Remake - wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego

Autor: Michał Chrzanowski

7 Październik 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Ney Gallery&Prints zaprasza na wystawę zdjęć Krzysztofa Gierałtowskiego. Jego portrety charakteryzują się emocjonalnością, częstymi przerysowaniami oraz indywidualnym podejściem do fotografowanych osób. Wernisaż rozpoczyna się 12 października 2015 roku.

Indywidualne podejście do portretowanych osób, niebywała zdolność wyzwalania emocji, częste stosowanie przerysowań, przekształceń - tak w skrócie można opisać charakter i styl prac Krzysztofa Gierałtowskiego. Już w najbliższy poniedziałek w warszawskiej Ney Gallery&Prints będzie można zobaczyć projekt REMAKE, na który składają się liczne portrety wykonane przez Gierałtowskiego.

Jesienią 1990 przez dwa tygodnie fotografowałem Rosjan, NRD-owców, Polaków i Holendrów. Malarzy, aktorki i reżyserów, kompozytorów i dyrygentów, jazzmanów, historyków, pisarzy, rzeźbiarzy, architektów i sztab organizacyjny Festiwalu. To wtedy dzięki holenderskiemu zamówieniu powstał szeroko później publikowany portret Jerzego Grzegorzewskiego goszczonego na Festiwalu z Teatrem Studio. W Polsce nie ma takich festiwali, ludzi kultury, przegrały z Coca - Colowymi i piwnymi eventami i dlatego jako wspomnienie pomysł tego remake. Dzięki zaproszeniu Moniki Ney, 25 lat później zdjęcia pokazuję w Polsce. - mówi Krzysztof Gierałtowski o swoim projekcie REMAKE. Dziś w wilczym kapitalizmie polskiej rzeczywistości, poza celebrytami, którzy mnie nie interesują, portrety Polaków zdają się być nikomu niepotrzebne i dlatego zanika pamięć jacy naprawdę jesteśmy. - dodaje fotograf.

Ze zdjęć Gierałtowskiego spoglądają między innymi twarze takich osób jak: Jerzy Kalina - artysta, Zbigniew Namysłowski - saksofonista, Marek Walczewski - aktor, Michail Levitin - dyr. artystyczny Teatru Ermitaż, Hanna Kulenty - kompozytorka, Ad Gerritsen - malarz, Adolf Endler z żoną - pisarz, Yan Van Ardenne - współpracownik biura festiwalu, Sonia Augart - tancerka, Paul Tummers - historyk filozofii, Heidrun Perdelwitz - aktorka, Andrzej Renes - rzeźbiarz, Janusz Kijowski - reżyser, Vladimir Komarov - kompozytor, Thomas Verbogt - pisarz.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego będzie prezentowana w warszawskiej Ney Gallery&Prints (ul. Spokojna 5). Wernisaż wystawy odbędzie się 12 października 2015 roku o godzinie 19:00. Ekspozycja potrwa do 11 listopada 2015 roku. Wstęp jest bezpłatny. Godziny otwarcia galerii:
wtorek - piątek: 12.00 - 19.00, sobota - niedziela: 13.00 – 18.00, poniedziałek galeria jest nieczynna. Więcej informacji o wystawie możecie dowiedzieć się na stronie www.neygalleryprints.pl.

Krzysztof Gierałtowski - fotograf, członek ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Stypendysta polskiego i holenderskiego Ministerstwa Kultury, Rządu Republiki Francuskiej oraz Agencji Informacyjnej USA i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne. Minister Kultury RP w 2007 roku odznaczył K. Gierałtowskiego srebrnym medalem Gloria Artis, w 2011 artysta otrzymał nagrodę C.K. Norwida, otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2013 w dziedzinie Sztuk Wizualnych, a w 2014 Prezydent RP przyznał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a Minister Spraw Zagranicznych Odznakę Honorową Bene Merito za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. MOMA w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, Bibliothèque Nationale de France, Musée d’Art. Moderne de la Ville w Paryżu, Det Kongelige Bibliotek w Kopenhadze, Museum fϋr Kunst und Gewerbe w Hamburgu, Museum Ludwig w Kolonii, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzea Narodowe w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
5
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4