Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

iPhone - przegląd najciekawszych aplikacji fotograficznych: Edycja

Drugą część naszego cyklu skierowanego do użytkowników smartfona iPhone poświęcamy aplikacjom umożliwiającym edycję na jego ekranie. Poznajcie aplikacje Photoshop Express, Camera+ i Snapseed.
0

Autor: Marcin Grabowiecki

14 Kwiecień 2012
Artykuł na: 6-9 minut

Snapseed

To najbardziej zaawansowana spośród wszystkich trzech opisywanych w tym odcinku aplikacji. Jej główna zaleta to możliwość obróbki wybranych fragmentów zdjęcia.

Ikony z dołu ekranu pozwalają nam przejść przez kolejne etapy obróbki. Pierwszy z nich to możliwość regulacji kontrastu całego zdjęcia. W kolejnym etapie możemy już wpłynąć na wskazany fragment zdjęcia. Wybieramy punkt, w którym wstawiamy specjalny znacznik. Za pomocą dwóch palców regulujemy promień okręgu, którego środek wyznacza wybrany przez nas punkt. Okrąg określa zarazem zakres działania efektu. Przesuwając palcem po ekranie w górę i w dół wybieramy parametr, który chcemy zmienić. Do wyboru jest: jasność, kontrast i nasycenie. Przesuwając palcem w lewo lub w prawo regulujemy wartości wybranego parametru. Brzmi to może skomplikowanie, ale po przyswojeniu sobie zasady działania korzystanie z tej opcji jest proste.

Następnym punktem w pracy nad zdjęciem jest obróbka całości obrazu. Możemy zmienić m.in. balans bieli, jasność i nasycenie. Do dyspozycji mamy także dwa sposoby wyostrzania, możliwość selektywnego rozmycia zdjęcia według kilku algorytmów oraz precyzyjnie regulowany efekt "tilt&shift".

Przy zamianie obrazu na czarno-biały do wyboru jest wielkość ziarna oraz kontrast i jasność zdjęcia. To ciekawa funkcja, której nie posiadają inne opisywane przez nas aplikacje. Aby uzyskać efekt starej odbitki stworzona została opcja "Vintage", dzięki której możemy nałożyć na zdjęcie kilka rodzajów tekstur, których rozmieszczenie możemy zmieniać. To samo dotyczy "efektu dramatycznego" oraz filtra "grunge". W przypadku ramki jest tylko czarna na białym tle. Możemy za to wybrać precyzyjnie jej wielkość i szerokość białego marginesu. Do tego dochodzi możliwość prostowania, obracania, kadrowania obrazu oraz dzielenia się gotową pracą za pomocą maila i portali społecznościowych.

Obsługa aplikacji jest intuicyjna i przyjemna. Kiedy pozna się sposób jej działania obsługuje się ją szybko i sprawnie. W prawym górnym rogu znajduje się ikonka, po dotknięciu której widzimy oryginalne zdjęcia. W lewym górnym rogu dostępne są podpowiedzi dotyczące obsługi danej funkcji.

Snapseed oferuje wiele zaawansowanych funkcji, do których dostęp jest łatwy i szybki. Aplikacja daje także możliwość precyzyjnego ustawienia wielu parametrów i efektów, tym samym powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających.

Cena: 3,99 euro

Zdjęcie przekształcone za pomocą aplikacji Snapseed
Zdjęcie przekształcone za pomocą aplikacji Snapseed
Zdjęcie przekształcone za pomocą aplikacji Snapseed

Następna

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One to popularny program służący do edycji plików RAW i katalogowania zdjęć, który jest używany przez wielu profesjonalistów. Jego nowa odsłona wprowadza dużo istotnych zmian, które...
0
0
Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania
Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania
Adobe Lightroom Mobile jest już w pełni darmową aplikacją służącą do postprodukcji zdjęć, z której możemy korzystać na urządzeniach mobilnych pracujących na systemach iOS i Android. Jednak czy...
3
0
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Wraz z końcem czerwca 2015 roku firma Fujifilm udostępniła długo wyczekiwaną aktualizację oprogramowania X-T1. W związku z tym w naszej redakcji pojawiły się dwa egzemplarze flagowego modelu...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (16)