Naukowcy opracowali prototypowe szkło kontaktowe z funkcją zoomu

Autor: Michał Chrzanowski

31 Lipiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Amerykańscy naukowcy opracowali i stworzyli specjalne szkło kontaktowe, które zapewni możliwość natychmiastowego przybliżenia obrazu za pomocą mrugnięcia powieką.

Do tej pory tego typu nowinki technologiczne mogliśmy podziwiać w filmach lub serialach Sci-Fi, jak chociażby popularny Black Mirror. Jednak prezentowana w nich przyszłość i związek człowieka z technologią jest bliższa niż mogło nam się wydawać.

Naukowcy z University of California San Diego zaprojektowali i opracowali specjalne szkło kontaktowe, które umożliwia natychmiastowe przybliżenie obrazu. Niemniej podobne rozwiązanie było już zaprezentowane w 2013 i umożliwiało 2.8x zoom, ale inżynierowie z UCSD poszli o krok dalej.

Opracowane rozwiązanie nie tylko umożliwi funkcjonalne przybliżenie poprzez podwójne mrugnięcie, lecz także pozwoli na kontrolę i „poruszanie się po obrazie“ za pomocą ruchu oka, czego nikt wcześniej nigdy nie dokonał. Sama technologia składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest soczewka, która imituje ludzkie oko. Warstwy rozciągliwego polimeru zastępują tkankę organiczną i zmieniają swoją strukturę po przejściu impulsu elektrycznego. W efekcie warstwy rozszerzają się lub kurczą, co powoduje, że soczewka jest grubsza lub cieńsza i zasadniczo tworzy dłuższą lub krótszą ogniskową. Drugą część soczewki kontaktowej stanowi elektronika i system sterowania, który wykrywa mrugnięcie i ruch gałki ocznej.

Zaproponowane rozwiązanie jest obecnie w fazie zaawansowanych testów przed zminiaturyzowaniem, by człowiek faktycznie mógł z niego skorzystać jak z typowego szkła kontaktowego zakładanego na oko. Jednak, jak zaznaczają naukowcy, do tego jeszcze długa droga.

Po więcej szczegółów o tym rozwiązaniu i samej technologii odsyłamy do artykułu „A Biomimetic Soft Lens Controlled by Electrooculographic Signal“.

zdjęcie główne: Motah | Unsplash.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
5
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)