Światłem malowane - inspiracje, część 10

Przez ostatnich kilka tygodni Szymon Kobusiński opisywał różne zagadnienia związane z oświetleniem w fotografii. Dziś prezentujemy dziesiąty, ostatni odcinek cyklu "Światłem malowane". Autor pisze w nim o źródłach inspiracji, nie tylko oświetleniowych, ale szerzej - fotograficznych.
Inspiracje, część 10

Zdjęcie zrealizowane w ramach projektu "Yellow Inspiration". Fotografia powstała przy wykorzystaniu jednej lampy z reflektorem umieszczonej nad taflą wody i kilkoma ekranami odbijającymi pod wodą, fot. S. Kobusiński

Przez dziesięć ostatnich tygodni pisałem o różnych urządzeniach i technikach fotograficznych. Prawda jest taka, że najlepszy sprzęt nie zastąpi naszych umiejętności i kreatywności. Gdzie szukać inspiracji? Skąd czerpać pomysły? Jak wykorzystywać wiedzę techniczną?

Dla mnie jednym z rozwiązań na te pytania stała się fotografia podwodna. Swoje doświadczenia z fotografii studyjnej przeniosłem pod taflę wody. Lubię panującą tam plastykę światła i kolorystykę. Każda kolejna sesja wiąże się z poszukiwaniem nowych rozwiązań oświetleniowych. Stosuję światło błyskowe, wyładowcze, żarowe. Świecę znad wody i ustawiam lampy na dnie basenu. Zależy mi na nowych eksperymentach technicznych, ale przede wszystkim na fotografiach, które dadzą mi dużo satysfakcji.

To nie znaczy, że namawiam Was do robienia podwodnych zdjęć. Zachęcam jedynie do poszukiwania interesujących tematów fotograficznych!

Poszukując inspiracji...

Proponuję poszukiwanie inspiracji rozpocząć od wizyty w księgarniach, salonach prasowych i galeriach. Kolorowe magazyny z najwyższej półki mogą być dobrym wsparciem dla naszych poszukiwań. Możemy w nich natknąć się na prace światowej czołówki fotografów. Warto jest nie tylko patrzeć na fotografie, ale także analizować je pod względem technicznym - jak samemu uzyskać podobne efekty.

Polecam także kompletowanie własnej biblioteki z albumami. Warto jest wracać do zdjęć, które nas  inspirują.

Przygotowując się do sesji zdjęciowych, warto szukać ciekawych rozwiązań w internecie. Przykładem jest Annie Leibovitz, światowej sławy fotograf, która w wielu materiałach odsłania kulisy swojej techniki. Można zobaczyć sposób jej oświetlania i sprzęt jakiego używa.

Poszukując inspiracji...

W poszukiwaniu ciekawych rozwiązań oświetleniowych warto jest analizować malarstwo. Vermeer, Rembrandt, Chełmoński... Powinni być dla nas wzorem jak podpatrywać naturę i tworzyć piękne, plastyczne obrazy. Oczywiście nie każdy fotograf odnajdzie swój styl w klasycznych technikach oświetleniowych. Wydaje mi się jednak, że ćwiczenie swoich umiejętności oświetleniowych poprzez podpatrywanie malarstwa może dać wspaniałe efekty w wielu nurtach fotografii. Także tych bardzo nowoczesnych, wykorzystujących innowacyjne urządzenia np. ringfleshe, litesticki czy oświetlenie diodowe.

Na planie zdjęciowym

Fotografowie profesjonalni pracują w różnym tempie, wykorzystują różnorodne urządzenia i w odmienny sposób przygotowują się do swojej pracy. Zawsze jednak zależy nam na komforcie pracy i sprawnym działaniu.

Myślę, że nie tylko dla mnie istotnym elementem całej "układanki" są ludzie, z którymi współpracuję. Najlepszy i najnowocześniejszy sprzęt bez solidnej obsługi nie  będzie  wart swojej ceny. W naszym kraju jest grono profesjonalnych asystentów oświetlenia, którzy swoim doświadczeniem i wiedzą wspierają fotografów w ich projektach. Polecam Wam pracę z zawodowcami.

Mam nadzieję, że cykl artykułów Światłem Malowane choć trochę pomógł Wam w poszukiwaniu własnej ścieżki fotograficznej.

Pozdrawiam serdecznie!
Szymon Kobusiński

Komentarze
Polecane artykuły
Alexander Chekmenev: “Ulica była moim uniwersytetem”
25 Mar 2019
Chekmenev urodził się w Ługańsku na wschodzie Ukrainy. W 1997 roku przeniósł się do Kijowa, gdzie do dziś pracuje jako fotoreporter. Jego analogowe fotografie z ostatnich trzydziestu lat to wspaniałe świadectwo życia w tamtych rejonach po transformacji ustrojowej.
0
Witold Ziomek i Michał Sadowski nagrodzeni w konkursie fotografii dronowej Skypixel 2018
22 Mar 2019
Poznaliśmy wyniki tegorocznej odsłony jednego z największych konkursów fotografii lotniczej. Wśród laureatów znalazło się dwóch Polaków. Zobaczcie galerię najlepszych podniebnych zdjęć.
0
Poczuj magię natury płynącą ze zdjęć laureatów International Garden Photographer of the Year
21 Mar 2019
Za nami 12. edycja prestiżowego konkursu International Garden Photographer of the Year. Jak zwykle otrzymujemy urok przyrody najdalszych zakątków świata oraz prawdziwy czar natury z całą paletą barw zaprezentowanych na nagrodzonych zdjęciach laureatów.
0
Polacy wśród zwycięzców FEP European Professional Photographer of the Year 2019. Zobacz najlepsze prace
19 Mar 2019
Organizacja FEP od 1999 roku zrzesza i wspiera zawodowych fotografów pracujących na terenie Europy. Od dekady organizuje także konkurs fotograficzny. Miło nam poinformować, że w tym roku na podium stanęli także fotografowie z Polski.
0