Obiektywy
Promocja na obiektyw Samyang Remaster Slim - zestaw czyszczący gratis
43%
Do naszej redakcji trafił szerokokątny stałoogniskowy obiektyw Yongnuo 35mm f/2. Nowe szkło to tańszy odpowiednik modelu Canon EF 35 mm f/2, który oferuje podobne parametry techniczne. Sprawdźcie, jak trzydziestka piątka chińskiego producenta wypadła w naszym teście.
Wartość BxU dostarczana przez DxO Analyzer opisuje jak ostry dla ludzkiego oka jest obraz planu fotograficznego. Bierze ona pod uwagę nie tylko ostrość obiektywu ale także jakość sensora i procesy obróbki obrazu w aparacie. Skala BxU jest dość prosta: 0 oznacza drastyczne przejście pomiędzy czernią i bielą, co w kryteriach obrazu jest zbyt ostre. 1 oznacza idealny obraz. Gdy rozmycie staje się bardziej widoczne, jego rozmiar określamy w pikselach. Ponieważ jednak liczba pikseli znajdująca się na określonym obszarze jest związana z rozdzielczością sensora i jego rozmiarem, skala BxU nie może być używana do porównywania aparatów z różną specyfikacją matrycy. Dlatego wartości BxU są także określane na odbitkach o rozmiarze 20 x 30. Dane są porównywane z uwzględnieniem wielkości matrycy i jej rozdzielczości:
Wartości dla matrycy:
poniżej 0.5 - obraz zbyt ostry
0.5-1.5 - obraz ostry
1.5-2.5 - delikatne rozmycie
2.5-3.5 - rozmycie widoczne
3.5-4.5 - rozmycie jest denerwujące
powyżej 4.5 - rozmycie nie do przyjęcia
Jak możemy zauważyć na powyższym wykresie, wartość BxU dla przysłony f/2 obiektywu Yongnuo 35 mm f/2 wypada zdecydowanie poniżej przeciętnej. Wyniki w całej rozpiętości kadru są znacznie powyżej 4.5, dlatego też rozmycie obrazu jest nie do przyjęcia. Najwyższą wartość BxU, która wyniosła 18.90, odnotowaliśmy w prawym dolnym rogu kadru. Natomiast w centrum kadru zanotowaliśmy delikatne rozmycie rzędu 2.15-2.21. Niestety dysproporcje rozmycia obrazu między krawędziami a środkiem kadru są bardzo duże i mogą negatywnie wpłynąć na ostateczny odbiór fotografii. Sytuacja ulega zmianie dopiero po przymknięciu przysłony do f/16. Dopiero wtedy charakterystyka wykresu zostaje w miarę wyrównana. Wartości BxU oscylują w granicach 2.44-3.48. Oznacza to, że rozmycie wciąż będzie zauważalne, jednak zdecydowanie mniejsze niż w przypadku fotografowania na szerzej otwartej przysłonie.
Wartości dla odbitki 20x30 cm:
poniżej 10 - obraz zbyt ostry
10-20 - obraz ostry
20-30 - delikatne rozmycie
30-40 - rozmycie widoczne
40-50 - rozmycie jest denerwujące
powyżej 50 - rozmycie nie do przyjęcia
Wartości BxU dla odbitki 20x30 cm wykonanego dla przysłony f/2 również posiadają znaczące rozbieżności pomiędzy centrum a brzegami kadru. Największe rozmycie zanotowaliśmy w prawym dolnym rogu (51.27). Z kolei w centrum kadru obraz będzie zbyt ostry (5.84-6.01). Charakterystyka wykresy BxU ulegnie zmianie dopiero w momencie przymknięcia przysłony do f/8. Wykres zdecydowanie spłaszczy się i dysproporcje rozmycia zostaną zmniejszone. Podsumowując, wyniki uzyskane podczas testowania rozmycia obrazu świadczą o słabej jakości optycznej obiektywu Yongnuo 35 mm f/2.
]> */
]