Prawo a fotografia - przedmioty na fotografiach do banków zdjęć

Autor: Michal Grzegorczyk

12 Marzec 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
W tym tygodniu w cyklu "Prawo a fotografia" ekspert serwisu TwojePorady.pl odpowiada na pytanie o fotografie do banków zdjęć, a dokładniej o znajdujące się na nich przedmioty. Zapraszamy do lektury.

Dziękujemy za uwagi, opinie i liczne maile na temat cyklu "Prawo a fotografia". Zgłoszone problemy prawne przekazaliśmy ekspertom z serwisu TwojePorady.pl. Odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania będziemy publikować w kolejnych tygodniach. Oczywiście nadal możecie przesyłać nam opisy wątpliwych z prawnego punktu widzenia sytuacji - piszcie na adres kontakt@fotopolis.pl (dodając w tytule maila "porady prawne").

Oto pytanie, które otrzymaliśmy w jednym z maili: "Pytaniem, które często zadają sobie autorzy zdjęć stockowych jest wykorzystanie różnych obiektów do ich tworzenia. Np. kupują oni kubek, filiżankę, pióro czy telefon komórkowy, następnie robią zdjęcie tej rzeczy, które później chcą sprzedać do banku zdjęć. Oczywiście na zdjęciach nie są widoczne znaki towarowe takie jak logo. Czy takie działanie jest legalne?"

Odpowiada Katarzyna Krupa, Kancelaria Prawna Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy sp.k.: Z punktu widzenia przepisów prawa własności intelektualnej oraz przy założeniu, że fotografowane kształty będą miały charakter zwyczajny, przeciętny, niczym nie wyróżniający się oraz nie mogący w żaden sposób wskazywać na ich producenta (a zwłaszcza będą pozbawione znaków towarowych oraz innych oznaczeń mogących wskazywać na pochodzenie), nie ma przeszkód prawnych, aby wykonywać fotografie takich obiektów, które następnie będą sprzedawane do banku zdjęć.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i komfortowo?
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i...
Fotograf i filmowiec Krystian Bielatowicz dzieli się z nami swoimi ulubionymi akcesoriami, które ułatwiają mu pracę w licznych podróżach. Od wyboru pasków na konkretne okazje po...
11
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Filmowa estetyka nadal rządzi w świecie filmu i fotografii i nigdzie się na razie nie wybiera. A filtry typu Black Mist to prawdopodobnie najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by uzyskać ten...
24
7 sposobów na lepsze zdjęcia krajobrazowe
7 sposobów na lepsze zdjęcia krajobrazowe
Podejdź do pejzażu jak zawodowiec. Wykorzystaj nasze wskazówki i rób jeszcze lepsze zdjęcia!
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)