Jak działa film - fotografia analogowa w pigułce

Autor: Maciej Luśtyk

16 Czerwiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeżeli chcecie szybko dowiedzieć się wszystkich najistotniejszych informacji na temat procesu powstawania zdjęć analogowych, od filmu po wydruki, nowy film z kanału SmarterEveryDay będzie z pewnością jedną z najlepszych propozycji.

O fotografii analogowej napisano już setki tysięcy stron tekstu, a na czytaniu poświęconych jej forów i grup można by pewnie spędzić resztę swojego życia. Jeśli jednak dopiero zaczynacie przygodę z analogiem i chcecie dowiedzieć się podstawowych rzeczy na temat fotografowania w ten sposób, działania filmu, procesów wywoływania i skanowania negatywów, trudno będzie znaleźć bardziej kompleksowy, skondensowany i przystępny materiał od najnowszego filmu inżyniera Destina Sandlina z kanału SmarterEveryDay na Youtube.

Jak mówi sam twórca, zrobił ten film, gdyż nie znalazł żadnego innego materiału który wystarczająco dogłębnie, a zarazem całościowo opisywałby medium analogowe. Destin zaczyna więc od porównania samego doświadczenia fotografowania cyfrą i analogiem, a później szczegółowo opisuje działanie emulsji filmowej, pozwalając nam m.in. obejrzeć ją pod mikroskopem. Zaliczymy też wizytę labie specjalizującym się w wywoływaniu, skanowaniu i drukowaniu analogowych zdjęć.

I choć materiał trwa aż pół godziny, każda minuta jest zdecydowanie warta obejrzenia, gdyż przy okazji dowiadujemy się wielu pomniejszych ciekawostek. Jednym słowem fantastyczna analogowa pigułka, która początkującym da całkiem kompletny obraz medium, z którym mają zamiar się zmierzyć, ale coś dla siebie znajdą tu także bardziej obeznani z tematem fotografowie.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)