Jak działa film - fotografia analogowa w pigułce

Autor: Maciej Luśtyk

16 Czerwiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeżeli chcecie szybko dowiedzieć się wszystkich najistotniejszych informacji na temat procesu powstawania zdjęć analogowych, od filmu po wydruki, nowy film z kanału SmarterEveryDay będzie z pewnością jedną z najlepszych propozycji.

O fotografii analogowej napisano już setki tysięcy stron tekstu, a na czytaniu poświęconych jej forów i grup można by pewnie spędzić resztę swojego życia. Jeśli jednak dopiero zaczynacie przygodę z analogiem i chcecie dowiedzieć się podstawowych rzeczy na temat fotografowania w ten sposób, działania filmu, procesów wywoływania i skanowania negatywów, trudno będzie znaleźć bardziej kompleksowy, skondensowany i przystępny materiał od najnowszego filmu inżyniera Destina Sandlina z kanału SmarterEveryDay na Youtube.

Jak mówi sam twórca, zrobił ten film, gdyż nie znalazł żadnego innego materiału który wystarczająco dogłębnie, a zarazem całościowo opisywałby medium analogowe. Destin zaczyna więc od porównania samego doświadczenia fotografowania cyfrą i analogiem, a później szczegółowo opisuje działanie emulsji filmowej, pozwalając nam m.in. obejrzeć ją pod mikroskopem. Zaliczymy też wizytę labie specjalizującym się w wywoływaniu, skanowaniu i drukowaniu analogowych zdjęć.

I choć materiał trwa aż pół godziny, każda minuta jest zdecydowanie warta obejrzenia, gdyż przy okazji dowiadujemy się wielu pomniejszych ciekawostek. Jednym słowem fantastyczna analogowa pigułka, która początkującym da całkiem kompletny obraz medium, z którym mają zamiar się zmierzyć, ale coś dla siebie znajdą tu także bardziej obeznani z tematem fotografowie.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Powtórki nie będzie, czyli jak fotografować sport radzi Łukasz Skwiot
Powtórki nie będzie, czyli jak fotografować sport radzi Łukasz Skwiot
Jak nadążyć za dynamiczną akcją i robić lepsze zdjęcia na boisku, bieżni lub torze? Zapytaliśmy o to Łukasza Skwiota, zawodowego fotografa sportu.
55
Odkryj tajemnice koloru, by robić jeszcze lepsze zdjęcia
Odkryj tajemnice koloru, by robić jeszcze lepsze zdjęcia
Czy wiesz jak na widza oddziałuje kolor? Podpowiadamy, jak tworzyć mocne ujęcia wykorzystując zasady dobierania barw.
29
Jak działa soczewka asferyczna?
Jak działa soczewka asferyczna?
O soczewkach asferycznych słyszycie przy niemal każdej premierze obiektywu. Czy jednak wiecie jak działa? Zobaczcie w jaki sposób wpływa na jakość obrazu i jak jej...
9
Powiązane artykuły