Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Aktualizacja Adobe CC Photography, Lightroom 6.1 i Camera Raw 9.1

0

Autor: Maciej Luśtyk

16 Czerwiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Adobe udostępniło aktualizację programów pakietu fotograficznego Adobe CC (Lightroom CC, Photoshop CC) oraz samodzielną wersję programu Lightroom. Aktualizacja wprowadza nowe funkcje, wsparcie dla najnowszych aparatów i naprawia kilka błędów. Między innymi rozmycie kolorów podczas edycji plików RAW z aparatów Fujifilm wyposażonych w matryce X-Trans.

Aktualizacje programów Lightroom CC, Photoshop CC oraz Camera Raw 9.1 wprowadzają kilka nowych funkcji. Jest to między innymi narzędzie Dehaze, które za pomocą suwaka pozwala zmniejszyć na zdjęciu zamglenia spowodowane warunkami atmosferycznymi, co sprawdzi się w fotografii krajobrazowej. Ponadto pojawiła się opcja lokalnej korekcji czerni i bieli współpracująca z narzędziami Gradient Filter, Radial Filter oraz Local adjustment brush. Niestety wymienionych usprawnień nie znajdziemy w aktualizacji Lightroom 6.1.

Wszystkie programy otrzymały natomiast najnowsze profile obiektywów i wsparcie dla plików RAW z najnowszych aparatów na rynku, których listę prezentujemy poniżej. Pojawiła się również opcja tetheringu z aparatem Canon EOS 70D.

  • Fujifilm X-T10
  • Nikon 1 J5
  • Nikon D810A
  • Panasonic DMC-G7
  • Pentax K-S2
  • Pentax K3 II

Ponadto uaktualnienia naprawiają szereg występujących wcześniej błedów, z których najważniejszą rzeczą wydaje się być zniwelowanie problemu występującego podczas obróbki plików RAW z aparatów Fujifilm wyposażonych w matryce X-Trans. Objawiał się on rozmyciem krawędzi na brzegach niebieskich partii obrazu.

Więcej informacji o usprawnieniach wprowadzonych wraz z najnowszymi aktualizacjami znajdziecie na stronie blogs.adobe.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm pragnie wejść na rynek specjalistycznej fotografii średnioformatowej. Nowy model GFX100 IR pozwoli na wykonywanie zdjęć w podczerwieni nawet w rozdzielczości...
7
0
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Najnowsza kamera Sony FX6, będąca bezpośrednią konkurencją dla takich konstrukcji jak Canon C70 czy Red Komodo, ma zamiar stać się pierwszym wyborem dla twórców...
9
0
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Na ten dzień czekało pewnie wielu fanów fotografii czarno-białej. Na rynku debiutuje pełnoklatkowa Leica Q2 w wersji Monochrom, z 47-megapikselową matrycą. Zobaczcie...
29
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (13)