52 megapiksele w smartfonie?

52 megapiksele w smartfonie?
Ostatnio smartfony zdają się zawłaszczać coraz większy procent rynku aparatów cyfrowych. Do tej pory były konkurencją głównie dla urządzeń amatorskich, jednak możliwe, że już niedługo będą w stanie zmierzyć się z dużo bardziej zaawansowanymi aparatami. Firma Light zamierza wprowadzić 52-megapikselowe aparaty do smartfonów już w 2016 roku.
Na stronie internetowej firmy Light nie znajdziemy zbyt wiele informacji, jednak serwisie MIT Technology Review pojawił się artykuł, który rzuca trochę więcej światła na opracowywaną technologię. Podobnie jak w przypadku firmy Linx, o której przejęciu pisaliśmy w zeszłym tygodniu, działania Light skupiają się na budowie wielosoczewkowych, modułowych aparatów, które mają pozwolić smartfonom i tabletom na fotografowanie z jakością porównywalną do lustrzanek.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)
Mimo że większość planów firmy znajduje się jeszcze na papierze, to według zapewnień już w 2016 roku mamy zobaczyć w smartfonach aparaty umożliwiające wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 52 Mp. Dodatkowo układ wykorzystujący kilka aparatów ma umożliwiać fotografowanie z szerokim zakresem ogniskowych i symulację efektów uzyskiwanych przy pomocy obiektywów ze zwykłych aparatów. Tak jak w przypadku wspomnianej wyżej firmy Linx, moduły Light mają oferować funkcję kontroli głębi ostrości już po wykonaniu zdjęcia.

Według serwisu MIT Technology Review, kierownictwo Light już jutro ma podpisać kontrakt z jednym z największych producentów elektroniki, firmą Foxconn. Według wyliczeń wyposażenie urządzeń mobilnych w nową technologię ma spowodować wzrost ich ceny o około 60 dolarów.

Czy ceny urządzeń z technologią Light będą adekwatne do oferowanych przez nią możliwości? Aby się o tym przekonać, będziemy musieli poczekać aż na rynek trafią wykorzystujące ją smartfony. Niemniej jednak duże zainteresowanie technologiami rozszerzającymi możliwości aparatów w urządzeniach mobilnych wskazują, że to właśnie w smartfonach i tabletach możemy upatrywać kolejnej rewolucji w fotografii.

Więcej szczegółów odnośnie technologii opracowywanej przez firmę Light znajdziemy na stronie technologyreview.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
1
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4