Jak działa film - fotografia analogowa w pigułce

Autor: Maciej Luśtyk

16 Czerwiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeżeli chcecie szybko dowiedzieć się wszystkich najistotniejszych informacji na temat procesu powstawania zdjęć analogowych, od filmu po wydruki, nowy film z kanału SmarterEveryDay będzie z pewnością jedną z najlepszych propozycji.

O fotografii analogowej napisano już setki tysięcy stron tekstu, a na czytaniu poświęconych jej forów i grup można by pewnie spędzić resztę swojego życia. Jeśli jednak dopiero zaczynacie przygodę z analogiem i chcecie dowiedzieć się podstawowych rzeczy na temat fotografowania w ten sposób, działania filmu, procesów wywoływania i skanowania negatywów, trudno będzie znaleźć bardziej kompleksowy, skondensowany i przystępny materiał od najnowszego filmu inżyniera Destina Sandlina z kanału SmarterEveryDay na Youtube.

Jak mówi sam twórca, zrobił ten film, gdyż nie znalazł żadnego innego materiału który wystarczająco dogłębnie, a zarazem całościowo opisywałby medium analogowe. Destin zaczyna więc od porównania samego doświadczenia fotografowania cyfrą i analogiem, a później szczegółowo opisuje działanie emulsji filmowej, pozwalając nam m.in. obejrzeć ją pod mikroskopem. Zaliczymy też wizytę labie specjalizującym się w wywoływaniu, skanowaniu i drukowaniu analogowych zdjęć.

I choć materiał trwa aż pół godziny, każda minuta jest zdecydowanie warta obejrzenia, gdyż przy okazji dowiadujemy się wielu pomniejszych ciekawostek. Jednym słowem fantastyczna analogowa pigułka, która początkującym da całkiem kompletny obraz medium, z którym mają zamiar się zmierzyć, ale coś dla siebie znajdą tu także bardziej obeznani z tematem fotografowie.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
8 sposobów, by rozbudzić kreatywność i robić jeszcze lepsze zdjęcia
8 sposobów, by rozbudzić kreatywność i robić jeszcze lepsze zdjęcia
Zadbaj o swój fotograficzny rozwój! Spróbuj spojrzeć na świat w zupełnie nowy sposób by dostrzec ukryte dotąd kadry.
49
Jak fotografować burzę i pioruny - poradnik dla początkujących
Jak fotografować burzę i pioruny - poradnik dla początkujących
Efektownie uchwycone błyskawice dodadzą dramatyzmu każdej fotografowanej scenie. Wbrew pozorom do takich zdjęć nie potrzebujemy drogiego sprzętu, a jedynie dobrego...
14
Fotografia flat lay - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Fotografia flat lay - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Zdjęcia typu flat lay to ciekawy sposób na zaprezentowanie wszelkiej maści produktów. Jakub Kaźmierczyk podpowiada, jak zrobić je dobrze w domowym studiu, z niewielkim zestawem...
0
Powiązane artykuły