Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Cena / Jakość:
5.5
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Marka:
Mitakon
Nasza ocena:

78%

Wyższa rozdzielczość oraz lepsze korygowanie wad układu optycznego to najważniejsze usprawnienia Mitakona Speedmaster 35 mm f/0.95 II - drugiej generacji ultrajasnego obiektywu przeznaczonego do bezlusterkowców z matrycą APS-C.

0

Autor: Michał Chrzanowski

26 Sierpień 2016
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Ustawianie ostrości

Testowany Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II to w pełni manualna konstrukcja. Dlatego też, aby efektywnie korzystać z obiektywu potrzebne będą wprawa i doświadczenie - ogniskowa 35 mm i jasność f/0.95 powodują, że głębia ostrości jest ekstremalnie mała. W konsekwencji obiektyw nie wybacza choćby najmniejszych błędów - zwłaszcza na najszerzej otwartej przysłonie.

Ustawiać ostrość będziemy za pomocą wąskiego pierścienia, który mimo wyczuwalnego oporu działa bardzo płynnie. Aby pokonać cały zakres przeostrzania, od nieskończoności po najkrótszą odległość ostrzenia, należy wykonać obrót o około 140 stopni. Jest to więc odpowiedni balans pomiędzy szybkością a precyzją manualnego ustawiania ostrości. Z kolei minimalna odległość ostrzenia od fotografowanego obiektu wynosi 35 cm.

W praktyce pomoce okażą się także wskaźniki umieszczone pod pierścieniem, które informują o odległości pomiędzy fotografowanym obiektem a aparatem oraz o głębi ostrości. Do tego dochodzi focus peaking, który jest dostępny w nowszych generacjach bezlusterkowców. Ten w większości przypadków sprawdza się bardzo dobrze. Jednak pewne problemy mogą pojawić się w momencie fotografowania z ręki na przysłonie f/0.95. Ta da nam bardzo małą głębię ostrości, przez co jej poprawne ustawienie w danym punkcie (na przykład na oku fotografowanej osoby) może okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Reprezentujący średnią półkę cenową, manualny Irix 45 mm f/1.4 obiecuje wykonanie i rezultaty godne obiektywu wyższej klasy. Sprawdziliśmy jak ta egzotyczna ogniskowa sprawdza się w praktyce.
13
0
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Jakich efektów możemy spodziewać się po profesjonalnym obiektywie standardowym z serii Lumix S? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane szkłem Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4.
10
12
Powiązane artykuły