Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nowe obiektywy Yongnuo z mocowaniami Nikona - YN 100 mm f/2N oraz YN 40 mm f/2.8N

0

Autor: Maciej Luśtyk

1 Sierpień 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Zgodnie z zapowiedziami kontrowersyjny chiński producent rozszerza ofertę szkieł o nowe modele przeznaczone do lustrzanek firmy Nikon. Czy to coś więcej niż kolejne kopie optyki liderów branży?

Dziś nikogo już chyba nie zaskakują kolejne premiery chińskiej firmy Yonguno, która w rekordowo niskich cenach oferuje “kopie” znanych i lubianych konstrukcji marek Canon i Nikon. Kopie piszemy w cudzysłowie, bo choć obiektywy z zewnątrz wyglądają niemal identycznie, nieco różnią się jednak konstrukcją układu optycznego i pod względem dostarczanego obrazu odstają jednak od modeli, na których bazują. Mimo to pozwalają one początkującym za niewielkie pieniądze nabyć jasne szkła z autofokusem, na które normalnie nie mogliby sobie pozwolić.

Niedawno firma zaprezentowała dwie ciekawe propozycje dla amatorów fotografii modowej i portretowej w wersjach z mocowaniem Canona. Dziś ma coś dla użytkowników aparatów konkurencji. W ofercie właśnie pojawiły się dwa nowe obiektywy z mocowaniem Nikon F - modele YN 100 mm f/2N oraz YN 40 mm f/2.8N.

Yongnuo YN 100 mm f/2N

Model YN 100 mm f/2N to oczywiście adaptacja pokazanego zeszłej jesieni modelu YN 100 mm f/2. Otrzymujemy więc układ optyczny złożony z 8 soczewek w 6 grupach, 9-listkową przysłonę (przymykana do wartości f/19) oraz minimalną odległość ostrzenia wynoszącą 90 cm. Na pokładzie znalazło się również złącze microUSB do aktualizacji firmware’u obiektywu. Szkło mierzy 76 x 83 mm przy wadze około 440 g, a zamocujemy na nie filtry o średnicy 58 mm.

Czego możemy spodziewać się pod względem optyki? Jak przekonaliśmy się podczas testowania wersji z mocowaniem Canona, YN 100 mm f/2 to całkiem udana kontrukcja charakteryzują się przyzwroitą, ale przede wszystkim wyrównaną rozdzielczością na całej powierzchni kadru. Liczymy , że w wersji z mocowaniem Nikon F będzie podobnie.

Yongnuo YN 40 mm f/2.8N

Tym ciekawiej prezentuje się kolejna nowość, YN 40 mm f/2.8, która pojawia się w ofercie producenta po raz pierwszy, a dodatkowo w rodzinie szkieł Nikona, na próżno szukać jej pełnoklatkowego odpowiednika. Układ optyczny szkła zbudowano w oparciu o 6 soczewek w 4 grupach, a za charakter rozmycia odpowiadać będzie 6-listkowa przysłona, którą przymkniemy do wartości f/22. Szkło o rozmiarach 74 x 45 mm i wadze 130 g pozwoli na ostrzenie już z odległości 30 cm i zamocowanie filtrów o średnicy 58 mm.

W tym wypadku jakość optyki pozostaje zagadką. Trzymamy jednak kciuki, że będzie lepiej niż w przypadku modelu 35 mm f/2. O tym, czy przyniesie to efekty przekonamy się jednak dopiero gdy aparat trafi do nas na testy. Niestety na razie producent nie udostępnia informacji kiedy i w jakiej cenie szkła zadebiutują na rynku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hkyongnuo.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Irix wypuścił kolejną zapowiedź swojego pierwszego obiektywu do średnioformatowego systemy GFX. Wygląda na to, że producent chce zawojować ten segment jasnością...
0
0
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)