Prawo i Sztuka - komiks o zagadnieniach prawa autorskiego

Autor: Maciej Luśtyk

2 Grudzień 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Nikon Polska, wraz ze studentami UW i ASP opracował komiks podejmujący zagadnienia prawa autorskiego. Publikacja jest efektem wieloletnich obserwacji środowiska pracy artystów i fotografów.

Komiks "Law Story: Prawo i Sztuka" powstał w ramach projektu “Twoje zdjęcie, twoje prawo”, który Nikon Polska rozwija z powodzeniem od 2011 roku, a którego głównym celem jest edukacja i zwrócenie uwagi środowiska medialnego na zagadnienia prawa autorskiego. Komiksowa forma przewodnika po prawach autorskich jest odpowiedzią na problem zawiłości języka prawniczego, który często bywa nieczytelny i źle interpretowany.

Jak mówi pomysłodawca projektu Wiktor Sobolewski “Język prawniczy jest hermetycznym slangiem, który rozumieją na ogół tylko prawnicy, a samo prawo w Polsce jest postrzegane jako „nudne, trudne i mało lubiane”. Nikon Polska ze względu na współpracę z fotografami, agencjami i wydawnictwami zajmuje miejsce między obowiązującym prawem, a właśnie tą sferą praktycznego wykorzystania utworów. Stąd zrodziła się inicjatywa stworzenia prostego narzędzia, które zilustruje ten zawiły język prawniczy”

W komiksie znajdziemy 12 oddzielnych historii komentujących różne zagadnieniach z zakresu prawa autorskiego, praw osobistych i majątkowych, praw do wizerunku i licencjonowania utworów fotograficznych. Każda z historii została ciekawie zilustrowana przez studentów ASP.

Komiks dostępny jest do pobrania za darmo za pośrednictwem serwisów Google Play, iTunes i Issuu.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu...
9
Historia fotografii po polsku - „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989”
Historia fotografii po polsku - „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989”
Wydana przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu książka „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989” to największy dotychczas zbiór tekstów dotyczących polskiej...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)