Jak muzyka może sprawić, że wasze zdjęcia będą lepsze?

Autor: Andrzej Wencel

27 Marzec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeżeli nie wiecie co to histogram, albo słyszeliście to sformułowanie wiele razy i nadal nic nie rozumiecie, ten film jest zdecydowanie dla Was.

Histogram w fotografii jest pewną formą graficznej reprezentacja obrazu. W najbardziej podstawowej wersji będzie odzwierciedlał stosunek cieni, średnich tonów i świateł zarejestrowanych przez matrycę. Nie brzmi to specjalnie ciekawie. Żeby pomóc w zrozumieniu zagadnienia, Tim Shields posługuje się analogią ze świata muzyki.

Potrzebne są różnorodne tony żeby nie było nudno

Kiedy słuchamy melodii, to, co słyszymy można także oddać w reprezentacji graficznej histogramu. Tak samo jak w przypadku histogramu obrazu, będzie on podzielony na różne tony. Dla uproszczenia można określić, że będą one niskie, średnie i wysokie. Jeśli dana melodia będzie się składać tylko z jednego rodzaju tonów uznamy ją za monotonną i na dłuższą metę nie będziemy chcieli jej słuchać. 

Tom nazywa to zjawisko rozpiętością tonalną utworu. I właśnie tą analogią posługuje się w swoim filmie. Wychodząc od utworu muzycznego pokazuje kilka przykładów rozkładów tonów w muzyce i na zdjęciach. Tłumaczy jak powinien wyglądać histogram, oraz w jak sposób go edytować - aby uzyskać odpowiednią rozpiętość tonów na zdjęciu (świateł i cieni). Obejrzyjcie film i posłuchajcie jego wskazówek, żeby jeszcze lepiej zrozumieć proces i łatwiej edytować swoje zdjęcia. 

Skopiuj link

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Perseidy 2024: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
Perseidy 2024: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
12 sierpnia 2024 roku przypada maksimum Perseidów, nazywane potocznie nocą spadających gwiazd. Podpowiadamy jak obserwować i uchwycić na zdjęciach to coroczne widowisko.
104
Uchwyć puls ulicy, czyli sposób na „streeta” Jamiego Canninga
Uchwyć puls ulicy, czyli sposób na „streeta” Jamiego Canninga
Wystarczy znaleźć ciekawy spot i czekać, by wcisnąć spust migawki w najlepszym momencie... Fotografia uliczna może wydawać się prosta, ale robienie zdjęć, które zapadną w pamięć, jest prawdziwą...
19
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Zobacz, które filtry warto mieć w swojej torbie, i jak z nich korzystać, aby zaoszczędzić czas i nadać swoim zdjęciom profesjonalny wygląd.
7
Powiązane artykuły