Czy wkrótce zniknie ostatnia przewaga kompaktów nad smartfonami? DynaOptics ma pomysł na minaturowy zoom optyczny

Czy wkrótce zniknie ostatnia przewaga kompaktów nad smartfonami? DynaOptics ma pomysł na minaturowy zoom optyczny
Smartfony szturmem podbiły rynek fotografii i nie był to przypadek. Jakość obrazu stała się porównywalna z normalnymi kompaktami, smartfony zawsze mamy przy sobie, a zrobione nimi zdjęcia można od razu obrobić i opublikować on-line. Jedyne, czego brakuje to optycznego zoomu. Firma DynaOptics ma pomysł, jak to zmienić.
od lewej: zasada działania klasycznego zoomu optycznego, pomysł firmy DynaOptics
Proste cyfrowe "małpki" w ciągu kilku sezonow zostały w ogromnym stopniu wyparłe przez smartfony. Mimo tego że mają odrobinę mniejsze matryce, to jakość obrazu od jakiegoś czasu jest porównywalna. Smartfony mają duże ekrany, są szybkie, większość jest równie wygodna w użyciu, a przede wszystkim zawsze mamy je ze sobą. W przeciwieństwie do kompaktów stwarzają niemal nieograniczone możliwości obróbki i dzielenia się zdjęciami z innymi. Ostatnią linią obrony tradycyjnych kompaktów był optyczny zoom. W smartfonach raczej nie występuje, a jeśli tak, to wiąże się ze znacznym zwiększeniem rozmiarów obudowy. Standardowo za zmianę ogniskowej odpowiada poruszająca się w przód i w tył soczewka (grupa soczewek). Nawet w miniaturowych obiektywach to dystans liczony w milimetrach - a to nieco za dużo, jak na urządzenie o grubości wyraźnie poniżej centymetra.

Swój pomysł na zoom optyczny w smartfonach ogłosiła firma DynaOptics. Jej inżynierowie postanowi użyć asymetrycznych soczewek poruszających się w różnych kierunkach po płaszczyźnie (z przesunięciem liczonym w mikrometrach). Firma DynaOptics nie zdradza zbyt wielu szczegółów technicznych, ale zapewnia, że efekt będzie porównywalny z normalnym zoomem. Start-up, za którym stoi profesor Guangya Zhou z Uniwersytetu Singapurskiego zebrał już 2 miliony dolarów i liczy na kolejnych inwestorów. Firma ma już pierwsze prototypy. Na początku przyszłego roku mają być gotowe "próbki", nad którymi mogliby pracować inżynierowie zainteresowanych producentów. Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem pierwsze smartfony ze smukłą obudową i optycznym zoomem mogłby zadebiutować na targach CES 2016.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12