Pudełko, szkło powiększające i skaner, czyli jak zrobić cyfrowy aparat otworkowy

Autor: Krzysztof Mularczyk

11 Czerwiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Chyba każdy wie, jak działa camera obscura, ale Sean Anderson podpowiada, jak w prosty sposób ją rozbudować i wykorzystać do tworzenia intrygujących cyfrowych zdjęć rodem z wielkiego formatu.

“Camera Obscura to ciekawe i łatwe do zbudowania podstawowe narzędzie fotograficzne, ale co by było, gdybyś użył przenośnego skanera dokumentów do digitalizacji obrazów stworzonych za jej pomocą? - pyta w swoim filmie Sean Anderson z Fotodiox i omawia, jak przy pomocy kartonu, szkła powiększającego i plastikowego ekranu zbudować wielkoformatowy aparat.

Wykorzystując przy tym cyfrowy aparat albo skaner (Anderson poleca wygodny iScan do dokumentów) można “analogowy” obraz, nawet ruchomy, łatwo zapisać w formie cyfrowej. W efekcie otrzymujemy zdjęcia lub filmy jak z aparatu wielkoformatowego.

Camera Obscura jest najstarszym istniejącym typem aparatu fotograficznego, a jej początki - jak się przypuszcza - sięgają nawet paleolitycznych malowideł jaskiniowych. Udokumentowane obserwacje z użyciem tego prostego instrumentu optycznego były już prowadzone przez starożytnych Chińczyków, Greków i Arabów.

Przykład zdjęć zarejestrowanych aparatem wykonanym z pudełka, fot. Sean Anderson
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Dopiero co producent opublikował pierwszy teaser nowego aparatu, a do sieci już wyciekły jego zdjęcia. Czy ma szansę stać się klasykiem?
18
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Według donosów premiera nowej uniwersalnej pełnej klatki Nikona odbędzie się już w czerwcu. Do sieci wyciekła już spodziewana specyfikacja aparatu. Zapowiada się całkiem...
13
Wystartował Letni Caschback Canon - rabaty na aparaty i obiektywy do 1500 zł
Wystartował Letni Caschback Canon - rabaty na aparaty i obiektywy do 1500 zł
Rozpoczął się letni cashback na wybrane sprzęty fotograficzne oraz kompaktowe drukarki do zdjęć od marki Canon. Kupując produkty objęte promocją, można otrzymać zwrot za zakupy w...
1
Powiązane artykuły