Pomysł na nudę: zamień swój pokój w camerę obscurę

0
Andrzej Wencel
25 Marzec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Pewnie wielu z was próbowało już kiedyś konstruować ciemnię optyczną z pudełka po zapałkach, albo po butach. Może najwyższy czas zmienić skalę?

Fotograf Brendan Barry, znany z różnych szalonych pomysłów, jak aparat z chleba albo owoców, w bardzo przystępny i dokładny sposób opisuje krok po kroku to, jak zabrać się do przemiany pokoju w gigantyczną ciemnię optyczną i co będzie nam do tego potrzebne.

Metoda znana od starożytności

Początki tego typu obrazowania datuje się jeszcze na czasy starożytnej Grecji. Euklides jako pierwszy opisał w „Optyce” możliwość powstawania obrazu na powierzchniach, po przepuszczeniu promieni słonecznych przez niewielki otwór.

Pierwszy znany naukowy opis ciemni optycznej znajduje się w rękopisach arabskiego matematyka Alhazena z Bastry. Najsłynniejszą jego pracą był traktat o optyce Kitab-al-Manadhirn. Księga wydana po łacinie w Średniowieczu wywarła wielki wpływ na naukę. W swoich początkach camera obscura służyła astronomom do obserwacji rocznych torów, po jakich porusza się słońce, plam słonecznych i księżyca. Służyła też jako pomoc przy wykonywaniu rysunków. Leonadro da Vinci korzystał na przykład z jej pomocy przy tworzeniu swoich prac i określaniu perspektywy.

Camera obscura w twoim pokoju

Film Brendana przede wszystkim pozwala bardzo przystępnych krokach zrozumieć zasadę działania Camera Obscura na każdym etapie powstawania obrazu. Dowiecie się m.in. czego będziecie potrzebować i jak przygotować pomieszczenie, którego użyjecie do fotografowania, jakich soczewek i obiektywów używać i jak to wszystko wpłynie na efekty uzyskane na odbitce. Wreszcie czym wyciemniać pokój i pomieszczenie do wywoływania. Będziecie mogli podejrzeć także cały proces naświetlania i wywoływania materiału.

Taka ciemnia daje dużo możliwości odwzorowania obrazu. Można nawet ustawiać ostrość na pożądany obiekt - przez przysuwanie bądź odsuwanie materiału światłoczułego od krawędzi otworu przez który rzucamy obraz. Dlatego nie dajcie się zwieść prymitywnej konstrukcji i wykonaniu.

Przygotujcie się na 30 min potężnej dawki wiedzy ciekawostek i dobrej zabawy. A później na kilka dobrych godzin pracy na tym projektem DIY.

 

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Prosta matematyka pomoże usunąć niechciane zafarby z dowolnego zdjęcia
Prosta matematyka pomoże usunąć niechciane zafarby z dowolnego zdjęcia
Dzięki zrozumieniu prostego równania oraz wykorzystaniu odpowiedniej maski w Photoshopie unikniesz kolorystycznych „zafarbów” na zdjęciu.
18
3
Zostań certyfikowanym specjalistą od postprodukcji w DaVinci Resolve. Blackmagic udostępnia darmowy program szkoleniowy
Zostań certyfikowanym specjalistą od postprodukcji w DaVinci Resolve. Blackmagic udostępnia...
DaVinci Resolve to fantastyczna, a co najważniejsze darmowa alternatywa dla filmowych aplikacji z pakietu Adobe. Producent robi kolejny krok, by wyprzedzić swojego...
79
0
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Wygląd skóry na zdjęciach to obsesja niejednego fotografa i retuszera. Zobacz, jak uzyskać efekt wykorzystywany w postprodukcji sesji beauty.
33
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)