Nowe obiektywy Yongnuo z mocowaniami Nikona - YN 100 mm f/2N oraz YN 40 mm f/2.8N

0

Autor: Maciej Luśtyk

1 Sierpień 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Zgodnie z zapowiedziami kontrowersyjny chiński producent rozszerza ofertę szkieł o nowe modele przeznaczone do lustrzanek firmy Nikon. Czy to coś więcej niż kolejne kopie optyki liderów branży?

Dziś nikogo już chyba nie zaskakują kolejne premiery chińskiej firmy Yonguno, która w rekordowo niskich cenach oferuje “kopie” znanych i lubianych konstrukcji marek Canon i Nikon. Kopie piszemy w cudzysłowie, bo choć obiektywy z zewnątrz wyglądają niemal identycznie, nieco różnią się jednak konstrukcją układu optycznego i pod względem dostarczanego obrazu odstają jednak od modeli, na których bazują. Mimo to pozwalają one początkującym za niewielkie pieniądze nabyć jasne szkła z autofokusem, na które normalnie nie mogliby sobie pozwolić.

Niedawno firma zaprezentowała dwie ciekawe propozycje dla amatorów fotografii modowej i portretowej w wersjach z mocowaniem Canona. Dziś ma coś dla użytkowników aparatów konkurencji. W ofercie właśnie pojawiły się dwa nowe obiektywy z mocowaniem Nikon F - modele YN 100 mm f/2N oraz YN 40 mm f/2.8N.

Yongnuo YN 100 mm f/2N

Model YN 100 mm f/2N to oczywiście adaptacja pokazanego zeszłej jesieni modelu YN 100 mm f/2. Otrzymujemy więc układ optyczny złożony z 8 soczewek w 6 grupach, 9-listkową przysłonę (przymykana do wartości f/19) oraz minimalną odległość ostrzenia wynoszącą 90 cm. Na pokładzie znalazło się również złącze microUSB do aktualizacji firmware’u obiektywu. Szkło mierzy 76 x 83 mm przy wadze około 440 g, a zamocujemy na nie filtry o średnicy 58 mm.

Czego możemy spodziewać się pod względem optyki? Jak przekonaliśmy się podczas testowania wersji z mocowaniem Canona, YN 100 mm f/2 to całkiem udana kontrukcja charakteryzują się przyzwroitą, ale przede wszystkim wyrównaną rozdzielczością na całej powierzchni kadru. Liczymy , że w wersji z mocowaniem Nikon F będzie podobnie.

Yongnuo YN 40 mm f/2.8N

Tym ciekawiej prezentuje się kolejna nowość, YN 40 mm f/2.8, która pojawia się w ofercie producenta po raz pierwszy, a dodatkowo w rodzinie szkieł Nikona, na próżno szukać jej pełnoklatkowego odpowiednika. Układ optyczny szkła zbudowano w oparciu o 6 soczewek w 4 grupach, a za charakter rozmycia odpowiadać będzie 6-listkowa przysłona, którą przymkniemy do wartości f/22. Szkło o rozmiarach 74 x 45 mm i wadze 130 g pozwoli na ostrzenie już z odległości 30 cm i zamocowanie filtrów o średnicy 58 mm.

W tym wypadku jakość optyki pozostaje zagadką. Trzymamy jednak kciuki, że będzie lepiej niż w przypadku modelu 35 mm f/2. O tym, czy przyniesie to efekty przekonamy się jednak dopiero gdy aparat trafi do nas na testy. Niestety na razie producent nie udostępnia informacji kiedy i w jakiej cenie szkła zadebiutują na rynku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hkyongnuo.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
13
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Jak sugerują donosy, Canon ostro wziął się za rozwój bezlusterkowej optyki. Do końca 2021 roku mamy zobaczyć kilkanaście szkieł, w tym zupełnie nowe, „rewolucyjne”...
24
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)