Jak działa film - fotografia analogowa w pigułce

Autor: Maciej Luśtyk

16 Czerwiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeżeli chcecie szybko dowiedzieć się wszystkich najistotniejszych informacji na temat procesu powstawania zdjęć analogowych, od filmu po wydruki, nowy film z kanału SmarterEveryDay będzie z pewnością jedną z najlepszych propozycji.

O fotografii analogowej napisano już setki tysięcy stron tekstu, a na czytaniu poświęconych jej forów i grup można by pewnie spędzić resztę swojego życia. Jeśli jednak dopiero zaczynacie przygodę z analogiem i chcecie dowiedzieć się podstawowych rzeczy na temat fotografowania w ten sposób, działania filmu, procesów wywoływania i skanowania negatywów, trudno będzie znaleźć bardziej kompleksowy, skondensowany i przystępny materiał od najnowszego filmu inżyniera Destina Sandlina z kanału SmarterEveryDay na Youtube.

Jak mówi sam twórca, zrobił ten film, gdyż nie znalazł żadnego innego materiału który wystarczająco dogłębnie, a zarazem całościowo opisywałby medium analogowe. Destin zaczyna więc od porównania samego doświadczenia fotografowania cyfrą i analogiem, a później szczegółowo opisuje działanie emulsji filmowej, pozwalając nam m.in. obejrzeć ją pod mikroskopem. Zaliczymy też wizytę labie specjalizującym się w wywoływaniu, skanowaniu i drukowaniu analogowych zdjęć.

I choć materiał trwa aż pół godziny, każda minuta jest zdecydowanie warta obejrzenia, gdyż przy okazji dowiadujemy się wielu pomniejszych ciekawostek. Jednym słowem fantastyczna analogowa pigułka, która początkującym da całkiem kompletny obraz medium, z którym mają zamiar się zmierzyć, ale coś dla siebie znajdą tu także bardziej obeznani z tematem fotografowie.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem, cz. 2 - tryby manualne, czyli przejmij kontrolę!
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem, cz. 2 - tryby manualne, czyli przejmij kontrolę!
Choć inteligentna automatyka zadziwia dziś możliwościami, nie jest w stanie przewidzieć wszystkich naszych twórczych intencji. Na szczęście nowoczesne smartfony pozwalają nam już w znacznym...
16
23 wyzwania fotograficzne na rok 2023
23 wyzwania fotograficzne na rok 2023
Zebraliśmy techniki i umiejętności, które warto opanować, by w 2023 roku być jeszcze lepszym fotografem! 
10
CEWE FOTOKSIĄŻKA - zachowaj wspomnienia w formie kroniki rocznej
CEWE FOTOKSIĄŻKA - zachowaj wspomnienia w formie kroniki rocznej
Jak zaprowadzić porządek w swoich zdjęciach i jednocześnie nadać im nową, wygodną formę? Idealnym rozwiązaniem jest spersonalizowana fotoksiążka od CEWE! Sprawdź, jak...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)