Lytro Illum - większa matryca, klasyczna forma

Lytro Illum to drugi model aparatu umożliwiającego wyostrzanie wybranego fragmentu kadru już po zrobieniu zdjęcia. W porównaniu do poprzednika charakteryzuje się znacznie bardziej klasycznym wyglądem. Ma 1-calową matrycę i obiektyw o stałym świetle f/2 i zakresie 30-250 milimetrów.
Ponad dwa lata po premierze oryginalnego aparatu Lytro jego producent zapowiedział nowy model Lytro Illum korzystający z tej samej technologii. Przypominamy - aparat Lytro nie ma normalnej matrycy. Znajdujące się przed nią mikrosoczewki, zamiast skupiać światło na pojedynczych detektorach rozpraszają je tak, by padało na wiele pikseli (w sposób zależny od tego, pod jakim kątem światło dotarło do mikrosoczewki). Pozwala to na późniejsze wyostrzenie dowolnego planu na zdjęciu.


Nowy Lytro Illum charakteryzuje się klasycznym wyglądem. Został wyposażony w 1-calową matrycę i obiektyw o zakresie 30-250 milimetrów ze stałym światłem f/2. Większa matryca przekłada się nie tylko na wyższą rozdzielczość (w nomenklaturze producenta - "40 megarays"), ale również lepszą dokładność przy przeostrzaniu po zrobieniu zdjęcia. Fotograf może skorzystać z manualnego trybu ekspozycji (a także trybu P, priorytetu migawki i czułości). Do kadrowania służy 4-calowy, odchylany, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Aparat został wyposażony w gorącą stopkę. Najkrótszy czas otwarcia migawki to 1/4000 sekundy. Więcej informacji na temat technologii Lytro można znaleźć na stronie producenta.

Lytro Illum jest większy (86 x 145 x 166 milimetrów, 940 gramów), bardziej zaawansowany, a także droższy. Trafi do sklepów w lipcu i będzie wtedy kosztował 1600 dolarów. W przedsprzedaży kosztuje 1500 dolarów. Kolejne 200 dolarów rabatu mogą uzyskać dotychczasowi właściciele aparatu Lytro.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12