Jak muzyka może sprawić, że wasze zdjęcia będą lepsze?

0

Autor: Andrzej Wencel

27 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Jeżeli nie wiecie co to histogram, albo słyszeliście to sformułowanie wiele razy i nadal nic nie rozumiecie, ten film jest zdecydowanie dla Was.

Histogram w fotografii jest pewną formą graficznej reprezentacja obrazu. W najbardziej podstawowej wersji będzie odzwierciedlał stosunek cieni, średnich tonów i świateł zarejestrowanych przez matrycę. Nie brzmi to specjalnie ciekawie. Żeby pomóc w zrozumieniu zagadnienia, Tim Shields posługuje się analogią ze świata muzyki.

Potrzebne są różnorodne tony żeby nie było nudno

Kiedy słuchamy melodii, to, co słyszymy można także oddać w reprezentacji graficznej histogramu. Tak samo jak w przypadku histogramu obrazu, będzie on podzielony na różne tony. Dla uproszczenia można określić, że będą one niskie, średnie i wysokie. Jeśli dana melodia będzie się składać tylko z jednego rodzaju tonów uznamy ją za monotonną i na dłuższą metę nie będziemy chcieli jej słuchać. 

Tom nazywa to zjawisko rozpiętością tonalną utworu. I właśnie tą analogią posługuje się w swoim filmie. Wychodząc od utworu muzycznego pokazuje kilka przykładów rozkładów tonów w muzyce i na zdjęciach. Tłumaczy jak powinien wyglądać histogram, oraz w jak sposób go edytować - aby uzyskać odpowiednią rozpiętość tonów na zdjęciu (świateł i cieni). Obejrzyjcie film i posłuchajcie jego wskazówek, żeby jeszcze lepiej zrozumieć proces i łatwiej edytować swoje zdjęcia. 

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Stawiasz swoje pierwsze kroki w ręcznym wywoływaniu filmów i odbitek? A może po prostu chcesz odświeżyć swoją wiedzę? Okiełznanie analogowego środowiska pracy ułatwią...
31
0
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Chcąc sprzedawać produkty w internecie musisz pokazać produkt, tak żeby zachęcić kupującego. Z drugiej strony wytyczne serwisów aukcyjnych mówią o zachowaniu idealnie białego tła. Jak...
50
1
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Interesujesz się streetem? Zobacz jak podchodzi do niego jeden z najważniejszych współczesnych fotografów ulicznych, założyciel kolektywu In-Public, Nick...
182
0
Powiązane artykuły