Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II w wersji do Mikro Cztery Trzecie to superjasny manualny obiektyw portretowy

3

Autor: Maciej Luśtyk

16 Kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Druga generacja jasnego obiektywu Speedmaster 35 mm debiutuje w wersji z mocowaniem M43, oddając w ręce użytkowników wyjątkowo jasny obiektyw portretowy w dobrej cenie.

System Mikro Cztery Trzecie nie jest być może najlepszym wyborem dla osób zakochanych w „kremowym” bokeh i papierowej głębi ostrości, charakterystycznej dla jasnych pełnoklatkowych obiektywów, ale producenci zewnętrzni robią wiele, by oddać w ręce użytkowników jak największe możliwości.

Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II to niedrogi ekwiwalent obiektywu 70 mm f/1.8

Portreciści pracujący na korpusach Olympus i Panasonic właśnie otrzymali kolejną jasną i stosunkowo niedroga portretówkę do aparatów z matrycami M43. Mowa oczywiście o modelu Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II, który w końcu trafia na rynek w wersji z tym mocowaniem, oferując nam ekwiwalent ogniskowej 70 mm i głębię ostrości jak przy pełnoklatkowym obiektywie f/1.8. Dodatkowo rzeczywista transmisja światła odpowiadająca obiektywowi f/0.95 pozwoli fotografować w słabszym świetle na niższych czułościach i zniwelować niedogodności wynikające z użycia mniejszej matrycy.

Podobnie jak w przypadku innych wersji, układ optyczny bazuje tu na 11 elementach w 8 grupach, wśród których znajdziemy 1 soczewkę o obniżonej dyspersji i 5 soczewek o zwiększonej refrakcji. Do tego 9-listkowa przysłona i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 35 mm, co pozwoli nam ok. 2 razy bardziej zbliżyć się do fotografowanego obiektu niż w przypadku konstrukcji pełnokatkowych o podobnych możliwościach. Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 55 mm.

Układ optyczny obiektywu Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II

Należy jedynie pamiętać, że Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II to obiektyw w pełni manualny, bez systemu AF i elektroniki, która umożliwiałaby pracę w trybach preselekcji. Konieczne będzie więc w pełni ręczne ustawianie ekspozycji i ostrzenie. Szkło jest za to całkiem kompaktowe. Obiektyw mierzy 62 × 58 mm przy wadze 390 g.

Przeczytaj także:
Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II - test obiektywu

Wyższa rozdzielczość oraz lepsze korygowanie wad układu optycznego to najważniejsze usprawnienia Mitakona Speedmaster 35 mm f/0.95 II - drugiej generacji ultrajasnego obiektywu przeznaczonego do bezlusterkowców z matrycą APS-C. [Czytaj więcej]

O tym jak obiektyw radzi sobie w praktyce możecie przekonać się z naszego testu tego modelu w wariancie do matryc APS-C.

Cena i dostępność

Ewentualne niewygody wynagradza nam stosunkowo niewielka cena obiektywu, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że najjaśniejsze natywne obiektywy w systemie oferują światło f/1.2 i kosztują ponad 5 tys. złotych.

Za nowy obiektyw Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie w przeliczeniu zapłacimy ok. 2 tys. złotych. Oficjalnej polskiej ceny ani terminu dostaw na razie nie znamy.

Więcej informacji i zdjęcia przykładowe znajdziecie na stronie stkb.co.jp.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Powiązane artykuły