Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jacob Aue Sobol: „Fotografuj jak pijany muzyk grający na pianinie“

0

Autor: Redakcja Fotopolis

24 Wrzesień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

„Fotografuj jak pijany muzyk grający na pianinie“ powiedział kiedyś Jacob Aue Sobol, fotograf agencji Magnum Photos. Mówiąc te słowa miał myśli fotografowanie „z ręki”, pracę z intuicją i sercem oraz decydujący moment, w którym zapominamy, że trzymamy w rękach aparat. Właśnie taka jest wystawa „With and Without You“, której wernisaż odbędzie się 28 września w Leica 6x7 Gallery Warszawa.

Obszerny pokaz zdjęć „With and Without You“ łączy osobistą pracę reporterską Jacoba Aue Sobola i ekspresyjne portrety z wirtuozerią fotografii ulicznej. Ekspozycja jest też drugą wystawą w Leica 6x7 Gallery Warszawa - po entuzjastycznie przyjętym projekcie „Arrivals and departures” pokazywanym w 2013 roku. Jednak „With and Without You“ będzie być może ostatnim pokazem Sobola w Polsce. W lipcu tego roku ogłosił on swoje pożegnanie z fotografią. Teraz jest rybakiem na dalekiej duńskiej wyspie. - To jest mój sposób na zamknięcie starego rozdziału w życiu i rozpoczęcie nowego. Nigdy nie chodziło przecież o tylko fotografię - mówi Sobol.

Fotografie opierające się na bliskości

Sobol w wyrazisty sposób rejestruje intymne spotkania z ludźmi: począwszy od ówczesnej partnerki Sabine z Grenlandii aż do przechodniów uchwyconych w zaułkach tokijskiej dzielnicy rozrywki Shibuya. „With and Without You“ obejmuje aż 150 monochromatycznych kadrów, scalając w jedną historię projekty zrealizowane na Syberii i w Gwatemali, na Grenlandii i w Japonii, w Tajlandii, Ameryce oraz w rodzinnym mieście twórcy - Kopenhadze.

Jacob Aue Sobol nie zajmuje się jednak dokumentacją konkretnych miejsc, tylko pełnymi emocji ludźmi. Sobol odnosi się do długiej tradycji fotografii humanistycznej, której przedstawiciele starali się odkrywać głębię i uniwersalność emocji nie biorąc szczególnie pod uwagę kultury czy wyznania. To co Sobol dodaje to: odwaga, bezkompromisowa wrażliwość i sugestywne spojrzenie na społeczeństwo, nie wyłączając jego marginesu. - Wolę uczestniczyć niż obserwować - kwituje Sobol.

- Te fotografie są bardzo proste. Odzwierciedlają to, kim jest Jakob: osobą z silną potrzebą podejmowania ryzyka, żyjącą pełnią życia, a co najważniejsze wchodzącą w relacje ludzi, których fotografuje - komentuje cykl „With and Without You“ Graham Dickie - Wszystko opiera się na bliskości duchowej uchwyconej przez aparat. Bliskość ta nie jest środkiem prowadzącym do celu, ale celem sam w sobie. Są to zdjęcia, nad którymi nie należy się zastanawiać, tylko je odczuwać. Ich tematem staje się poszukiwanie miłości i relacje międzyludzkie nierzadko dziejące się w trudnych warunkach.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „With and Without You“ odbędzie się 28 września (piątek) o godzinie 19:00 w Leica 6x7 Gallery Warszawa (Mysia 3, II piętro). Natomiast na dzień później, 29 września, zaplanowano spotkanie autorskie z fotografem. Ekspozycję będzie można oglądać do 25 listopada w dniach: poniedziałek-sobota 10:00-20:00, niedziela 12:00-18:00.

Poza tym Leica 6x7 Gallery Warszawa oferuje 150 fotografii Jacoba Aue Sobola - od 2012 roku członka Magnum Photos - każda za 100 euro, w tym również prace nigdy wcześniej niepokazywane. Na wernisażu artysta będzie świętować 42. urodziny. Ekspozycji towarzyszy publikacja "With and Without You" (wyd. Super Labo, 2016 r).

Jacob Aue Sobol - urodzony w 1976 roku w Kopenhadze należy do grona najważniejszych współczesnych fotografów. Zyskał sławę dzięki swej pełnej dynamizmu fotografii czarno-białej. Wyróżnia ją zachwycające wyczucie formy oraz nieoczywiste cechy kompozycji, charakterystyczne dla aparatów kompaktowych używanych przez Sobola. Międzynarodową karierę rozpoczął projektem "Sabine", a kolejne cykle "The Gomez Brito Family", "I Tokyo", "Arrivals and departures", "By the River of Kings", "Home", "America", "Road of Bones" – spotkały się z szerokim zainteresowaniem publiczności i krytyków, przynosząc kolejne wyróżnienia, wśród nich: Leica European Publishers Award (2009), Fogdals Foto Award (2007), Word Press Photo (2006).

wykorzystane zdjęcia: fot. Jacob Aue Sobol „With and Without You“ (materiały prasowe)

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Marka Irix ma przyjemność zaprosić na kolejny w tym roku fotograficzny spacer „Uchwyć ducha Świąt w obiektywie Irix”. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2020 (wtorek),...
0
0
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia,...
0
0
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)