CineStill BwXX debiutuje w formacie 120 - na tym filmie nakręcono m.in. „Listę Schindlera”

0

Autor: Maciej Luśtyk

28 Maj 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Kinematograficzny film CineStill BwXX od teraz dostępny będzie także w wariancie średnioformatowym. To świetna wiadomość dla fanów analogowego monochromu.

Bazujący na kinematograficznym materiale Eastman Double-X 5222/7222 film CineStill BwXX nie jest bynajmniej produktem nowym. Firma już od dobrych kilku lat oferuje go w wariancie małoobrazkowym 35 mm. Dostępność filmu wersji 120 jest jednak niemałym wydarzeniem, gdyż wreszcie ten oryginalny materiał będą w stanie wykorzystać profesjonaliści (i nie tylko), fotografujący analogowymi aparatami średnioformatowymi i przenieść jego magię do świata wyższej jakości.

Klasyka kina w twoim aparacie

Jak zapewnia CineStill, film BwXX praktycznie nie zmienił się od swojego debiutu w 1959 roku i przez lata zarezerwowany był wyłącznie dla branży filmowej. Powstały na nim m.in. takie filmy jak Lista Schindlera (1993), Raging Bull (1980) czy Lighthouse (2019).

Cinestill BwXX to czarno-biały materiał panchromatyczny, który nadaje się do użycia w dowolnych warunkach oświetleniowych i charakteryzuje się dużymi możliwościami forsowania. Oferuje bazową czułość ISO 250 w świetle dziennym i ISO 200 w świetle żarowym, charakteryzując się dużą rozdzielczością, drobnym ziarnem i szerokim zakresem tonalnym z jednocześnie mocną reprodukcją czerni. Producent informuje, że film można bez problemu forsować do ISO 1600, a ta praktyka zwiększy jego kontrastowość.

CineStill BwXX 120 - zdjęcia przykładowe

Poniżej możemy zobaczyć jakich efektów możemy oczekiwać po materiale BwXX w wariancie średnioformatowym.

Cena i dostępność

Film CineStill BwXX dostępny jest do kupienia ze strony producenta w cenie 12 dolarów (ok. 44 zł) za rolkę, niestety w przypadku zamówienia trzeba się liczyć z dość sporymi kosztami przesyłki do Polski. Niebawem film jednak powinien trafić także do polskich sklepów dystrybuujących materiały CineStill.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cinestillfilm.com. Tabelę czasów wołania filmy BwXX dla poszczególnych wywoływaczy znajdziecie tutaj.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Kosmo Foto Agent Shadow - nowy czarno-biały film z kolekcjonerskim twistem
Kosmo Foto Agent Shadow - nowy czarno-biały film z kolekcjonerskim twistem
Na rynku filmu debiutuje nowa propozycja twórców „analogowego” bloga Kosmo Foto. Tym razem równie ważne co sam film, jest jego opakowanie.
0
0
Sony Airpeak S1 oficjalnie zaprezentowany - droższy od DJI Matrice, ale czy lepszy?
Sony Airpeak S1 oficjalnie zaprezentowany - droższy od DJI Matrice, ale czy lepszy?
Sony pokazało wreszcie w pełnej krasie swojego pierwszego drona, który będąc kierowanym do zaawansowanych filmowców ma być przy okazji najmniejszym dronem mogącym...
0
0
Nowy polski sklep internetowy Godox. Do 13 czerwca 7% zniżki
Nowy polski sklep internetowy Godox. Do 13 czerwca 7% zniżki
Godox zaktualizował sklep internetowy, żeby zakupy były wygodniejsze i szybsze. Towar wysyłany jest z magazynów w Polsce, a do połowy czerwca 2021 możemy liczyć na...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)