Yongnuo YN 14 mm f/2.8 - budżetowa propozycja dla fotografów krajobrazu

Autor: Maciej Luśtyk

27 Grudzień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Kontrowersyjny producent optyki pokazuje kolejny obiektyw, który do złudzenia przypomina konstrukcje spod szyldu Canona. Tym razem jest to kierowany głównie miłośników krajobrazu ultraszerokokątny model 14 mm f/2.8.

Kolejne premiery szkieł Yongnuo nie zaskakują już tak, jak przed trzema laty, gdy firma pokazała swój pierwszy obiektyw, ale zawsze wiążą się z niemałym poruszeniem. Wszystkie modele w ofercie są bowiem bliźniaczo podobne do konstrukcji jednego z głównych graczy na rynku, a do tego znacznie tańsze od swoich pierwowzorów.

Co do ich możliwości, bywa różnie. Niekiedy są to obiektywy bardzo złe, innym razem zaskakują bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Do tej pory Yongnuno zaprezentowało już całą gamę szkieł, jednak brakowało w niej modeli szerokokątnych. Lukę tę wypełnia najnowszy YN 14 mm f/2.8 o kącie widzenia 114 stopni.

Zaawansowany układ optyczny, przeciętny napęd AF

Układ optyczny nowego obiektywu składa się z 12 elementów w 9 grupach, w tym z dwóch soczewek asferycznych (jedna o obniżonym współczynniku dyspersji), jednej soczewki o dyspersji anomalnej oraz szkła o wysokiej refrakcji, co zapewnić ma równą ostrość i zminimalizować aberracje. Dodatkowo soczewki pokryto powłokami niwelującymi odbicia światła i flary.

7-listkowa przysłona, po domknięciu pozwoli nam na uzyskanie 14-ramiennych gwiazd w przypadku fotografowania punktów świetlnych, a maksymalnie domkniemy ją do wartości f/22. Z kolei minimalna odległość ostrzenia to już 20 cm. Za ustawianie ostrości odpowiada niestety silnik typu DC, a nie napęd ultradźwiękowy, jak w przypadku konstrukcji Canona.

Inną różnicą jest brak mocowania na filtry przy tylnej soczewce. Otrzymujemy natomiast skalę odległości ostrzenia, port USB do aktualizacji oprogramowania oraz pokryte złotem styki. to wszystko w obudowie o wymiarach 86 x 105 mm i wadze 780 g.

Cena i dostępność

Na razie nie wiadomo w jakiej cenie i kiedy dokładnie pojawi się na rynku nowy obiektyw, mając jednak w pamięci poprzednie premiery spod szyldu YN, możemy spodziewać się, że nowe szkło będzie przynajmniej o połowę tańsze od swojego pierwowzoru.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hkyongnuo.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans 24 mm f/1.4 - jasny ekwiwalent 35 mm za 500 zł. Żal nie kupić
7Artisans 24 mm f/1.4 - jasny ekwiwalent 35 mm za 500 zł. Żal nie kupić
7Artisans prezentuje kolejny ciekawy obiektyw manualny. Tym razem jest to supertani odpowiednik obiektywu 35 mm do aparatów Fujifilm X.
6
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikon poszerza portfolio obiektywów niepełnoklatkowych. Zaprezentowany właśnie Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 będzie odpowiednikiem klasycznej 35-tki, lubianej wśród fotografów za uniwersalność.
6
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiedział rozszerzenie katalogu filmowej optyki o jasny model 65 mm T1.5, czym uzupełni lukę w zakresie krótkich portretowych teleobiektywów.
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)