Rewolucyjny 52-megapikselowy kieszonkowiec coraz bliżej masowej produkcji

2
Maciej Luśtyk
7 Lipiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Gdy jesienią zeszłego roku firma Light pokazała swój pierwszy aparat, wydawało się, że rewolucja w fotografii jest tuż za rogiem. Potem o projekcie zrobiło się dosyć cicho. Okazuje się jednak, że jego twórcy nie próżnowali, udoskonalając konstrukcję, która już niedługo może trafić na rynek.

O firmie Light po raz pierwszy usłyszeliśmy w kwietniu zeszłego rogu. Wtedy to twórcy przekonywali, że już w 2016 roku będą w stanie zrewolucjonizować rynek kompaktów i w ogóle fotografii, wprowadzając wieloobiektywowe aparaty, które w obudowie wielkości smartfona zamykałyby funkcjonalność lustrzanki.

Patrzyliśmy na to z niedowierzaniem, jednak już w październiku firma zaprezentowała prototyp aparatu Light L16, który momentalnie zdobył niebywałą popularność. Kilka tysięcy wyprodukowanych sztuk, sprzedawanych w cenie $1300 rozeszło się w przeciągu dwóch dni. Co spowodowało taki szał?

Aparat opiera się na rewolucyjnej technologii, wykorzystującej do obrazowania 16 obiektywów i matryc na raz, pozwalając nam wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 52 Mp i symulować użycie zooma o zakresie 35-150 mm.

Do tego użytkownicy otrzymują możliwość ustawienia ostrości już po wykonaniu zdjęcia, a twórcy obiecują, że technologia będzie pozwalać na osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów podczas fotografowania w słabym świetle. Z takimi możliwościami, podobny aparat w zupełności byłby w stanie zastąpić lustrzankę, a do tego bez problemu mieści się w kieszeni.

 

Jednak mimo entuzjastycznej reakcji rynku o firmie szybko zrobiło się cicho. Okazało się jednak, że ostatnie miesiące twórcy poświęcili na doskonalenie urządzenia i poszukiwanie funduszy pozwalających na jego masową produkcję.

Finalny produkt będzie oferował szerszy zakres ogniskowych (28-150 mm) i większą pojemność - 256 GB przestrzeni dyskowej w stosunku do 128 GB, oferowanych przez prototyp. Firmie udało się  też zebrać 30 mln dolarów, aby efektywnie wprowadzić produkt na rynek.

Kiedy aparat pojawi się w sprzedaży? Producent nie zdradza szczegółów, ale na stronie widnieje informacja, że aparat będzie dostępny w 2017 roku. Jeśli obietnice producentów, co do jakości zdjęć spełnią się choć w połowie, będziemy mieli do czynienia z niemałą rewolucją.

Bo choć aparat jest mimo wszystko dosyć duży, to technologia będzie zapewne stale udoskonalana, miniaturyzowana i pewnego dnia zawita pewnie także do naszych smartfonów.

 

Więcej informacji znajdziecie pod adresem spot.light.co.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
11
14
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
16
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)