Mapping Europe: w poszukiwaniu granic

Autor: Michał Chrzanowski

10 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Krajobrazowe fotografie z elementami niekonwencjonalnego portretu, jako symbol kraju i tożsamości - w taki sposób można opisać najnowszy projekt Kateriny Mistal. Wernisaż „Mapping Europe“ odbędzie się już za tydzień w Gdańsku.

Katerina Mistal jest szwedzką artystką pochodzenia czeskiego. Od końca lat 90. XX wieku zajmuje się instalacją, wideo i fotografią, odwołując się między innymi do tradycji konceptualizmu i minimal-artu. Na wystawie w Gdańsku pokazanych będzie ponad dwadzieścia wielkoformatowych fotografii wchodzących w skład najnowszego cyklu artystki.

fot. Katerina Mistal, "Mapping Europe"

Mapping Europe to krajobrazowe fotografie z elementami niekonwencjonalnego portretu. Jest to cykl, w którym artystka rozważa pejzaż i kontynent jako symbol kraju i tożsamości kulturowej. Bada, w jaki sposób migracja i międzynarodowy styl dzisiejszego życia wpływają na naszą identyfikację oraz stosunek do geografii Europy. Zainteresowanie wszelkimi rodzajami granic zaowocowało serią prac, na których sylwetki dzieci i dorosłych – powiązanych w jakiś sposób z fotografowaną okolicą – wpisane są w pejzaż.

fot. Katerina Mistal, "Mapping Europe"

Mapping Europe można uznać za projekt idealistyczny. Na rzeczywistość możemy patrzeć w sposób realistyczny lub ekspresjonistyczny odwołując się do określonej tradycji, bardziej sztuki plastycznej niż fotografii. „Jest to do pewnego stopnia nowa tradycja wywodząca się z renesansu, ale też z malarstwa Nicolasa Poussina i neoklasycyzmu z XIX wieku. Efektem takiego oglądu rzeczywistości jest próba uchwycenia ulotnego piękna, także o przesłaniu romantycznym, które od czasów starożytnej Grecji jest stałą jakością kultury“ - mówią organizatorzy.

Wernisaż odbędzie się 18 listopada 2016 roku o godzinie 18:00 w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 (ul. Strajku Dokerów 5). Ekspozycję można będzie oglądać do 15 stycznia 2017 roku. Poza zdjęciami zostanie zaprezentowana także najnowsza praca wideo poświęcona problemowi migrantów w Europie. Więcej informacji znajdziecie na www.laznia.pl.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4