Jacob Aue Sobol: „Fotografuj jak pijany muzyk grający na pianinie“

Jacob Aue Sobol: „Fotografuj jak pijany muzyk grający na pianinie“

„Fotografuj jak pijany muzyk grający na pianinie“ powiedział kiedyś Jacob Aue Sobol, fotograf agencji Magnum Photos. Mówiąc te słowa miał myśli fotografowanie „z ręki”, pracę z intuicją i sercem oraz decydujący moment, w którym zapominamy, że trzymamy w rękach aparat. Właśnie taka jest wystawa „With and Without You“, której wernisaż odbędzie się 28 września w Leica 6x7 Gallery Warszawa.

Obszerny pokaz zdjęć „With and Without You“ łączy osobistą pracę reporterską Jacoba Aue Sobola i ekspresyjne portrety z wirtuozerią fotografii ulicznej. Ekspozycja jest też drugą wystawą w Leica 6x7 Gallery Warszawa - po entuzjastycznie przyjętym projekcie „Arrivals and departures” pokazywanym w 2013 roku. Jednak „With and Without You“ będzie być może ostatnim pokazem Sobola w Polsce. W lipcu tego roku ogłosił on swoje pożegnanie z fotografią. Teraz jest rybakiem na dalekiej duńskiej wyspie. - To jest mój sposób na zamknięcie starego rozdziału w życiu i rozpoczęcie nowego. Nigdy nie chodziło przecież o tylko fotografię - mówi Sobol.

Fotografie opierające się na bliskości

Sobol w wyrazisty sposób rejestruje intymne spotkania z ludźmi: począwszy od ówczesnej partnerki Sabine z Grenlandii aż do przechodniów uchwyconych w zaułkach tokijskiej dzielnicy rozrywki Shibuya. „With and Without You“ obejmuje aż 150 monochromatycznych kadrów, scalając w jedną historię projekty zrealizowane na Syberii i w Gwatemali, na Grenlandii i w Japonii, w Tajlandii, Ameryce oraz w rodzinnym mieście twórcy - Kopenhadze.

Jacob Aue Sobol nie zajmuje się jednak dokumentacją konkretnych miejsc, tylko pełnymi emocji ludźmi. Sobol odnosi się do długiej tradycji fotografii humanistycznej, której przedstawiciele starali się odkrywać głębię i uniwersalność emocji nie biorąc szczególnie pod uwagę kultury czy wyznania. To co Sobol dodaje to: odwaga, bezkompromisowa wrażliwość i sugestywne spojrzenie na społeczeństwo, nie wyłączając jego marginesu. - Wolę uczestniczyć niż obserwować - kwituje Sobol.

- Te fotografie są bardzo proste. Odzwierciedlają to, kim jest Jakob: osobą z silną potrzebą podejmowania ryzyka, żyjącą pełnią życia, a co najważniejsze wchodzącą w relacje ludzi, których fotografuje - komentuje cykl „With and Without You“ Graham Dickie - Wszystko opiera się na bliskości duchowej uchwyconej przez aparat. Bliskość ta nie jest środkiem prowadzącym do celu, ale celem sam w sobie. Są to zdjęcia, nad którymi nie należy się zastanawiać, tylko je odczuwać. Ich tematem staje się poszukiwanie miłości i relacje międzyludzkie nierzadko dziejące się w trudnych warunkach.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „With and Without You“ odbędzie się 28 września (piątek) o godzinie 19:00 w Leica 6x7 Gallery Warszawa (Mysia 3, II piętro). Natomiast na dzień później, 29 września, zaplanowano spotkanie autorskie z fotografem. Ekspozycję będzie można oglądać do 25 listopada w dniach: poniedziałek-sobota 10:00-20:00, niedziela 12:00-18:00.

Poza tym Leica 6x7 Gallery Warszawa oferuje 150 fotografii Jacoba Aue Sobola - od 2012 roku członka Magnum Photos - każda za 100 euro, w tym również prace nigdy wcześniej niepokazywane. Na wernisażu artysta będzie świętować 42. urodziny. Ekspozycji towarzyszy publikacja "With and Without You" (wyd. Super Labo, 2016 r).

Jacob Aue Sobol - urodzony w 1976 roku w Kopenhadze należy do grona najważniejszych współczesnych fotografów. Zyskał sławę dzięki swej pełnej dynamizmu fotografii czarno-białej. Wyróżnia ją zachwycające wyczucie formy oraz nieoczywiste cechy kompozycji, charakterystyczne dla aparatów kompaktowych używanych przez Sobola. Międzynarodową karierę rozpoczął projektem "Sabine", a kolejne cykle "The Gomez Brito Family", "I Tokyo", "Arrivals and departures", "By the River of Kings", "Home", "America", "Road of Bones" – spotkały się z szerokim zainteresowaniem publiczności i krytyków, przynosząc kolejne wyróżnienia, wśród nich: Leica European Publishers Award (2009), Fogdals Foto Award (2007), Word Press Photo (2006).

wykorzystane zdjęcia: fot. Jacob Aue Sobol „With and Without You“ (materiały prasowe)

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
0
Fujifilm GFX 100 - zdjęcia przykładowe
26 Cze 2019
W nasze ręce trafił król średnioformatowego systemu Fujifilm. Zobaczcie, jak wyglądają 102-megapikselowe zdjęcia z GFX 100!
7
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5