Prawo i Sztuka - komiks o zagadnieniach prawa autorskiego

Autor: Maciej Luśtyk

2 Grudzień 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Nikon Polska, wraz ze studentami UW i ASP opracował komiks podejmujący zagadnienia prawa autorskiego. Publikacja jest efektem wieloletnich obserwacji środowiska pracy artystów i fotografów.

Komiks "Law Story: Prawo i Sztuka" powstał w ramach projektu “Twoje zdjęcie, twoje prawo”, który Nikon Polska rozwija z powodzeniem od 2011 roku, a którego głównym celem jest edukacja i zwrócenie uwagi środowiska medialnego na zagadnienia prawa autorskiego. Komiksowa forma przewodnika po prawach autorskich jest odpowiedzią na problem zawiłości języka prawniczego, który często bywa nieczytelny i źle interpretowany.

Jak mówi pomysłodawca projektu Wiktor Sobolewski “Język prawniczy jest hermetycznym slangiem, który rozumieją na ogół tylko prawnicy, a samo prawo w Polsce jest postrzegane jako „nudne, trudne i mało lubiane”. Nikon Polska ze względu na współpracę z fotografami, agencjami i wydawnictwami zajmuje miejsce między obowiązującym prawem, a właśnie tą sferą praktycznego wykorzystania utworów. Stąd zrodziła się inicjatywa stworzenia prostego narzędzia, które zilustruje ten zawiły język prawniczy”

W komiksie znajdziemy 12 oddzielnych historii komentujących różne zagadnieniach z zakresu prawa autorskiego, praw osobistych i majątkowych, praw do wizerunku i licencjonowania utworów fotograficznych. Każda z historii została ciekawie zilustrowana przez studentów ASP.

Komiks dostępny jest do pobrania za darmo za pośrednictwem serwisów Google Play, iTunes i Issuu.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Nowy numer Digital Photographer Polska - ruszyła przedsprzedaż
Nowy numer Digital Photographer Polska - ruszyła przedsprzedaż
Energia miasta kontra siła krajobrazu. Wakacyjne wydanie kwartalnika Digital Photographer Polska jest już dostępne na ulubionykiosk.pl. Kupicie je teraz taniej i z darmową wysyłką. A co w...
14
Ameryko, nie odwracaj wzroku! Ponury obraz USA w “American Geography” Matta Blacka
Ameryko, nie odwracaj wzroku! Ponury obraz USA w “American Geography” Matta Blacka
To będzie jedna z najważniejszych premier tego roku. Matt Black przejechał ponad 100 tysięcy mil przez 46 stanów i Portoryko, żeby pokazać “niewidzialną” Amerykę.
25
Bartek Warzecha, „Przedstawienia” - gdzie kończy i zaczyna się teatr?
Bartek Warzecha, „Przedstawienia” - gdzie kończy i zaczyna się teatr?
Nowa książka fotograficzna Bartka Warzechy to wyjątkowa opowieść o świecie zbudowanym na wzór teatru i z teatralnej materii.
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)