Zdjęcia z życiowego, nieskończonego projektu Feliksa Zwierzchowskiego na nowej wystawie Narodowego Centrum Kultury

Autor:

19 Lipiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Feliks Zwierzchowski przez wiele lat realizował monumentalny projekt dokumentacji miast i wsi po obu brzegach Wisły. Powstał materiał, z którego przygotował makietę książki, ale nie zdążył jej wydać. Z okazji Roku Wisły w warszawskiej Galerii Kordegarda będziemy mogli zobaczyć zdjęcia z jego archiwów.

Feliks Zwierzchowski (1912 - 2003), zaczął fotografować mając 14 lat. Kamerę pożyczał od kolegów. W 1928 r. kupił aparat skrzynkowy „Box Tengor” firmy Zeiss i zajął się fotografią na poważnie. W okresie dwudziestolecia międzywojennego działał aktywnie. Podczas II wojny światowej wykonywał zdjęcia pamiątkowe i rodzinne w okupowanej Warszawie. W tym czasie był też wspólnikiem i pracownikiem sklepu fotograficznego. Po wojnie, w 1945 r. założył i prowadził koło fotograficzne w Grodzisku Mazowieckim. Członek ZPAF od 1951 roku. Był założycielem i dożywotnim kustoszem Biblioteki ZPAF, którą utworzył w tym samym roku.

fot. Feliks Zwierzchowski

Głównym tematem jego prac fotograficznych było krajoznawstwo i krajobraz, wykonywał także zdjęcia katalogowe i techniczne. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i na świecie, a jego prace były często publikowane. Autor albumów fotograficznych “Mistrzowie Polskiego Pejzażu” i “Polska Fotografia Krajoznawcza”. Laureat wielu nagród i wyróżnień, również państwowych.

Przez wiele lat realizował swój życiowy projekt "Wisła" - fotografował miasta, wsie i życie codzienne po obu brzegach Wisły. Powstał unikatowy i bezcenny materiał, z którego przygotował makietę książki, ale nie zdążył jej wydać. Część z tych zdjęć, pochodzących ze zbioru archiwalnego ZPAF będzie można oglądać od 3 sierpnia w warszawskiej Galerii Kordegarda prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury. Wystawa odbywa się z okazji Roku Wisły świętowanego w 2017 roku.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Wernisaż odbędzie się 8 sierpnia 2017 roku, o godzinie 18:00 w Galerii Kordegarda, przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie. Fotografie będzie można oglądać do 30 sierpnia. Kuratorem wystawy jest Jolanta Rycerska.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem kordegarda.org.

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły