prawo a fotografia

Wszystkie artykuły z tagiem: "prawo a fotografia" w serwisie fotopolis.pl:
Wzory umów fotograficznych do pobrania za darmo (2019)
Prowadzisz już działalność fotograficzną, a może dopiero zaczynasz? Aby być pewnym swojej umowy, skorzystaj z 5 wzorów udostępnionych przez serwis Fotoprawo.pl.
11 Sty 2019
Redakcja Fotopolis
0
Wynagrodzenie autorskie: pięć najważniejszych zasad
Polska ustawa o prawie autorskim przyznaje twórcom szereg szczególnych uprawnień. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tej ustawowej ochrony. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych zasad, o których powinien pamiętać każdy twórca-fotograf.
7 Lis 2018
Redakcja Fotopolis
0
Trybunał sprawiedliwości UE w obronie fotografów: Każda publikacja zdjęcia wymaga zgody autora
W dobie internetu o kradzież zdjęcia łatwiej niż kiedykolwiek. Wiele osób wychodzi też z założenia, że skoro zdjęcie było powielane wiele razy i jest ogólnodostępne, ma prawo je wykorzystać. Nic bardziej mylnego. Na potwierdzenie mamy wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
10 Sie 2018
Maciej Luśtyk
0
Chcesz fotografować najważniejsze wydarzenia sportowe? Oto co musisz wiedzieć o akredytacjach
Na każdą wielką imprezę sportową potrzebna jest akredytacja. Na wstępie jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest akredytacja, czemu służy oraz w jaki sposób można ją uzyskać.
11 Lip 2018
Redakcja Fotopolis
1
RODO a fotografia - zapytaliśmy prawnika o najczęstsze wątpliwości
Nowe przepisy w zakresie ochrony i przetwarzania danych osobowych, choć już obowiązują, nadal budzą wiele wątpliwości wśród zawodowych fotografów. Na ich temat rozmawialiśmy z ekspertem od prawa autorskiego, Karoliną M. Wojciechowską.
13 Cze 2018
Maciej Luśtyk
8
O fotografii ślubnej w świetle prawa
W ferworze przygotowań do ślubu łatwo może zapomnieć o tym, że warto dokładnie ustalić w umowie z fotografem wzajemne oczekiwania co zdjęć ślubnych. Żeby wspomnienie o tym wyjątkowym dniu pozostało niezmącone, a fotograf mógł w spokoju wykonywać swoją pracę, warto by obie strony znały swoje prawa i obowiązki.
13 Kwi 2018
Redakcja Fotopolis
5
Praca z modelką a prawa do wizerunku + wzór umowy do pobrania [PDF]
Większość fotografii ma swoich bohaterów. Takie zdjęcie ma silny związek nie tylko ze swoim autorem, ale i z osobą na nim utrwaloną. Ta sytuacja nierzadko prowadzi do konfliktów. Jak je rozstrzygać?
8 Lut 2018
Redakcja Fotopolis
1
Jak skutecznie uniemożliwić wykonywanie zdjęć w niedozwolonych miejscach? Naukowcy mają na to sposób
Aparaty w smartfonach zupełnie zmieniły oblicze amatorskiej fotografii, sprawiając, że dziś zdjęcia robi naprawdę każdy. W niektórych sytuacjach stają się one jednak plagą. Dotychczas nie było skutecznego sposobu jej zapobiegnięcie, naukowcy mają jednak rozwiązanie.
19 Paź 2017
Maciej Luśtyk
3
Polski sąd przyznał 7 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za kradzież i przeróbkę zdjęcia
Wbrew temu co niektórzy sądzą, w Polsce także można uzyskać uczciwe odszkodowanie w przypadku bezprawnego wykorzystania zdjęć. Jak informuje serwis rp.pl kolejny tego typu proces został rozstrzygnięty na korzyść fotografa, a cała sprawa kosztowała winnego aż 7 tys. zł.
10 Sie 2017
Maciej Luśtyk
2
Pozew o miliard dolarów: znamy oficjalne stanowisko Getty Images
W zeszłym tygodniu informowaliśmy Was o wyjątkowym pozwie wytoczonym przez oszukaną fotografkę agencji Getty Images. Z początku przedstawiciele agencji milczeli, teraz jednak wystosowali oficjalne oświadczenie.
1 Sie 2016
Maciej Luśtyk
0