Mitakon Speedmaster 80 mm f/1.6 - niedroga portretówka do średniego formatu

Autor: Maciej Luśtyk

8 Lipiec 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Zhong Yi Optics zaprezentowało najnowszy obiektyw manualny z serii Speedmaster. Szkło zaoferuje nam ekwiwalent ogniskowej 63 mm i mocne rozmycie w bardzo przystępnej cenie.

Aparaty średnioformatowe stają się coraz tańsze. Niestety tego samego nie można powiedzieć o średnioformatowej optyce. Na szczęście użytkownicy systemów Fujifilm GFX i Hasselbad XCD mogą skorzystać z oferty chińskich firm, które w swojej ofercie mają coraz więcej obiektywów do średniego formatu. Do tej stawki dołącza właśnie ZY Mitakon Speedmaster 80 mm f/1.6 - manualna, super jasna portretówka w świetnej cenie.

Średnioformatowa plastyka za nieduże pieniądze

Mitakon Speedmaster 80 mm f/1.6 zaoferuje nam ekwiwalent ogniskowej 63 mm i plastykę zbliżoną do pełnoklatkowego obiektywu f/1.2. Obiektyw bazuje na 10 soczewkach w 6 grupach, wśród których znajdziemy 4 elementy HR i 1 element UD. Do tego 9-listkowa przysłona, minimalna odległość ostrzenia 50 cm i całkiem przystępne, jak na szkło średnioformatowe gabaryty.

Obiektyw mierzy 83 x 83,2 mm i w zależności od mocowania wazy od 850 g (GFX) do 900 g (XCD). Na obiektyw nakręcimy filtry w rozmiarze 77 mm. Szkło wykonane jest w całości z metalu i oferuje zsuwaną osłonę przeciwsłoneczna. Niestety nie jest uszczelnione, a przynajmniej producent nic o tym nie wspomina.

Według zapewnień Zhong YI Optics, szkło zapewniać ma świetną jakość optyczną i oferować bezkompromisową wygodę pracy w słabym świetle.

Cena i dostępność

Obiektyw Mitakon Speedmaster 80 mm f/1.6 dostępny jest do kupienia na stronie producenta w wariantach z mocowaniami Fujifilm GFX i Hasselblad XCD w cenie 599 dolarów, czyli ok. 2350 zł. Należy jedynie liczyć się z tym, że przy zamówieniach z Chin możemy napotkać dodatkowe opłaty celne.

Polskiej ceny ani daty dostępności na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zyoptics.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
SG-image 55 mm f/1.8 - kolejna chińska marka z obiektywami AF (to już robi się nudne)
SG-image 55 mm f/1.8 - kolejna chińska marka z obiektywami AF (to już robi się nudne)
Na rynku debiutuje kolejny chiński producent optyki i od razu wprowadza do oferty obiektyw wyposażony w silnik AF. Najnowszy model w katalogu to nieco węższy niż zwykle standard,...
0
Tokina ATX-i 11-16 mm f/2.8 CF Plus taniej o 30% do końca lipca
Tokina ATX-i 11-16 mm f/2.8 CF Plus taniej o 30% do końca lipca
Next77, dystrybutor marki Tokina informuje o promocji na jeden z najciekawszych szerokokątnych zoomów do lustrzanek. Do końca lipca kupicie go aż 800 zł taniej.
1
7Artisans AF 85 mm f/1.8 STM - jasna portretówka za niewiele ponad tysiąc złotych
7Artisans AF 85 mm f/1.8 STM - jasna portretówka za niewiele ponad tysiąc złotych
Chiński producent prezentuje kolejny pełnoklatkowy obiektyw wyposażony w system AF. Tym razem to klasyczna portretówka do Sony E, która dzięki dwukrotnie niższej cenie będzie ciekawą,...
11
Powiązane artykuły