Pomysł na nudę: zamień swój pokój w camerę obscurę

Autor: Andrzej Wencel

25 Marzec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Pewnie wielu z was próbowało już kiedyś konstruować ciemnię optyczną z pudełka po zapałkach, albo po butach. Może najwyższy czas zmienić skalę?

Fotograf Brendan Barry, znany z różnych szalonych pomysłów, jak aparat z chleba albo owoców, w bardzo przystępny i dokładny sposób opisuje krok po kroku to, jak zabrać się do przemiany pokoju w gigantyczną ciemnię optyczną i co będzie nam do tego potrzebne.

Metoda znana od starożytności

Początki tego typu obrazowania datuje się jeszcze na czasy starożytnej Grecji. Euklides jako pierwszy opisał w „Optyce” możliwość powstawania obrazu na powierzchniach, po przepuszczeniu promieni słonecznych przez niewielki otwór.

Pierwszy znany naukowy opis ciemni optycznej znajduje się w rękopisach arabskiego matematyka Alhazena z Bastry. Najsłynniejszą jego pracą był traktat o optyce Kitab-al-Manadhirn. Księga wydana po łacinie w Średniowieczu wywarła wielki wpływ na naukę. W swoich początkach camera obscura służyła astronomom do obserwacji rocznych torów, po jakich porusza się słońce, plam słonecznych i księżyca. Służyła też jako pomoc przy wykonywaniu rysunków. Leonadro da Vinci korzystał na przykład z jej pomocy przy tworzeniu swoich prac i określaniu perspektywy.

Camera obscura w twoim pokoju

Film Brendana przede wszystkim pozwala bardzo przystępnych krokach zrozumieć zasadę działania Camera Obscura na każdym etapie powstawania obrazu. Dowiecie się m.in. czego będziecie potrzebować i jak przygotować pomieszczenie, którego użyjecie do fotografowania, jakich soczewek i obiektywów używać i jak to wszystko wpłynie na efekty uzyskane na odbitce. Wreszcie czym wyciemniać pokój i pomieszczenie do wywoływania. Będziecie mogli podejrzeć także cały proces naświetlania i wywoływania materiału.

Taka ciemnia daje dużo możliwości odwzorowania obrazu. Można nawet ustawiać ostrość na pożądany obiekt - przez przysuwanie bądź odsuwanie materiału światłoczułego od krawędzi otworu przez który rzucamy obraz. Dlatego nie dajcie się zwieść prymitywnej konstrukcji i wykonaniu.

Przygotujcie się na 30 min potężnej dawki wiedzy ciekawostek i dobrej zabawy. A później na kilka dobrych godzin pracy na tym projektem DIY.

 

Skopiuj link

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Tworzenie w Photoshopie efektów świetlnych nie należy do najprostszych, szczególnie w edycji portretu. Unmesh z PiXimperfect w swoim tutorialu w przejrzysty sposób pokazuje jak do zdjęcia...
0
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
4
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji astrofotografii
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji...
Wybierasz się fotografować Perseidy? Zobacz, jak wyciągnąć najwięcej ze zdjęć nocnego nieba. Lonely Speck udostępnia za darmo kurs postprodukcji...
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)