Prawo a fotografia - przedmioty na fotografiach do banków zdjęć

Autor: Michal Grzegorczyk

12 Marzec 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
W tym tygodniu w cyklu "Prawo a fotografia" ekspert serwisu TwojePorady.pl odpowiada na pytanie o fotografie do banków zdjęć, a dokładniej o znajdujące się na nich przedmioty. Zapraszamy do lektury.

Dziękujemy za uwagi, opinie i liczne maile na temat cyklu "Prawo a fotografia". Zgłoszone problemy prawne przekazaliśmy ekspertom z serwisu TwojePorady.pl. Odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania będziemy publikować w kolejnych tygodniach. Oczywiście nadal możecie przesyłać nam opisy wątpliwych z prawnego punktu widzenia sytuacji - piszcie na adres kontakt@fotopolis.pl (dodając w tytule maila "porady prawne").

Oto pytanie, które otrzymaliśmy w jednym z maili: "Pytaniem, które często zadają sobie autorzy zdjęć stockowych jest wykorzystanie różnych obiektów do ich tworzenia. Np. kupują oni kubek, filiżankę, pióro czy telefon komórkowy, następnie robią zdjęcie tej rzeczy, które później chcą sprzedać do banku zdjęć. Oczywiście na zdjęciach nie są widoczne znaki towarowe takie jak logo. Czy takie działanie jest legalne?"

Odpowiada Katarzyna Krupa, Kancelaria Prawna Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy sp.k.: Z punktu widzenia przepisów prawa własności intelektualnej oraz przy założeniu, że fotografowane kształty będą miały charakter zwyczajny, przeciętny, niczym nie wyróżniający się oraz nie mogący w żaden sposób wskazywać na ich producenta (a zwłaszcza będą pozbawione znaków towarowych oraz innych oznaczeń mogących wskazywać na pochodzenie), nie ma przeszkód prawnych, aby wykonywać fotografie takich obiektów, które następnie będą sprzedawane do banku zdjęć.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
10
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)