Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

7 Artisans 12 mm f/2.8 i 35 mm f/1.2 - nowe tanie manualne szkła do bezlusterkowców z matrycą APS-C

0

Autor: Maciej Luśtyk

29 Grudzień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

W lipcu tego roku na popularnych serwisach aukcyjnych zadebiutowała nowa chińska marka, oferująca manualne obiektywy do bezlusterkowców w rekordowo niskich cenach. Oferta właśnie powiększyła się o dwa nowe ciekawe modele - 16 mm f/2.8 i 35 mm f/1.2.

Czy tania chińska optyka może konkurować ze szkłami systemowymi pod względem jakości? Prawdopodobnie nie, dla wielu może być jednak doskonałym sposobem na początkowe rozbudowanie systemu i uzyskanie ciekawszych rezultatów niż w przypadku obiektywów kitowych. A trzeba przyznać, że szkła 7 Artisans na pierwszy rzut oka prezentują się bardzo ciekawie. Warto wspomnieć tu chociażby o modelu 50 mm f/1.1 w cenie około 1000 zł.

Rodzina szkieł chińskiego producenta poszerzyła się właśnie o dwa nowe szkła. Modele 12 mm f/2.8 i 35 mm f/1.2 to dwa szerokokątne szkła, które podpięte pod bezlusterkowce z matrycą APS-C dadzą nam ekwiwalenty 19 mm i 42 mm. Obiektywy dostępne są w wersjach z mocowaniami Sony E, Canon EF-M i Fujifilm X.

7 Artisans 12 mm f/2.8

Układ optyczny obiektywu składa się z 10 elementów, ułożonych w 8 grupach. Soczewki pokryte zostały powłokami zwiększającymi transmisję światła i minimalizującymi powstawanie blików i flar. Z kolei 7-listkowa przysłona, którą domkniemy do wartości f/16 pozwoli nam na uzyskanie 14-ramiennych gwiazd w punktach świetlnych, na przykład przy fotografowaniu nocnych krajobrazów.

 

Korpus obiektywu wykonany został w całości z aluminium i charakteryzuje się małymi gabarytami. Obiektyw waży raptem 295 g przy rozmiarach 62 x 62 mm.

Za szkło zapłacimy 190 dolarów (około 700 zł). Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie przykładowe udostępnione przez producenta.

7 Artisans 35 mm f/1.2

Wyjątkowo jasne szkło, które wykorzystamy do reportażu, jak i szerszych portretów. Jego układ optyczny zbudowano w oparciu o 6 soczewek w 5 grupach, które pozwolą nam na ostrzenie z odległości 35 cm. W połączeniu z dużą jasnością i 9-listkową przysłoną, którą przymkniemy do wartości f/16 pozwolić ma nam na uzyskanie bardzo plastycznego rozmycia i odseparowanie fotografowanych obiektów od tła.

Podobnie jak w przypadku modelu 12 mm f/2.8 tu tez mamy do czynienia z kompaktową, aluminiową konstrukcją. Szkło waży jedyne 150 g, niestety producent nie podaje dokładnych informacji na temat jego wymiarów.

Obiektyw dostępny jest w sprzedaży w cenie 145 dolarów (około 490 zł). Poniżej zdjęcie przykładowe udostępnione przez producenta.

Więcej informacji o nowych obiektywach znajdziecie pod adresem 7artisans.com. Szkła dostępne są do kupienia m.in pośrednictwem serwisu Amazon.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD -najbardziej uniwersalny obiektyw do APS-C?
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD -najbardziej uniwersalny obiektyw do APS-C?
Najnowszy Tamron do bezlusterkowców Sony wreszcie został oficjalnie pokazany. Ekwiwalent obiektywu 25-105 mm, ze względu na możliwości i dobrą cenę ma szansę stać się...
3
0
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Jest dopracowany pod względem wykonania i optyki. Przeznaczony do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony, nowy obiektyw Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary ma gwarantować udane ujęcia portretowe na...
0
0
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Jest niewielki, ale solidny. Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary to kolejny obiektyw z nowej serii Sigma I, przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów bez lustra.
0
0
Powiązane artykuły