Mitakon Speedmaster 20 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

2 Wrzesień 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Szukacie wzorowej ostrości i pełnoklatkowej plastyki w obiektywie szerokokątnym do aparatu APS-C? Manualny Mitakon Speedmaster 20 mm f/0.95 przełamuje schematy oddając w ręce użytkowników najjaśniejszy obiektyw tego typu na rynku.

Obiektywy szerokokątne rzadko należą do bardzo jasnych. Jeszcze rzadziej, gdy są to szkła do aparatów APS-C. Tymczasem Zhong Yi Optics przełamuje schemat i prezentuje superjasne szkło z linii Speedmaster, które z pewnością znajdzie się na radarze użytkowników mniejszych aparatów podążających za ciekawą plastyką. Nowy Mitakon Speedmaster 20 mm f/0.95 jest najjaśniejszym szkłem w swojej klasie, oferując efekty zbliżone do pełnoklatkowego obiektywu 30 mm f/1.4.

Szkło bazuje na układzie 13 elementów w 8 grupach oraz 9-listkowej przysłonie i oprócz imponującej jasności oferować ma także ponadprzeciętną rozdzielczość. Producent zapewnia, że ostrość stoi tu na wysokim poziomie już od nominalnej wartości przysłony f/0.95, co zapewne ucieszy osoby, które jasność tę chciałyby wykorzystać do fotografii krajobrazowej czy astrofotografii.

Obiektyw pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 30 cm i przyjmuje filtry o średnicy 72 mm. Jak na swoje możliwości zachowuje też przyzwoite gabaryty - waży 600 g przy wymiarach 76 x 93 mm. Nie jest to więc być może typowa kompaktowa stałka, ale nie będzie to też obiektyw znacznie zmniejszający komfort pracy.

Jedynym minusem jest fakt, że jest to szkło w całości manualne - bez silnika AF, czy nawet układu elektroniki, który pozwalałaby na współpracę z aparatem w trybach półautomatycznych.

Cena i dostępność

Co chyba najważniejsze, nowy Mitakon Speedmaster 20 mm f/0.95 jest przystępnie wyceniony. Szkło trafia na rynek w wariantach z mocowaniami Sony E, Nikon Z, Canon RF i Fujifilm X w cenie 399 dolarów, czyli ok. 1500 zł.

Dokładnej polskiej ceny ani daty pojawienia się obiektywu na naszym rynku jeszcze nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zyoptics.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Popularny lustrzankowy zoom dla amatorów fotografii wchodzi na rynek w wersji do bezlusterkowców. Nowy Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 ma oferować duży zasięg i małą wagę, choć jest większy i cięższy...
2
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron poinformował, że pracuje nad wprowadzeniem na rynek obiektywu 18-300 mm F3.5-6.3 Di III-A VC VXD w wersjach z mocowaniami Canon RF i Nikon Z. To świetna wiadomość dla amatorów,...
1
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze sportem)
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze...
Sony prezentuje pierwszy na świecie zoom 50-150 mm ze stałym światłem f/2. Szkło odznaczać ma się ponadprzeciętną optyką i jak na swoje możliwości zachowuje także przystępne wymiary....
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)