Jak działa film - fotografia analogowa w pigułce

Autor: Maciej Luśtyk

16 Czerwiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeżeli chcecie szybko dowiedzieć się wszystkich najistotniejszych informacji na temat procesu powstawania zdjęć analogowych, od filmu po wydruki, nowy film z kanału SmarterEveryDay będzie z pewnością jedną z najlepszych propozycji.

O fotografii analogowej napisano już setki tysięcy stron tekstu, a na czytaniu poświęconych jej forów i grup można by pewnie spędzić resztę swojego życia. Jeśli jednak dopiero zaczynacie przygodę z analogiem i chcecie dowiedzieć się podstawowych rzeczy na temat fotografowania w ten sposób, działania filmu, procesów wywoływania i skanowania negatywów, trudno będzie znaleźć bardziej kompleksowy, skondensowany i przystępny materiał od najnowszego filmu inżyniera Destina Sandlina z kanału SmarterEveryDay na Youtube.

Jak mówi sam twórca, zrobił ten film, gdyż nie znalazł żadnego innego materiału który wystarczająco dogłębnie, a zarazem całościowo opisywałby medium analogowe. Destin zaczyna więc od porównania samego doświadczenia fotografowania cyfrą i analogiem, a później szczegółowo opisuje działanie emulsji filmowej, pozwalając nam m.in. obejrzeć ją pod mikroskopem. Zaliczymy też wizytę labie specjalizującym się w wywoływaniu, skanowaniu i drukowaniu analogowych zdjęć.

I choć materiał trwa aż pół godziny, każda minuta jest zdecydowanie warta obejrzenia, gdyż przy okazji dowiadujemy się wielu pomniejszych ciekawostek. Jednym słowem fantastyczna analogowa pigułka, która początkującym da całkiem kompletny obraz medium, z którym mają zamiar się zmierzyć, ale coś dla siebie znajdą tu także bardziej obeznani z tematem fotografowie.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Perseidy 2023: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
Perseidy 2023: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
13 sierpnia 2023 roku przypada maksimum Perseidów, nazywane potocznie nocą spadających gwiazd. Podpowiadamy jak obserwować i uchwycić na zdjęciach to coroczne widowisko.
80
Rób jeszcze lepsze zdjęcia w podróży
Rób jeszcze lepsze zdjęcia w podróży
Jak z wakacyjnych wojaży przywieźć zdjęcia pełne słońca? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów!
13
Znajdź swój własny wizualny styl - 8 kroków do lepszych zdjęć
Znajdź swój własny wizualny styl - 8 kroków do lepszych zdjęć
W tym artykule postaramy się zachęcić Cię do pójścia własną drogą. Podpowiemy jak tworzyć obrazy, które są nowoczesne, zachowują komercyjny potencjał, ale nadal pozostawiają przestrzeń do...
55
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)