Mitakon Speedmaster 17 mm f/0.95 - jasny standard do bezlusterkowców Mikro Cztery Trzecie

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

16 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Kolejny Mitakon Speedmaster do bezlusterkowców systemu Micro 4/3. Najnowszy model o ogniskowej 17 mm oferuje jasność aż 0.95. Obejrzyjcie zdjęcia przykładowe!

Mitakon Speedmaster 17 mm f/0.95 to drugi, po modelu o ogniskowej 25 mm, tak jasny obiektyw tego producenta przeznaczony do systemu MFT. Z racji mniejszej matrycy w bezlusterkowcach Olympusa i Panasonika będzie odpowiednikiem szerokokątnego standardu 35 mm, zapewniając jednocześnie płytką głębię ostrości, dzięki tak dużemu otworowi względnemu - w kwestii głebi ostrości otrzymamy tu ekwiwalent f/1.8 dla pełnej klatki.

Budowa i ergonomia

Układ optyczny składa się z 12 elementów ustawionych w 9 grupach i - według zapewnień producenta - ma z sukcesem redukować aberrację chromatyczną, dostarczając wysoką jakość obrazu przy szeroko otwartej przysłonie. Z kolei zastosowana 8-listkowa przysłona ma zapewniać wyjątkowo atrakcyjne nieostrości także po jej przymknięciu.

To oczywiście manualna konstrukcja, która ostrzy od 30 cm. Przy stosunkowo kompaktowych wymiarach 73 x 65 mm oraz niedużej wadze 461 g będzie na pewno łakomym kąskiem dla filmujących podręcznymi kamerami i aparatami z mocowaniem M43.

Zdjęcia przykładowe

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe producenta.

Cena i dostępność

Mitakon Speedmaster 17 mm f/0.95 jest dostępny w wersji czarnej lub srebrnej, w cenie 399 dolarów (ok. 1500 zł). Dostawy mają rozpocząć się w drugiej połowie września.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zyoptics.net.

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus rozbudowuje ofertę profesjonalnych obiektywów do Mikro Cztery Trzecie o uniwersalny model o ekwiwalencie 16-50 mm, który choć nie należy do najjaśniejszych,...
0
1
Powiązane artykuły