mimo entuzjastycznej reakcji rynku o firmie szybko zrobiło się cicho. Okazało się jednak, że ostatnie miesiące twórcy poświęcili na doskonalenie urządzenia i poszukiwanie funduszy pozwalających na jego masową produkcję.

Finalny produkt będzie oferował szerszy zakres ogniskowych (28-150 mm) i większą pojemność - 256 GB przestrzeni dyskowej w stosunku do 128 GB, oferowanych przez prototyp. Firmie udało się  też zebrać 30 mln dolarów, aby efektywnie wprowadzić produkt na rynek.

Kiedy aparat pojawi się w sprzedaży? Producent nie zdradza szczegółów, ale na stronie widnieje informacja, że aparat będzie dostępny w 2017 roku. Jeśli obietnice producentów, co do jakości zdjęć spełnią się choć w połowie, będziemy mieli do czynienia z niemałą rewolucją.

Bo choć aparat jest mimo wszystko dosyć duży, to technologia będzie zapewne stale udoskonalana, miniaturyzowana i pewnego dnia zawita pewnie także do naszych smartfonów.

 

Więcej informacji znajdziecie pod adresem spot.light.co.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12