52 megapiksele w smartfonie?

0
Maciej Luśtyk
20 Kwiecień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Ostatnio smartfony zdają się zawłaszczać coraz większy procent rynku aparatów cyfrowych. Do tej pory były konkurencją głównie dla urządzeń amatorskich, jednak możliwe, że już niedługo będą w stanie zmierzyć się z dużo bardziej zaawansowanymi aparatami. Firma Light zamierza wprowadzić 52-megapikselowe aparaty do smartfonów już w 2016 roku.
Na stronie internetowej firmy Light nie znajdziemy zbyt wiele informacji, jednak serwisie MIT Technology Review pojawił się artykuł, który rzuca trochę więcej światła na opracowywaną technologię. Podobnie jak w przypadku firmy Linx, o której przejęciu pisaliśmy w zeszłym tygodniu, działania Light skupiają się na budowie wielosoczewkowych, modułowych aparatów, które mają pozwolić smartfonom i tabletom na fotografowanie z jakością porównywalną do lustrzanek.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Mimo że większość planów firmy znajduje się jeszcze na papierze, to według zapewnień już w 2016 roku mamy zobaczyć w smartfonach aparaty umożliwiające wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 52 Mp. Dodatkowo układ wykorzystujący kilka aparatów ma umożliwiać fotografowanie z szerokim zakresem ogniskowych i symulację efektów uzyskiwanych przy pomocy obiektywów ze zwykłych aparatów. Tak jak w przypadku wspomnianej wyżej firmy Linx, moduły Light mają oferować funkcję kontroli głębi ostrości już po wykonaniu zdjęcia.

Według serwisu MIT Technology Review, kierownictwo Light już jutro ma podpisać kontrakt z jednym z największych producentów elektroniki, firmą Foxconn. Według wyliczeń wyposażenie urządzeń mobilnych w nową technologię ma spowodować wzrost ich ceny o około 60 dolarów.

Czy ceny urządzeń z technologią Light będą adekwatne do oferowanych przez nią możliwości? Aby się o tym przekonać, będziemy musieli poczekać aż na rynek trafią wykorzystujące ją smartfony. Niemniej jednak duże zainteresowanie technologiami rozszerzającymi możliwości aparatów w urządzeniach mobilnych wskazują, że to właśnie w smartfonach i tabletach możemy upatrywać kolejnej rewolucji w fotografii.

Więcej szczegółów odnośnie technologii opracowywanej przez firmę Light znajdziemy na stronie technologyreview.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
17
0
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.
10
0
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Bracia Jordi i Arnau Puig tworzą kreatywny duet, który osiągnał spektakularny sukces w mediach społecznościowych. Swoich pomysłów nie chowają jednak tylko dla siebie i to dodatkowo napędza ich...
21
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)