„Krajobraz nieobecny“, czyli najpiękniejsza odsłona natury na zdjęciach mistrza pejzażu, Pawła Pierścińskiego

Autor: Michał Chrzanowski

10 Lipiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Paweł Pierściński to legenda polskiej fotografii krajobrazowej. Od kilkudziesięciu lat niezmiennie fotografował piękno pejzażu Ziemi Kieleckiej. Nieustająco odnajdywał w nim nowe inspiracje. Najnowsza wystawa "Krajobraz nieobecny" to hołd dla fotografa, który zmarł w maju tego roku.

Fotografie wchodzące w skład ekspozycji Krajobraz nieobecny pochodzą ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej, które w 2014 roku zakupiło cenny zbiór prac Pawła Pierścińskiego, liczący przeszło trzy tysiące egzemplarzy negatywów, diapozytywów i autorsko opracowanych powiększeń.

Wystawa ta stanowi część retrospektywnego przeglądu twórczości jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej artystycznej fotografii krajobrazowej. W sposób przekrojowy prezentuje ona dorobek legendarnego fotografika z Kielc, składa się z kilkudziesięciu fotogramów, wykonanych między innymi w konwencji i stylistyce Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Wernisaż wystawy Krajobraz nieobecny odbędzie się już w najbliższy czwartek, 13 lipca o godzinie 16:00 w Dworku Laszczyków w Kielcach (ul. Jana Pawła II 6). Ekspozycję będzie można oglądać do 27 sierpnia. Więcej informacji znajdziecie na stronie mwk.com.pl.

Paweł Pierściński - urodził się 25 maja 1938 roku w Kielcach. Zmarł w maju 2017 rok. Miał 79 lat. Był przede wszystkim fotografem, publicystą, krytykiem i teoretykiem fotografii oraz działaczem społecznym, a także organizatorem ruchu fotograficznego pejzażystów polskich. Twórca i animator Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, czyli kierunku artystycznej fotografii preferującej szerokich i prostych spojrzeń na krajobraz oraz analizę jego struktury. Fotografią zainteresowała się na początku lat 50. XX w. A od 1967 roku wykonywał wolny zawód artysty fotografika. Przez lata był członkiem ZPAF. Autor ponad 250 wystaw indywidualnych, uczestniki ponad 600 prezentacji zbiorowych polskich i międzynarodowych. Laureat licznych medali i nagród. Wydał kilkanaście indywidualnych albumów fotograficznych. Autor wielu tekstów, opracowań krytycznych, recenzji i tekstów do katalogów wystaw. Za twórczość fotograficzną oraz działalność społeczną otrzymał m. in. Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej: AFIAP, EFIP i ESFIAP.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Next77 zaprasza na targi EXPOzycja 2024 w Krakowie
Next77 zaprasza na targi EXPOzycja 2024 w Krakowie
Firma Next77, wyłączny dystrybutor renomowanych marek fotograficznych takich jak Irix, Quadralite, Godox, Hoya, Tokina oraz Cokin, serdecznie zaprasza na Targi Expozycja 2024....
2
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)