Lytro Illum - większa matryca, klasyczna forma

Lytro Illum to drugi model aparatu umożliwiającego wyostrzanie wybranego fragmentu kadru już po zrobieniu zdjęcia. W porównaniu do poprzednika charakteryzuje się znacznie bardziej klasycznym wyglądem. Ma 1-calową matrycę i obiektyw o stałym świetle f/2 i zakresie 30-250 milimetrów.
Ponad dwa lata po premierze oryginalnego aparatu Lytro jego producent zapowiedział nowy model Lytro Illum korzystający z tej samej technologii. Przypominamy - aparat Lytro nie ma normalnej matrycy. Znajdujące się przed nią mikrosoczewki, zamiast skupiać światło na pojedynczych detektorach rozpraszają je tak, by padało na wiele pikseli (w sposób zależny od tego, pod jakim kątem światło dotarło do mikrosoczewki). Pozwala to na późniejsze wyostrzenie dowolnego planu na zdjęciu.


Nowy Lytro Illum charakteryzuje się klasycznym wyglądem. Został wyposażony w 1-calową matrycę i obiektyw o zakresie 30-250 milimetrów ze stałym światłem f/2. Większa matryca przekłada się nie tylko na wyższą rozdzielczość (w nomenklaturze producenta - "40 megarays"), ale również lepszą dokładność przy przeostrzaniu po zrobieniu zdjęcia. Fotograf może skorzystać z manualnego trybu ekspozycji (a także trybu P, priorytetu migawki i czułości). Do kadrowania służy 4-calowy, odchylany, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Aparat został wyposażony w gorącą stopkę. Najkrótszy czas otwarcia migawki to 1/4000 sekundy. Więcej informacji na temat technologii Lytro można znaleźć na stronie producenta.

Lytro Illum jest większy (86 x 145 x 166 milimetrów, 940 gramów), bardziej zaawansowany, a także droższy. Trafi do sklepów w lipcu i będzie wtedy kosztował 1600 dolarów. W przedsprzedaży kosztuje 1500 dolarów. Kolejne 200 dolarów rabatu mogą uzyskać dotychczasowi właściciele aparatu Lytro.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
2