Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 - 20 razy tańszy odpowiednik Summiluxa

Autor: Maciej Luśtyk

1 Grudzień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Nowy obiektyw z serii Speedmaster to jasna portretówka dla osób, które kochają Leikę, ale już mniej ceny natywnych obiektywów. Nowe szkło kosztuje 600 dolarów i będzie dostępne także z mocowaniami Canon RF, Nikon Z i Sony E.

Nie ma chyba osoby, której nie oczarowałyby dalmierzowe aparaty Leiki. Niestety ze względu na niebotyczne ceny optyki jest to nadal system dla nielicznych. Od pewnego czasu chińscy producenci optyki udowadniają jednak, że aby cieszyć się pracą w systemie M nie trzeba sprzedawać przysłowiowej nerki. A najnowszy Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 tylko utwierdza nas w tym przekonaniu - to ponad 20-krotnie tańszy odpowiednik modelu Leica Summilux-M 90 mm f/1.5 APSH.

Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 to konstrukcja budżetowa, ale zapowiada się naprawdę nieźle

Szkło zbudowana na bazie 9 elementów w 6 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki o obniżonej dyspersji oraz 2 soczewki HR. Do tego 9-listkowa przysłona, którą domkniemy do f/16, i minimalna odległość ostrzenia wynosząca 110 cm. W odróżnieniu od konstrukcji Leiki nie znajdziemy tu soczewek asferycznych i raczej nie ma się co łudzić, że konstrukcja Mitakona dostarczy nam porównywalnej ostrości i kontrastu do natywnego Summiluxa.

Nowy Speedmaster i tak wypada jednak całkiem imponująco. Według producenta jest to bowiem konstrukcja apochromatyczna, praktycznie pozbawiona problemu aberracji chromatycznej, co przy szeroko otwartej przysłonie może mieć bardzo dużej znaczenie.

Nowy Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 z Summiluxem wygrywa wagą (770 g kontra 1010 g) i oferuje łudząco podobny, pasujący do stylistyki Leiki design - nawet z bliska trudno będzie poznać, że fotografujemy „kundlem”.

Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 - oficjalne zdjęcia przykładowe

Jeśli zaś chodzi o sam charakter obiektywu, możemy wstępnie ocenić go oglądając oficjalne zdjęcia przykładowe producenta. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości, ale i tak wygląda na to, że jest naprawdę nieźle. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że natywny rywal kosztuje ponad 20 razy więcej.

Co chyba jednak najważniejsze, nową konstrukcją będą mogli cieszyć się nie tylko użytkownicy Leiki. Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 zadebiutuje także w wersjach z mocowaniami Canon RF, Nikon Z i Sony E, co pozwolić ma także na wygodną pracę z adapterami realizującymi autofokus na manualnych obiektywach.

Cena i dostępność

Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 dostępny jest do kupienia za pośrednictwem oficjalnego sklepu producenta, w dwóch wariantach kolorystycznych, w cenie 599-650 dolarów (ok. 2500-2660 zł w zależności od wersji), z darmową wysyłka na cały świat. Szkło objęte jest 5-letnią gwarancją producenta.

Należy mieć tylko na uwadze, że w przypadku wysyłki z Azji narażamy się na ewentualne dodatkowe opłaty celne. Póki co nie wiemy kiedy i w jakiej cenie obiektyw zawita na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zyoptics.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF - kompaktowy, niedrogi teleobiektyw lustrzany
Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF - kompaktowy, niedrogi teleobiektyw lustrzany
Tokina zaprezentowała kolejne szkło z serii kompaktowych teleobiektywów stworzonych w technologii lustrzanej. Obiektyw jest w pełni manualny i oferuje średnią jasność,...
4
Obiektywy Rockstar - kolejna supertania manualna Chińska optyka do bezlusterkowców
Obiektywy Rockstar - kolejna supertania manualna Chińska optyka do bezlusterkowców
Na rynku pojawiły się kolejne chińskie, budżetowe obiektywy manualne, tym razem sygnowane marką Rockstar. W ofercie modele do aparatów Sony, Canon, Nikon, Leica i...
6
Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S - Nikon prezentuje profesjonalny teleobiektyw do bezlusterkowców
Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S - Nikon prezentuje profesjonalny teleobiektyw do bezlusterkowców
Ma wbudowany konwerter, nowy układ optyczny, nowy system AF i jest wyraźnie lżejszy od wersji do lustrzanek. Nikon oficjalnie prezentuje swój flagowy teleobiektyw Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S i...
21
Powiązane artykuły