Aktualizacja Adobe CC Photography, Lightroom 6.1 i Camera Raw 9.1

0

Autor: Maciej Luśtyk

16 Czerwiec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Adobe udostępniło aktualizację programów pakietu fotograficznego Adobe CC (Lightroom CC, Photoshop CC) oraz samodzielną wersję programu Lightroom. Aktualizacja wprowadza nowe funkcje, wsparcie dla najnowszych aparatów i naprawia kilka błędów. Między innymi rozmycie kolorów podczas edycji plików RAW z aparatów Fujifilm wyposażonych w matryce X-Trans.

Aktualizacje programów Lightroom CC, Photoshop CC oraz Camera Raw 9.1 wprowadzają kilka nowych funkcji. Jest to między innymi narzędzie Dehaze, które za pomocą suwaka pozwala zmniejszyć na zdjęciu zamglenia spowodowane warunkami atmosferycznymi, co sprawdzi się w fotografii krajobrazowej. Ponadto pojawiła się opcja lokalnej korekcji czerni i bieli współpracująca z narzędziami Gradient Filter, Radial Filter oraz Local adjustment brush. Niestety wymienionych usprawnień nie znajdziemy w aktualizacji Lightroom 6.1.

Wszystkie programy otrzymały natomiast najnowsze profile obiektywów i wsparcie dla plików RAW z najnowszych aparatów na rynku, których listę prezentujemy poniżej. Pojawiła się również opcja tetheringu z aparatem Canon EOS 70D.

  • Fujifilm X-T10
  • Nikon 1 J5
  • Nikon D810A
  • Panasonic DMC-G7
  • Pentax K-S2
  • Pentax K3 II

Ponadto uaktualnienia naprawiają szereg występujących wcześniej błedów, z których najważniejszą rzeczą wydaje się być zniwelowanie problemu występującego podczas obróbki plików RAW z aparatów Fujifilm wyposażonych w matryce X-Trans. Objawiał się on rozmyciem krawędzi na brzegach niebieskich partii obrazu.

Więcej informacji o usprawnieniach wprowadzonych wraz z najnowszymi aktualizacjami znajdziecie na stronie blogs.adobe.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Muzyka klasyczna dla fotografa. Tak brzmią najwspanialsze aparaty w historii
Muzyka klasyczna dla fotografa. Tak brzmią najwspanialsze aparaty w historii
18 kultowych aparatów i 5-minutowe wideo, które ogląda się - a zwłaszcza się go słucha - do końca z ogromną przyjemnością. 
0
0
Leica M10-R od teraz w klasycznym czarnym wykończeniu. Po latach będzie tylko piękniejsza
Leica M10-R od teraz w klasycznym czarnym wykończeniu. Po latach będzie tylko piękniejsza
40-megapikselowa Leica M10-R debiutuje w nowej czarnej wersji, która jest nie tylko elegancka i bardziej dyskretna, ale też pomyślana tak, by pięknie się...
0
1
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
To w końcu musiało się wydarzyć. Zajmująca się przerabianiem aparatów firma Kolari Vision oferuje moda, który dwukrotnie wydłuża czas nagrywania wideo w modelu Canon...
0
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (13)