CineStill BwXX debiutuje w formacie 120 - na tym filmie nakręcono m.in. „Listę Schindlera”

Autor: Maciej Luśtyk

28 Maj 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Kinematograficzny film CineStill BwXX od teraz dostępny będzie także w wariancie średnioformatowym. To świetna wiadomość dla fanów analogowego monochromu.

Bazujący na kinematograficznym materiale Eastman Double-X 5222/7222 film CineStill BwXX nie jest bynajmniej produktem nowym. Firma już od dobrych kilku lat oferuje go w wariancie małoobrazkowym 35 mm. Dostępność filmu wersji 120 jest jednak niemałym wydarzeniem, gdyż wreszcie ten oryginalny materiał będą w stanie wykorzystać profesjonaliści (i nie tylko), fotografujący analogowymi aparatami średnioformatowymi i przenieść jego magię do świata wyższej jakości.

Klasyka kina w twoim aparacie

Jak zapewnia CineStill, film BwXX praktycznie nie zmienił się od swojego debiutu w 1959 roku i przez lata zarezerwowany był wyłącznie dla branży filmowej. Powstały na nim m.in. takie filmy jak Lista Schindlera (1993), Raging Bull (1980) czy Lighthouse (2019).

Cinestill BwXX to czarno-biały materiał panchromatyczny, który nadaje się do użycia w dowolnych warunkach oświetleniowych i charakteryzuje się dużymi możliwościami forsowania. Oferuje bazową czułość ISO 250 w świetle dziennym i ISO 200 w świetle żarowym, charakteryzując się dużą rozdzielczością, drobnym ziarnem i szerokim zakresem tonalnym z jednocześnie mocną reprodukcją czerni. Producent informuje, że film można bez problemu forsować do ISO 1600, a ta praktyka zwiększy jego kontrastowość.

CineStill BwXX 120 - zdjęcia przykładowe

Poniżej możemy zobaczyć jakich efektów możemy oczekiwać po materiale BwXX w wariancie średnioformatowym.

Cena i dostępność

Film CineStill BwXX dostępny jest do kupienia ze strony producenta w cenie 12 dolarów (ok. 44 zł) za rolkę, niestety w przypadku zamówienia trzeba się liczyć z dość sporymi kosztami przesyłki do Polski. Niebawem film jednak powinien trafić także do polskich sklepów dystrybuujących materiały CineStill.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cinestillfilm.com. Tabelę czasów wołania filmy BwXX dla poszczególnych wywoływaczy znajdziecie tutaj.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Xencelabs Pen Display 24 Studio - imponująca alternatywa dla tabletów Wacom Cintiq Pro
Xencelabs Pen Display 24 Studio - imponująca alternatywa dla tabletów Wacom Cintiq Pro
Założona w 2019 roku firma Xencelabs prezentuje swój pierwszy tablet graficzny z ekranem. Pen Display 24 Studio to profesjonalny kombajn, który zapowiada się na...
6
Zhiyun Molus G60 i X100 - superkompaktowe lampy LED o dużej mocy
Zhiyun Molus G60 i X100 - superkompaktowe lampy LED o dużej mocy
Chiński producent rozwija ofertę oświetlenia o nowe, kompaktowe lampy LED, które mimo niewielkich rozmiarów oferują imponującą moc i możliwość stosowania akcesoriów z...
9
Godox Pixel Tube TP2R, TP4R i TP8R - zaawansowane modułowe tuby świetlne ze sterowaniem DMX
Godox Pixel Tube TP2R, TP4R i TP8R - zaawansowane modułowe tuby świetlne ze sterowaniem DMX
Godox wprowadza na rynek nowe tuby świetlne do pracy na planach filmowych. Lampy z serii Pixel Tube oferują zaawansowane parametry, bezprzewodowe sterowanie,...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)