7 Artisans 12 mm f/2.8 i 35 mm f/1.2 - nowe tanie manualne szkła do bezlusterkowców z matrycą APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

29 Grudzień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

W lipcu tego roku na popularnych serwisach aukcyjnych zadebiutowała nowa chińska marka, oferująca manualne obiektywy do bezlusterkowców w rekordowo niskich cenach. Oferta właśnie powiększyła się o dwa nowe ciekawe modele - 16 mm f/2.8 i 35 mm f/1.2.

Czy tania chińska optyka może konkurować ze szkłami systemowymi pod względem jakości? Prawdopodobnie nie, dla wielu może być jednak doskonałym sposobem na początkowe rozbudowanie systemu i uzyskanie ciekawszych rezultatów niż w przypadku obiektywów kitowych. A trzeba przyznać, że szkła 7 Artisans na pierwszy rzut oka prezentują się bardzo ciekawie. Warto wspomnieć tu chociażby o modelu 50 mm f/1.1 w cenie około 1000 zł.

Rodzina szkieł chińskiego producenta poszerzyła się właśnie o dwa nowe szkła. Modele 12 mm f/2.8 i 35 mm f/1.2 to dwa szerokokątne szkła, które podpięte pod bezlusterkowce z matrycą APS-C dadzą nam ekwiwalenty 19 mm i 42 mm. Obiektywy dostępne są w wersjach z mocowaniami Sony E, Canon EF-M i Fujifilm X.

7 Artisans 12 mm f/2.8

Układ optyczny obiektywu składa się z 10 elementów, ułożonych w 8 grupach. Soczewki pokryte zostały powłokami zwiększającymi transmisję światła i minimalizującymi powstawanie blików i flar. Z kolei 7-listkowa przysłona, którą domkniemy do wartości f/16 pozwoli nam na uzyskanie 14-ramiennych gwiazd w punktach świetlnych, na przykład przy fotografowaniu nocnych krajobrazów.

 

Korpus obiektywu wykonany został w całości z aluminium i charakteryzuje się małymi gabarytami. Obiektyw waży raptem 295 g przy rozmiarach 62 x 62 mm.

Za szkło zapłacimy 190 dolarów (około 700 zł). Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie przykładowe udostępnione przez producenta.

7 Artisans 35 mm f/1.2

Wyjątkowo jasne szkło, które wykorzystamy do reportażu, jak i szerszych portretów. Jego układ optyczny zbudowano w oparciu o 6 soczewek w 5 grupach, które pozwolą nam na ostrzenie z odległości 35 cm. W połączeniu z dużą jasnością i 9-listkową przysłoną, którą przymkniemy do wartości f/16 pozwolić ma nam na uzyskanie bardzo plastycznego rozmycia i odseparowanie fotografowanych obiektów od tła.

Podobnie jak w przypadku modelu 12 mm f/2.8 tu tez mamy do czynienia z kompaktową, aluminiową konstrukcją. Szkło waży jedyne 150 g, niestety producent nie podaje dokładnych informacji na temat jego wymiarów.

Obiektyw dostępny jest w sprzedaży w cenie 145 dolarów (około 490 zł). Poniżej zdjęcie przykładowe udostępnione przez producenta.

Więcej informacji o nowych obiektywach znajdziecie pod adresem 7artisans.com. Szkła dostępne są do kupienia m.in pośrednictwem serwisu Amazon.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox oficjalnie zaprezentował jeden z najbardziej imponujących obiektywów filmowych, jakie ujrzały światło dzienne. Szkło zamyka wyjątkowo uniwersalny zakres ogniskowych i wysokiej...
7
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w niższej cenie
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w...
Interesuje cię tworzenie przestrzennych filmów, stworzonych do oglądania w goglach VR? Najnowszy obiektyw Canona to prawdopodobnie jedno z najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań,...
4
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło zadebiutowało właśnie na sklepowych półkach w cenie 2799...
24
Powiązane artykuły