Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jacek Ożóg sfotografował Gdańsk… swoim samochodem

Każdy amator fotografii analogowej powinien choć raz w życiu zbudować swój własny aparat otworkowy. Jacek Ożóg poszedł o krok dalej i zamienił w niego swój własny samochód.

0

Autor: Maciej Luśtyk

24 Marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

Zwykle, gdy myślimy o aparatach otworkowych, na myśl przychodzą nam miniaturowe konstrukcje sklecone z kartonów, starych opakowań po filmach czy puszek. Pracując nad swoja pracą dyplomową w Sopockiej Szkole Fotografii, Jacek Ożóg myślał o fotografii otworkowej w znacznie szerszych kategoriach i postanowił stworzyć camerę obscurę na kołach.

W tylnej klapie mojego Volkswagena Transportera zrobiłem otworek o średnicy 1,2 mm, a w środku zmontowałem moją matówkę, czyli stelaż na ustawianie papierów fotograficznych, na których powstawał obraz negatywowy. Taka ruchoma matówka, która przy oddalaniu działała jak zoom. Miałem też możliwość regulacji perspektywy, pochylając stelaż do przodu, do tyłu oraz na boki. - wspomina fotograf.

Wszystko to działało jak przy pracy z wielkoformatowym aparatem, ale bez obiektywu. Dodatkową satysfakcją była możliwość przebywania w środku aparatu przy wykonywaniu zdjęć. Podczas naświetlania, w moim "aparacie" pracowałem jak w ciemni analogowej, przysłaniając miejsca już odpowiednio naświetlone, aby w innych partiach obrazu wydobyć szczegóły w cieniach. - dodaje.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)
 

Przy ekwiwalencie przysłony równym f/750, naświetlanie poszczególnych kadrów trwało od 2,5 do 10 minut. Następnie, w tradycyjnej ciemni, naświetlając zdjęcia stykowo fotograf uzyskał pozytywy w skali 1:1. Praca nad dyplomem trwała 4 miesiące. Łącznie powstało 12 wyjątkowych “gdańskich” tryptyków, zawierających po 3 fotografie o rozmiarze 40 x 30 cm.

Więcej zdjęć fotografa znajdziecie na jego profilu w serwisie Facebook.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
ND Awards 2020 - Polacy na podium
ND Awards 2020 - Polacy na podium
Za nami kolejna edycja konkursu Neutral Density Photography Awards. Główną nagrodę zdobywa Natalie Lennard ze swoją naturalistyczną serią dotyczącą macierzyństwa. Na...
104
1
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat  - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Swoją pierwszą wystawę miał w wieku… 94 lat. Kuratorem był wnuk, z pomocą którego w tym roku Wojciech Tuszko wydał swój pierwszy album.
596
1
International Landscape Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia krajobrazowe roku
International Landscape Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia krajobrazowe roku
Oto najlepsze fotografie krajobrazu z tegorocznej odsłony konkursu ILPOTY. Wśród wyróżnionych znalazł się także Polak, Marek Biegalski.
18
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)